EU strides med USA om at udlevere persondata

USA bløder op i kravene til EU om persondata på europæiske rejsende til USA. Det er dog uvist, om der kan findes en løsning i konflikten inden tidsfristen.

Computerworld News Service: Konflikten går ud på, at USA på nuværende tidspunkt forlanger, at flyselskaberne indleverer 34 personlige oplysninger om alle passagerer, der rejser fra Europa til USA - deriblandt oplysninger om hvor og hvordan passagerens flybillet er blevet købt.

Amerikanerne siger, at de mange oplysninger hjælper dem med at identificere terrormistænkte, men flere europæiske politikere er stærke modstandere af at dele deres borgeres private oplysninger med andre lande.

Spørgsmålet om hvor længe amerikanerne må opbevare fortrolige data om europæiske passagerer, har været et af konfliktens knudepunkter, fordi den gør det nærmest umuligt for flyselskaberne at lande i amerikanske lufthavne uden at bryde den europæiske lovgivning.

"Jeg forventer, at der bliver en afkortning i den tid, passagerernes data bliver opbevaret af de amerikanske myndigheder,” siger Hugo Teufel III, som er leder af persondataafdelingen i det amerikanske U.S. Department of Homeland Security.

Tiden løber ud

Paterne indgik en midlertidig aftale i 2004, som udløber i den 31. juli i år.

Hvis parterne ikke når til enighed om en ny aftale inden da, risikerer flyselskaberne at blive sagsøgt i Europa for at udlevere oplysninger til amerikanerne. Modsat kan de blive nægtet landingstilladelse i USA, hvis de ikke bøjer sig for amerikanernes krav.

"Jeg tror, at det er meget sandsynligt, at beskyttelsen af persondata vil blive strammet op, men det er svært at sige, om det sker før eller efter den 31. juli,” siger Hugo Teufel.

Han understreger dog, at han ikke er direkte involveret i forhandlingerne, og derfor ikke kan uddybe, hvordan de stramninger i så fald kommer til at se ud.

En talsmand for Franco Frattini, som er EU-kommissær for retfærdighed, frihed og sikkerhed, siger, at det ville være upassende at kommentere på Hugo Teufels udtalelser, når forhandlingerne stadig er i gang.

Afviser at maden bliver tjekket

Hugo Teufel afviser rygter om, at USA tjekker passagerernes valg af menu for at identificere muslimer.

"Jeg bliver ikke overrasket, når jeg hører en europæer sige, at vi i USA ikke har nogen regler til beskyttelse af persondata. Det passer simpelthen ikke. Vi har persondatalove, og vi synes også, det er vigtigt. Vi har bare en anden tilgang til persondata og til det offentlige,” siger han.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job