EU strides med USA om at udlevere persondata

USA bløder op i kravene til EU om persondata på europæiske rejsende til USA. Det er dog uvist, om der kan findes en løsning i konflikten inden tidsfristen.

Computerworld News Service: Konflikten går ud på, at USA på nuværende tidspunkt forlanger, at flyselskaberne indleverer 34 personlige oplysninger om alle passagerer, der rejser fra Europa til USA - deriblandt oplysninger om hvor og hvordan passagerens flybillet er blevet købt.

Amerikanerne siger, at de mange oplysninger hjælper dem med at identificere terrormistænkte, men flere europæiske politikere er stærke modstandere af at dele deres borgeres private oplysninger med andre lande.

Spørgsmålet om hvor længe amerikanerne må opbevare fortrolige data om europæiske passagerer, har været et af konfliktens knudepunkter, fordi den gør det nærmest umuligt for flyselskaberne at lande i amerikanske lufthavne uden at bryde den europæiske lovgivning.

"Jeg forventer, at der bliver en afkortning i den tid, passagerernes data bliver opbevaret af de amerikanske myndigheder,” siger Hugo Teufel III, som er leder af persondataafdelingen i det amerikanske U.S. Department of Homeland Security.

Tiden løber ud

Paterne indgik en midlertidig aftale i 2004, som udløber i den 31. juli i år.

Hvis parterne ikke når til enighed om en ny aftale inden da, risikerer flyselskaberne at blive sagsøgt i Europa for at udlevere oplysninger til amerikanerne. Modsat kan de blive nægtet landingstilladelse i USA, hvis de ikke bøjer sig for amerikanernes krav.

"Jeg tror, at det er meget sandsynligt, at beskyttelsen af persondata vil blive strammet op, men det er svært at sige, om det sker før eller efter den 31. juli,” siger Hugo Teufel.

Han understreger dog, at han ikke er direkte involveret i forhandlingerne, og derfor ikke kan uddybe, hvordan de stramninger i så fald kommer til at se ud.

En talsmand for Franco Frattini, som er EU-kommissær for retfærdighed, frihed og sikkerhed, siger, at det ville være upassende at kommentere på Hugo Teufels udtalelser, når forhandlingerne stadig er i gang.

Afviser at maden bliver tjekket

Hugo Teufel afviser rygter om, at USA tjekker passagerernes valg af menu for at identificere muslimer.

"Jeg bliver ikke overrasket, når jeg hører en europæer sige, at vi i USA ikke har nogen regler til beskyttelse af persondata. Det passer simpelthen ikke. Vi har persondatalove, og vi synes også, det er vigtigt. Vi har bare en anden tilgang til persondata og til det offentlige,” siger han.

Oversat af Ditte Thøgersen

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS