118 mister jobbet hos Krak og Eniro

Eniro fyrer 118 medarbejdere efter købet af Krak. Kun få fyringer kan klares ved naturlig afgang.

Artikel top billede

118 ansatte hos Krak og Eniro mister jobbet, efter den nordiske korttjenste har købt danske Krak af Kraks fond.

Det fortæller Henrik Dyring, der er direktør for Eniro.

Ifølge direktøren håber virksomheden på at afskedige omkring 20 af de ansatte ved naturlig afgang.

Præcis hvem, der mister jobbet fra første september, er endnu ikke bestemt, men ifølge Henrik Dyring vil afskedigelserne blive ligeligt fordelt mellem Eniros egne medarbejdere og ansatte hos Krak.

"Vi forventer, at cirka 100 skal afskediges. Så den naturlige afgang vil være i størrelsesordenen 20 til 25 personer," siger Henrik Dyring.

Hver sjette fyres

De to kortfirmaer havde ved sammenlægningen for nylig omkring 675 medarbejdere.

Dermed mister hver sjette nu jobbet hos den nye kortgigant.

Ifølge direktøren vil der blive afskedigelser i stort set alle jobfunktioner i virksomheden.

"Krak og Eniro ligner jo hinanden meget i struktur. Det vil sige, at der er overlappende arbejdsfunktioner på alle områder," siger Henrik Dyring.

Han kan ikke oplyse præcis, hvor mange der mister jobbet i hver afdeling, fordi der er sat et samlet antal af fyringer i koncernen.

Han mener, at afskedigelserne vil fordele sig bredt og gennemsnitligt henover afdelingerne.

Sparer 41 millioner kroner om året

Ifølge direktøren er meningen med afskedigelserne ikke at opfylde et forudsat mål for besparelser.

Men virksomheden regner med at spare omkring 350- 400.000 kroner per år for hver medarbejder, der afskediges.

Derfor vil den samlede besparelse løbe op i mindst 41 millioner kroner årligt.

En ukendt del af de fyrede medarbejdere kommer til at stå på egne ben fra 1. september, når de forlader arbejdspladsen for sidste gang.

Eniro har nemlig ifølge Henrik Dyring ikke planer om at hjælpe alle medarbejdere med at få et nyt job.

"Det vil ikke være sådan, at alle medarbejdere får tilbudt hjælp, men der vil være en del, der gør," siger han.

Han kan ikke oplyse, om der er særlige faggrupper som især får hjælp. Virksomheden har ifølge direktøren ikke truffet endelig beslutning om omfanget af hjælpen til nyt job.

Forventer ikke faglige konflikter

Direktøren forventer ikke, at afskedigelserne giver anledning til konflikter med de faglige organisationer.

Firmaet er allerede på nuværende tidspunkt i dialog med de faglige organisationer og medarbejder-repræsentanter, sådan som reglerne foreskriver, oplyser direktøren.

"Vi er i dialog med dem. De er jo også professionelle mennesker, som godt kan se at der er dobbeltfunktioner. Og dybest set er der jo heller ingen mennesker der har lyst til at have et job hvor der ikke er noget at lave," siger Henrik Dyring.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job