118 mister jobbet hos Krak og Eniro

Eniro fyrer 118 medarbejdere efter købet af Krak. Kun få fyringer kan klares ved naturlig afgang.

Artikel top billede

118 ansatte hos Krak og Eniro mister jobbet, efter den nordiske korttjenste har købt danske Krak af Kraks fond.

Det fortæller Henrik Dyring, der er direktør for Eniro.

Ifølge direktøren håber virksomheden på at afskedige omkring 20 af de ansatte ved naturlig afgang.

Præcis hvem, der mister jobbet fra første september, er endnu ikke bestemt, men ifølge Henrik Dyring vil afskedigelserne blive ligeligt fordelt mellem Eniros egne medarbejdere og ansatte hos Krak.

"Vi forventer, at cirka 100 skal afskediges. Så den naturlige afgang vil være i størrelsesordenen 20 til 25 personer," siger Henrik Dyring.

Hver sjette fyres

De to kortfirmaer havde ved sammenlægningen for nylig omkring 675 medarbejdere.

Dermed mister hver sjette nu jobbet hos den nye kortgigant.

Ifølge direktøren vil der blive afskedigelser i stort set alle jobfunktioner i virksomheden.

"Krak og Eniro ligner jo hinanden meget i struktur. Det vil sige, at der er overlappende arbejdsfunktioner på alle områder," siger Henrik Dyring.

Han kan ikke oplyse præcis, hvor mange der mister jobbet i hver afdeling, fordi der er sat et samlet antal af fyringer i koncernen.

Han mener, at afskedigelserne vil fordele sig bredt og gennemsnitligt henover afdelingerne.

Sparer 41 millioner kroner om året

Ifølge direktøren er meningen med afskedigelserne ikke at opfylde et forudsat mål for besparelser.

Men virksomheden regner med at spare omkring 350- 400.000 kroner per år for hver medarbejder, der afskediges.

Derfor vil den samlede besparelse løbe op i mindst 41 millioner kroner årligt.

En ukendt del af de fyrede medarbejdere kommer til at stå på egne ben fra 1. september, når de forlader arbejdspladsen for sidste gang.

Eniro har nemlig ifølge Henrik Dyring ikke planer om at hjælpe alle medarbejdere med at få et nyt job.

"Det vil ikke være sådan, at alle medarbejdere får tilbudt hjælp, men der vil være en del, der gør," siger han.

Han kan ikke oplyse, om der er særlige faggrupper som især får hjælp. Virksomheden har ifølge direktøren ikke truffet endelig beslutning om omfanget af hjælpen til nyt job.

Forventer ikke faglige konflikter

Direktøren forventer ikke, at afskedigelserne giver anledning til konflikter med de faglige organisationer.

Firmaet er allerede på nuværende tidspunkt i dialog med de faglige organisationer og medarbejder-repræsentanter, sådan som reglerne foreskriver, oplyser direktøren.

"Vi er i dialog med dem. De er jo også professionelle mennesker, som godt kan se at der er dobbeltfunktioner. Og dybest set er der jo heller ingen mennesker der har lyst til at have et job hvor der ikke er noget at lave," siger Henrik Dyring.

Læses lige nu

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS