Kort nyt: Mobilmaster, Danske Spil

Europæiske televirksomheder sælger mobilmasterne. It-problemer hos Danske Spil.

Europæiske televirksomheder sælger mobilmasterne

I Tyskland og Italien vil televirksomheder sælge ud af sine antennemaster. Det skriver Wall Street Journal. Televirksomhederne beholder antennerne, men sælger masterne til selskaber, der kan tjene penge på at leje mastepladsen ud til for eksempel tv-selskaber og andre mobiloperatører. Et af selskaberne er 3. Selskabets danske pressetalsmand oplyser, at der ikke er lignende planer i Danmark. Her har 3 netop en konkurrencefordel i at eje et stort antal antennemaster i forhold til andre operatører.

It-problemer hos Danske Spil

En kæmpe jackpot i Lotto gav for nyligt så meget trafik på Danske Spils – tidligere Dansk Tipstjeneste – selvbetjeningstjeneste, at den ikke ville lukke flere ind. I går var den så gal igen, da en webserver brød ned. Danske Spil oplyser til Computerworld, at kun kunderne på den ene server blev ramt, og at virksomheden forsøgte at lukke serveren på en måde, så kunderne kunne fortsætte online-køb ved blot at logge sig ind igen. Problemet er nu løst.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere