ComX og Comendo slår sig sammen

Bredbåndsleverandøren ComX og sikkerhedsfirmaet Comendo har i dag underskrevet en hensigtserklæring, der betyder, at de to virksomheder bliver lagt sammen til én.

Artikel top billede

Bredbåndsleverandøren ComX, der længe har kørt med underskud, bliver ifølge dagbladet Børsen overtaget af det børsnoterede it-sikkerhedsfirma Comendo.

En meddelelse fra Comendo om den indgåede hensigtserklæring giver ingen detaljer, men fastslår, "at efter en due diligence-periode vil en endelig købsaftale være nært forestående og slutresultatet forventes at blive en sammenlægning."

Supplerer hinanden

ComX og Comendos koncepter supplerer hinanden vil kunne opnå betydelige synergier i kraft af bredere ydelser og større mulighed for at overføre koncepterne internationalt.

ComX har erfaring med privatkunder og håndtering af de tre tjenester: Internet, IP-telefoni samt TV. ComX har desuden erfaring med håndtering af fibernet. Comendo har IT-sikkerhed og hosting som kernekompetence. Comendo har tillige et erhvervskoncept samt erfaring med IP-telefoni.

"Vi har - fra vi indgik i ejerskabet af ComX - ønsket at få ComX ind i en større sammenhæng, og med ideerne om en sammenlægning med Comendo er der en række faktorer som nu har mulighed for at falde på plads. Vi står for eksempel over for at skulle tilbyde vores ydelser til erhvervsvirksomheder, men har ikke erfaringen. Den kommer Comendo med," udtaler Finn Helmer, administrerende direktør, ComX.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S