ComX og Comendo slår sig sammen

Bredbåndsleverandøren ComX og sikkerhedsfirmaet Comendo har i dag underskrevet en hensigtserklæring, der betyder, at de to virksomheder bliver lagt sammen til én.

Artikel top billede

Bredbåndsleverandøren ComX, der længe har kørt med underskud, bliver ifølge dagbladet Børsen overtaget af det børsnoterede it-sikkerhedsfirma Comendo.

En meddelelse fra Comendo om den indgåede hensigtserklæring giver ingen detaljer, men fastslår, "at efter en due diligence-periode vil en endelig købsaftale være nært forestående og slutresultatet forventes at blive en sammenlægning."

Supplerer hinanden

ComX og Comendos koncepter supplerer hinanden vil kunne opnå betydelige synergier i kraft af bredere ydelser og større mulighed for at overføre koncepterne internationalt.

ComX har erfaring med privatkunder og håndtering af de tre tjenester: Internet, IP-telefoni samt TV. ComX har desuden erfaring med håndtering af fibernet. Comendo har IT-sikkerhed og hosting som kernekompetence. Comendo har tillige et erhvervskoncept samt erfaring med IP-telefoni.

"Vi har - fra vi indgik i ejerskabet af ComX - ønsket at få ComX ind i en større sammenhæng, og med ideerne om en sammenlægning med Comendo er der en række faktorer som nu har mulighed for at falde på plads. Vi står for eksempel over for at skulle tilbyde vores ydelser til erhvervsvirksomheder, men har ikke erfaringen. Den kommer Comendo med," udtaler Finn Helmer, administrerende direktør, ComX.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job