ComX og Comendo slår sig sammen

Bredbåndsleverandøren ComX og sikkerhedsfirmaet Comendo har i dag underskrevet en hensigtserklæring, der betyder, at de to virksomheder bliver lagt sammen til én.

Artikel top billede

Bredbåndsleverandøren ComX, der længe har kørt med underskud, bliver ifølge dagbladet Børsen overtaget af det børsnoterede it-sikkerhedsfirma Comendo.

En meddelelse fra Comendo om den indgåede hensigtserklæring giver ingen detaljer, men fastslår, "at efter en due diligence-periode vil en endelig købsaftale være nært forestående og slutresultatet forventes at blive en sammenlægning."

Supplerer hinanden

ComX og Comendos koncepter supplerer hinanden vil kunne opnå betydelige synergier i kraft af bredere ydelser og større mulighed for at overføre koncepterne internationalt.

ComX har erfaring med privatkunder og håndtering af de tre tjenester: Internet, IP-telefoni samt TV. ComX har desuden erfaring med håndtering af fibernet. Comendo har IT-sikkerhed og hosting som kernekompetence. Comendo har tillige et erhvervskoncept samt erfaring med IP-telefoni.

"Vi har - fra vi indgik i ejerskabet af ComX - ønsket at få ComX ind i en større sammenhæng, og med ideerne om en sammenlægning med Comendo er der en række faktorer som nu har mulighed for at falde på plads. Vi står for eksempel over for at skulle tilbyde vores ydelser til erhvervsvirksomheder, men har ikke erfaringen. Den kommer Comendo med," udtaler Finn Helmer, administrerende direktør, ComX.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS