ITEK: Telebranchen tynges af regeltyranni

IT- og Telestyrelsens eftersyn af telebranchen indeholder stadig for mange regler og for meget kontrol. ITEK efterlyser mere magt til markedskræfterne i et høringssvar.

Artikel top billede

”Styrelsen vil gerne have noget arbejde, så det er klart, at der er en hel del problemer, den gerne vil holde øje med.”

Tom Togsverd, branchedirektør i ITEK under Dansk Industri, mener ikke, at IT- og Telestyrelsen har haft nok fokus på at fjerne regler i dens strategiske eftersyn af telereguleringen.

”Vi har lagt lag på lag på lag af regler ovenpå de eksisterende,” siger Tom Togsverd, der har uddybet kritikken i et høringssvar, hvor han dog også roser nogle af hovedkonklusionerne.

I Danmark er konkurrencen så hård og selskaberne så gode til at efterleve regler, at staten og EU godt kan begynde at løsne tøjlerne.

Blandt andet ser ITEK ingen grund til, at bindingsperioden på mobiler kun er seks måneder, så længe forbrugerne ved, hvad de kommer til at betale.

På kant med Forbrugerrådet

De fleste andre ønsker er omkring muligheden for at købe ting via mobilen.

Her vil ITEK fjerne beløbsgrænsen på køb, fjerne returretten på digitale produkter som mobilmusik og have mere fleksible regler for kvitteringer, så kunderne for eksempel kan modtage en sms i stedet for at få tilsendt en fysisk kvittering.

”Det er klart, at nogle af de steder, hvor vi råber ’deregulering’ – der råber Forbrugerrådet ’mere regulering’. Men vi mener godt, vi kan få friere hænder, hvis vi kan levere den fulde gennemsigtighed, hvor folk ved, hvad de køber,” siger Tom Togsverd.

Generelt undrer Tom Togsverd sig dog også over, at rapporten er ude allerede nu. Han mener, eftersynet først burde være begyndt, efter EU har fremlagt nye fælles regler omkring oktober.

”Hvis EU tegner nogle runde hjørner, så kunne man have set på, hvordan vi får de runde hjørner ned i vores lovgivning,” siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS