ITEK: Telebranchen tynges af regeltyranni

IT- og Telestyrelsens eftersyn af telebranchen indeholder stadig for mange regler og for meget kontrol. ITEK efterlyser mere magt til markedskræfterne i et høringssvar.

Artikel top billede

”Styrelsen vil gerne have noget arbejde, så det er klart, at der er en hel del problemer, den gerne vil holde øje med.”

Tom Togsverd, branchedirektør i ITEK under Dansk Industri, mener ikke, at IT- og Telestyrelsen har haft nok fokus på at fjerne regler i dens strategiske eftersyn af telereguleringen.

”Vi har lagt lag på lag på lag af regler ovenpå de eksisterende,” siger Tom Togsverd, der har uddybet kritikken i et høringssvar, hvor han dog også roser nogle af hovedkonklusionerne.

I Danmark er konkurrencen så hård og selskaberne så gode til at efterleve regler, at staten og EU godt kan begynde at løsne tøjlerne.

Blandt andet ser ITEK ingen grund til, at bindingsperioden på mobiler kun er seks måneder, så længe forbrugerne ved, hvad de kommer til at betale.

På kant med Forbrugerrådet

De fleste andre ønsker er omkring muligheden for at købe ting via mobilen.

Her vil ITEK fjerne beløbsgrænsen på køb, fjerne returretten på digitale produkter som mobilmusik og have mere fleksible regler for kvitteringer, så kunderne for eksempel kan modtage en sms i stedet for at få tilsendt en fysisk kvittering.

”Det er klart, at nogle af de steder, hvor vi råber ’deregulering’ – der råber Forbrugerrådet ’mere regulering’. Men vi mener godt, vi kan få friere hænder, hvis vi kan levere den fulde gennemsigtighed, hvor folk ved, hvad de køber,” siger Tom Togsverd.

Generelt undrer Tom Togsverd sig dog også over, at rapporten er ude allerede nu. Han mener, eftersynet først burde være begyndt, efter EU har fremlagt nye fælles regler omkring oktober.

”Hvis EU tegner nogle runde hjørner, så kunne man have set på, hvordan vi får de runde hjørner ned i vores lovgivning,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S