ITEK: Telebranchen tynges af regeltyranni

IT- og Telestyrelsens eftersyn af telebranchen indeholder stadig for mange regler og for meget kontrol. ITEK efterlyser mere magt til markedskræfterne i et høringssvar.

Artikel top billede

”Styrelsen vil gerne have noget arbejde, så det er klart, at der er en hel del problemer, den gerne vil holde øje med.”

Tom Togsverd, branchedirektør i ITEK under Dansk Industri, mener ikke, at IT- og Telestyrelsen har haft nok fokus på at fjerne regler i dens strategiske eftersyn af telereguleringen.

”Vi har lagt lag på lag på lag af regler ovenpå de eksisterende,” siger Tom Togsverd, der har uddybet kritikken i et høringssvar, hvor han dog også roser nogle af hovedkonklusionerne.

I Danmark er konkurrencen så hård og selskaberne så gode til at efterleve regler, at staten og EU godt kan begynde at løsne tøjlerne.

Blandt andet ser ITEK ingen grund til, at bindingsperioden på mobiler kun er seks måneder, så længe forbrugerne ved, hvad de kommer til at betale.

På kant med Forbrugerrådet

De fleste andre ønsker er omkring muligheden for at købe ting via mobilen.

Her vil ITEK fjerne beløbsgrænsen på køb, fjerne returretten på digitale produkter som mobilmusik og have mere fleksible regler for kvitteringer, så kunderne for eksempel kan modtage en sms i stedet for at få tilsendt en fysisk kvittering.

”Det er klart, at nogle af de steder, hvor vi råber ’deregulering’ – der råber Forbrugerrådet ’mere regulering’. Men vi mener godt, vi kan få friere hænder, hvis vi kan levere den fulde gennemsigtighed, hvor folk ved, hvad de køber,” siger Tom Togsverd.

Generelt undrer Tom Togsverd sig dog også over, at rapporten er ude allerede nu. Han mener, eftersynet først burde være begyndt, efter EU har fremlagt nye fælles regler omkring oktober.

”Hvis EU tegner nogle runde hjørner, så kunne man have set på, hvordan vi får de runde hjørner ned i vores lovgivning,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest