ITEK: Telebranchen tynges af regeltyranni

IT- og Telestyrelsens eftersyn af telebranchen indeholder stadig for mange regler og for meget kontrol. ITEK efterlyser mere magt til markedskræfterne i et høringssvar.

Artikel top billede

”Styrelsen vil gerne have noget arbejde, så det er klart, at der er en hel del problemer, den gerne vil holde øje med.”

Tom Togsverd, branchedirektør i ITEK under Dansk Industri, mener ikke, at IT- og Telestyrelsen har haft nok fokus på at fjerne regler i dens strategiske eftersyn af telereguleringen.

”Vi har lagt lag på lag på lag af regler ovenpå de eksisterende,” siger Tom Togsverd, der har uddybet kritikken i et høringssvar, hvor han dog også roser nogle af hovedkonklusionerne.

I Danmark er konkurrencen så hård og selskaberne så gode til at efterleve regler, at staten og EU godt kan begynde at løsne tøjlerne.

Blandt andet ser ITEK ingen grund til, at bindingsperioden på mobiler kun er seks måneder, så længe forbrugerne ved, hvad de kommer til at betale.

På kant med Forbrugerrådet

De fleste andre ønsker er omkring muligheden for at købe ting via mobilen.

Her vil ITEK fjerne beløbsgrænsen på køb, fjerne returretten på digitale produkter som mobilmusik og have mere fleksible regler for kvitteringer, så kunderne for eksempel kan modtage en sms i stedet for at få tilsendt en fysisk kvittering.

”Det er klart, at nogle af de steder, hvor vi råber ’deregulering’ – der råber Forbrugerrådet ’mere regulering’. Men vi mener godt, vi kan få friere hænder, hvis vi kan levere den fulde gennemsigtighed, hvor folk ved, hvad de køber,” siger Tom Togsverd.

Generelt undrer Tom Togsverd sig dog også over, at rapporten er ude allerede nu. Han mener, eftersynet først burde være begyndt, efter EU har fremlagt nye fælles regler omkring oktober.

”Hvis EU tegner nogle runde hjørner, så kunne man have set på, hvordan vi får de runde hjørner ned i vores lovgivning,” siger han.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S