Dansk IT: Nu må politikerne handle

Et kraftigt vink til politikerne. Sådan betegner Dansk IT resultaterne fra en ny meningsmåling, der viser, at danskerne tror på, at it kan skaffe flere hænder til velfærd i det offentlige

Artikel top billede

Et meget kraftigt budskab til politikerne, lyder det fra Lars Mathiesen, formand for Dansk IT.

Mere it kan øge effektiviseringen inden for det offentlige og frigøre arbejdskraft til andre opgaver.

Det mener 66 procent af danskerne ifølge en meningsmåling analyseinstitutttet Userneeds har udarbejdet for Computerworld.

Og det er et signal, som politikerne ikke bør se gennem fingre med, lyder det fra Dansk IT.

"Det er et meget kraftigt budskab til politikerne, at ikke kun de professionelle, men også danskerne har samme synspunkter," siger formand Lars Mathiesen fra Dansk IT.

Han glæder sig over befolkningens synpunkt og forklarer, at det ikke kun er inden for det administrative område, men også inden for socialområdet som ældrepleje og sundhed, at digitaliseringen kan skaffe flere frie hænder.

"Det er en positiv bekræftelse af de synspunkter, CIO Innovation Forum og Dansk IT også har fremført. Nemlig at digitaliseringen kan fremme velfærden" siger han.

Midt i ophedet debat

Meldingen dumper ned midt i velfærdsdebatten, der raser op til det, der lugter af et snarligt folketingsvalg, hvor regeringens kvalitetsrefom, skatteudspil og 2015-plan kommer til at spille en hovedrolle.

De fleste eksperter er enige om, at problemet med at opretholde et højt velfærdsniveau bliver i at finde arbejdskraft nok til den offentlige sektor.

Og vejen til det mål går altså via it, mener danskerne.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen af gennemført af analyseinstituttet Userneeds i perioden fra 15.08.2007 til den 20.08.2007, blandt flere end 1.000 danskere, som er repræsentativt fordelt med hensyn til køn, alder og geografi.

De er alle medlem af Danmarkspanelet, som med 100.000 medlemmer er Danmarks største panel.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job