Dansk IT: Nu må politikerne handle

Et kraftigt vink til politikerne. Sådan betegner Dansk IT resultaterne fra en ny meningsmåling, der viser, at danskerne tror på, at it kan skaffe flere hænder til velfærd i det offentlige

Artikel top billede

Et meget kraftigt budskab til politikerne, lyder det fra Lars Mathiesen, formand for Dansk IT.

Mere it kan øge effektiviseringen inden for det offentlige og frigøre arbejdskraft til andre opgaver.

Det mener 66 procent af danskerne ifølge en meningsmåling analyseinstitutttet Userneeds har udarbejdet for Computerworld.

Og det er et signal, som politikerne ikke bør se gennem fingre med, lyder det fra Dansk IT.

"Det er et meget kraftigt budskab til politikerne, at ikke kun de professionelle, men også danskerne har samme synspunkter," siger formand Lars Mathiesen fra Dansk IT.

Han glæder sig over befolkningens synpunkt og forklarer, at det ikke kun er inden for det administrative område, men også inden for socialområdet som ældrepleje og sundhed, at digitaliseringen kan skaffe flere frie hænder.

"Det er en positiv bekræftelse af de synspunkter, CIO Innovation Forum og Dansk IT også har fremført. Nemlig at digitaliseringen kan fremme velfærden" siger han.

Midt i ophedet debat

Meldingen dumper ned midt i velfærdsdebatten, der raser op til det, der lugter af et snarligt folketingsvalg, hvor regeringens kvalitetsrefom, skatteudspil og 2015-plan kommer til at spille en hovedrolle.

De fleste eksperter er enige om, at problemet med at opretholde et højt velfærdsniveau bliver i at finde arbejdskraft nok til den offentlige sektor.

Og vejen til det mål går altså via it, mener danskerne.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen af gennemført af analyseinstituttet Userneeds i perioden fra 15.08.2007 til den 20.08.2007, blandt flere end 1.000 danskere, som er repræsentativt fordelt med hensyn til køn, alder og geografi.

De er alle medlem af Danmarkspanelet, som med 100.000 medlemmer er Danmarks største panel.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS