Dansk SAP-komet går på nordisk erobringstogt

Konsulenthuset Segmenta har netop købt det norske SAP-hus Appeer. Opkøbet er første skridt i en ny strategi.

Artikel top billede

Segmenta skal til udlandet for at vokse mere, mener direktør Thomas Stolborg.

Danmark er ikke længere stort nok til Segmenta, der lever af at sælge konsulenttimer til virksomheder, som investerer i forretningssystemer fra den tyske softwaregigant SAP.

Derfor har selskabet brugt en del af sommeren i Oslo, hvor det har købt SAP-huset Appeer, der snart skifter navn til Segmenta Norge.

Segmenta ønsker ikke at oplyse, hvad selskabet har betalt for Appeer, der i dag har fem medarbejdere.

It-veteran i spiden

Med i købet følger SAP-veteranen Carsten Jørgensen, der bliver administrerende direktør for Segmenta i Norge og samtidig træder ind i Segmentas ledergruppe.

Carsten Jørgensen er en gammel kending i den nordiske SAP-branche, da han var en af de tre stiftere af konsulentforretningen Management Application Systems (MAS).

MAS voksede fra tre medarbejdere i 1991 til flere end 1.000 ansatte i fem lande omkring årtusindeskiftet, hvor selskabet blev solgt til IBM.

Den vækst håber direktør Thomas Stolborg, der er medejer og en del af SAP-husets ledelse, at Segmenta kan kopiere.

For få SAP-konsulenter

"Købet af Appeer er første skridt i en ny aggressiv vækststrategi, der skal løfte Segmenta op blandt de største SAP-konsulenthuse i Norden. Næste skridt er Sverige," siger han.

Segmenta stod sidste år øverst på podiet, da Computerworld kårede Danmarks dygtigste it-virksomhed.

De positive takter ser ud til at fortsætte hos SAP-huset, som det seneste år har udvidet medarbejderstaben fra 27 til 50.

Men vækstpotentialet i Danmark er snart ved at være opbrugt.

"Vi har ingen ambitioner om at blive mere end 100 mand i Danmark," siger Thomas Stolborg, som anslår, at der er mellem 1.000 og 1.500 SAP-konsulenter i landet.

Heraf har godt 400 de fem års erhvervserfaring, der er nødvendig for at få ansættelse i Segmenta. Så rekrutteringsgrundlaget er spinkelt.

"Derfor skal vi også ud over landets grænser, hvis vi skal vokse endnu mere," siger Thomas Stolborg.

Tager kampen op mod it-kæmper

Segmenta er lidt af et særsyn på det danske SAP-marked, da det ikke – som en lang række andre succesrige SAP-konsulenthuse – fokuserer på moduler til specialiserede dele af SAP-markedet.

Segmenta tager derimod kampen op mod de internationale konsulenthuse om de helt store SAP-projekter.

"Vi konkurrerer ikke meget mod SAP-huse i vores egen størrelse, da vi har en strategi om at have ansvaret for hele kundens SAP-løsning," siger Thomas Stolborg

Segmentas konkurrenter er derfor it-kæmper som IBM, CSC og Capgemini.

Tunge SAP-profiler samles i Segmenta

For ikke at tabe den kamp på forhånd besluttede Segmentas ledelse, der består af Thomas Stolborg, Carsten Jørgensen og stifterne Lars Damgaard og Kjartan Kristensen, at hente tunge kompetencer uden for huset.

Udover Carsten Jørgensen har Segmenta for nylig ansat Verner Jensen, som tidligere har været it-direktør i Coop. Han skal stå i spidsen for det Thomas Stolborg kalder ikke-organisk vækst.

"En af hans vigtigste opgaver bliver at tage sig af alt arbejdet med at føre vores nye vækststrategi ud i livet. Verner Jensen kan sørge for, at der kommer vægt bag ordene," siger Thomas Stolborg.

Derudover har Segmenta fået Erik Dahl Nielsen – der ifølge Thomas Stolborg er blandt de tre mest erfarne SAP-konsulenter i Norden - ombord som nordisk salgsdirektør. Før Erik Dahl Nielsen kom til Segmenta arbejdede han blandt andre for Capgemini, IBM, ØK Data og hedengangne Aston Group.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,