Nyt center skal banke e-handel ud i danske firmaer

Et nyt innovationscenter for ebusiness har set dagens lys. Centret vil hjælpe små og mellemstore virksomheder i gang med ebusiness-initiativer.

Videnskabsministeriet og Rådet for Teknologi og Innovation har etableret et innovationscenter for ebusiness, IBIZ. Der er afsat 21 millioner til det tre-årige projekt.

”Hvis man sidder i en lille virksomhed og har travlt med bare at få en faktura af sted, så er det ikke sikkert, man har overskud til at udvide med ebusiness” siger Ebbe Petersen, centerleder for IBIZ.

Det vil centret forsøge at rette op på. Med workshops og konferencer i tornystret vil det rejse rundt i landet og slå et slag for kendskabet til mulighederne i ebusiness.

”Vores fokus ligger på de små virksomheder hvor it-niveauet ikke er ret stort. Vi vil tage ud med mobile ebusiness innovationsværkssteder og demonstrationsenheder og vise mulighederne for dem,” siger Ebbe Petersen.

Centret vil også udvikle starthjælpsforløb til målgruppen. I samarbejde med it-leverandører og konsulenthuse vil det tilbyde en samlet pakke til virksomhederne.

”Vores opgave er at fungere som bindeled og talerør mellem konsulenterne og de små virksomheder,” forklarer Ebbe Petersen.

Centret selv er et nonprofitforetagende, men det samme vil ikke nødvendigvis gælde for dets samarbejdspartnere. Der er altså ikke tale om et tag-selv-bord for de små og mellemstore virksomheder, men måske snarere rådgivning til valg fra menuen.

”Prisen på sådan et forløb vil fuldstændigt afhænge af de leverandører der tilbyder det. En virksomhed ville i princippet ligeså godt kunne opsøge konsulenterne selv, men i de små virksomheder eksisterer overblikket over hvilke muligheder der er måske ikke," siger Ebbe Petersen.
"Det er vores opgave at vise hvad der er for dem i det her, og hvordan de kan gøre deres hverdag lettere,” afslutter han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura