Nyt center skal banke e-handel ud i danske firmaer

Et nyt innovationscenter for ebusiness har set dagens lys. Centret vil hjælpe små og mellemstore virksomheder i gang med ebusiness-initiativer.

Videnskabsministeriet og Rådet for Teknologi og Innovation har etableret et innovationscenter for ebusiness, IBIZ. Der er afsat 21 millioner til det tre-årige projekt.

”Hvis man sidder i en lille virksomhed og har travlt med bare at få en faktura af sted, så er det ikke sikkert, man har overskud til at udvide med ebusiness” siger Ebbe Petersen, centerleder for IBIZ.

Det vil centret forsøge at rette op på. Med workshops og konferencer i tornystret vil det rejse rundt i landet og slå et slag for kendskabet til mulighederne i ebusiness.

”Vores fokus ligger på de små virksomheder hvor it-niveauet ikke er ret stort. Vi vil tage ud med mobile ebusiness innovationsværkssteder og demonstrationsenheder og vise mulighederne for dem,” siger Ebbe Petersen.

Centret vil også udvikle starthjælpsforløb til målgruppen. I samarbejde med it-leverandører og konsulenthuse vil det tilbyde en samlet pakke til virksomhederne.

”Vores opgave er at fungere som bindeled og talerør mellem konsulenterne og de små virksomheder,” forklarer Ebbe Petersen.

Centret selv er et nonprofitforetagende, men det samme vil ikke nødvendigvis gælde for dets samarbejdspartnere. Der er altså ikke tale om et tag-selv-bord for de små og mellemstore virksomheder, men måske snarere rådgivning til valg fra menuen.

”Prisen på sådan et forløb vil fuldstændigt afhænge af de leverandører der tilbyder det. En virksomhed ville i princippet ligeså godt kunne opsøge konsulenterne selv, men i de små virksomheder eksisterer overblikket over hvilke muligheder der er måske ikke," siger Ebbe Petersen.
"Det er vores opgave at vise hvad der er for dem i det her, og hvordan de kan gøre deres hverdag lettere,” afslutter han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job