Samdata/HK tilbyder it-kurser til dumpingpriser

Samdata/HK vil give medlemmerne mulighed for at blive certificeret til meget lave priser. Held og lykke, lyder det fra en af de kommercielle kursusudbydere.

Tag en certificering til en tiendedel af prisen. Et godt køb – men også lidt af et gør-det-selv tilbud.

Det er fagforeningen Samdata/HK, der nu tilbyder både medlemmer og ikke medlemmer billige kurser.

Medlemmer kan tage em Microsoft MCSA-certificering for 5.000 kroner, ikke medlemmer må slippe 15.000 kroner. Alligevel er det betydeligt mindre, end man skal betale hos en privat udbyder.

De private kursusudbydere tager normalt omkring 60.000 kroner for en MCSA-certificering. Faglig sekretær Finn Hansen fra Samdata/HK forklarer, at den store forskel, skyldes en stor forskel i forløbet.

"Det er slet ikke den samme type forløb, og man får ikke den samme slags undervisning, som på et kursus," siger Finn Hansen.

Han forklarer, at deltagerne skal have et højt niveau fra begyndelsen, og de skal have en god selvdisciplin.

"I vores forløb mødes man kun til undervisning 7 dage," forklarer Finn Hansen.

Den faglige sekretær forklarer, at der er en gruppe medlemmer i fagforeningen, som har arbejdet med systemerne, men ikke har certificeringen.

Hvis arbejdsgiveren ikke vil betale de 60.000 for et kursus, har det tidligere været svært for medarbejderne at få de nye certificeringer. Det kan de med Samdata/HK-forløbet.

Stærkere medlemmer

"Vi gør det primært, fordi vores medlemmer har behov for at være opdaterede på de seneste kompetencer, og for at styrke medlemmernes karrieremuligheder," siger Finn Hansen fra Samdata/HK.

Han lægger dog ikke skjul på, at fagforeningen også håber at kunne lokke flere medlemmer til.

Ingen konkurrent

4D Konsulenterne er en af de kommercielle udbydere, der laver kurser i nogen af de samme cerficeringer som Samdata/HK nu vil tilbyde. Men direktør Peter Kallin er ikke nervøs for unfair konkurrence.

"Det er en helt anden målgruppe og et andet produkt, de tilbyder," siger Peter Kallin.

Han forklarer, at det slet ikke ville kunne lade sig gøre at lave et kursus, der lignede 4D Konsulenternes, til så lav en pris.

Derfor mener han ikke, at det kan sammenlignes.
"Man kan jo også betale 1.800 kroner for at flyve til Århus, eller betale 0 kroner og gå hele vejen,"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S