Samdata/HK tilbyder it-kurser til dumpingpriser

Samdata/HK vil give medlemmerne mulighed for at blive certificeret til meget lave priser. Held og lykke, lyder det fra en af de kommercielle kursusudbydere.

Tag en certificering til en tiendedel af prisen. Et godt køb – men også lidt af et gør-det-selv tilbud.

Det er fagforeningen Samdata/HK, der nu tilbyder både medlemmer og ikke medlemmer billige kurser.

Medlemmer kan tage em Microsoft MCSA-certificering for 5.000 kroner, ikke medlemmer må slippe 15.000 kroner. Alligevel er det betydeligt mindre, end man skal betale hos en privat udbyder.

De private kursusudbydere tager normalt omkring 60.000 kroner for en MCSA-certificering. Faglig sekretær Finn Hansen fra Samdata/HK forklarer, at den store forskel, skyldes en stor forskel i forløbet.

"Det er slet ikke den samme type forløb, og man får ikke den samme slags undervisning, som på et kursus," siger Finn Hansen.

Han forklarer, at deltagerne skal have et højt niveau fra begyndelsen, og de skal have en god selvdisciplin.

"I vores forløb mødes man kun til undervisning 7 dage," forklarer Finn Hansen.

Den faglige sekretær forklarer, at der er en gruppe medlemmer i fagforeningen, som har arbejdet med systemerne, men ikke har certificeringen.

Hvis arbejdsgiveren ikke vil betale de 60.000 for et kursus, har det tidligere været svært for medarbejderne at få de nye certificeringer. Det kan de med Samdata/HK-forløbet.

Stærkere medlemmer

"Vi gør det primært, fordi vores medlemmer har behov for at være opdaterede på de seneste kompetencer, og for at styrke medlemmernes karrieremuligheder," siger Finn Hansen fra Samdata/HK.

Han lægger dog ikke skjul på, at fagforeningen også håber at kunne lokke flere medlemmer til.

Ingen konkurrent

4D Konsulenterne er en af de kommercielle udbydere, der laver kurser i nogen af de samme cerficeringer som Samdata/HK nu vil tilbyde. Men direktør Peter Kallin er ikke nervøs for unfair konkurrence.

"Det er en helt anden målgruppe og et andet produkt, de tilbyder," siger Peter Kallin.

Han forklarer, at det slet ikke ville kunne lade sig gøre at lave et kursus, der lignede 4D Konsulenternes, til så lav en pris.

Derfor mener han ikke, at det kan sammenlignes.
"Man kan jo også betale 1.800 kroner for at flyve til Århus, eller betale 0 kroner og gå hele vejen,"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS