Hemmelige jobkarteller dømt ulovlige

Arbejdsretten har i dag afgjort, at det strider mod Hovedaftalen mellem DA og LO, at virksomheder indgår medarbejderklausuler, der er ukendte for medarbejderne

En dom fra Arbejdsretten i dag fastslår, at det strider mod Hovedaftalen mellem Dansk Arbejdsgiverforening og LO, at to virksomheder indgår aftaler om ikke at ansætte hinandens medarbejdere uden, at det er en kendt del af de berørte medarbejderes vilkår.

Dermed har arbejdsgiversiden tabt sagen.

Alligevel er Dansk Arbejdsgiverforening tilfreds med nederlaget.

"Dansk Arbejdsgiverforening har hele tiden ment, at medarbejderklausuler skal være kendte for medarbejderne, men vi er overraskede over, at det er en følge af hovedaftalen," siger vicedirektør Povl-Christian Jensen.

"Vi er selvfølgelige ikke begejstrede over at tabe en sag, men vi er omvendt tilfredse med, at dommen nu skaber det grundlag, som politikerne ikke har kunnet blive enige om" siger han.

Vikarbureau på anklagebænken

Sagen var rejst mod et vikarbureau, der med sine kunder havde aftalt, at de ikke måtte ansætte de vikarer, der blev udlejet til dem.

Denne klausul var ukendt for medarbejderne og udgjorde ikke en del af de aftalte ansættelsesvilkår.

De hemmelige jobkarteller strider altså mod hovedaftalens § 9, stk. 2, der siger følgende:

"Der må ikke fra nogen side lægges hindringer i vejen for, at en arbejdstager udfører så meget og så godt arbejde, som hans evner og uddannelse tillader ham”.

Fagforening: Ikke nok
Fagforeningen Business Danmark er imidlertid ikke tilfreds endnu.

"Selvfølgelig er det ulovligt at lave aftaler hen over hovedet på folk. Men afgørelsen tager ikke fat om nældens rod. Det skal være helt ulovligt at lave jobklausuler, fordi de modsat kunde- og konkurrenceklausuler frarøver medarbejderne retten til økonomisk kompensation efter funktionærloven," siger landsformand Jens Neustrup Simonsen.

Han mener, at politikerne endnu en gang skal drøfte hele klausullovgivningen i kølvandet på dannelsen af Ny Alliance, fordi det kan danne grobund for et alternativt flertal efter et folketingsvalg.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S