Hemmelige jobkarteller dømt ulovlige

Arbejdsretten har i dag afgjort, at det strider mod Hovedaftalen mellem DA og LO, at virksomheder indgår medarbejderklausuler, der er ukendte for medarbejderne

En dom fra Arbejdsretten i dag fastslår, at det strider mod Hovedaftalen mellem Dansk Arbejdsgiverforening og LO, at to virksomheder indgår aftaler om ikke at ansætte hinandens medarbejdere uden, at det er en kendt del af de berørte medarbejderes vilkår.

Dermed har arbejdsgiversiden tabt sagen.

Alligevel er Dansk Arbejdsgiverforening tilfreds med nederlaget.

"Dansk Arbejdsgiverforening har hele tiden ment, at medarbejderklausuler skal være kendte for medarbejderne, men vi er overraskede over, at det er en følge af hovedaftalen," siger vicedirektør Povl-Christian Jensen.

"Vi er selvfølgelige ikke begejstrede over at tabe en sag, men vi er omvendt tilfredse med, at dommen nu skaber det grundlag, som politikerne ikke har kunnet blive enige om" siger han.

Vikarbureau på anklagebænken

Sagen var rejst mod et vikarbureau, der med sine kunder havde aftalt, at de ikke måtte ansætte de vikarer, der blev udlejet til dem.

Denne klausul var ukendt for medarbejderne og udgjorde ikke en del af de aftalte ansættelsesvilkår.

De hemmelige jobkarteller strider altså mod hovedaftalens § 9, stk. 2, der siger følgende:

"Der må ikke fra nogen side lægges hindringer i vejen for, at en arbejdstager udfører så meget og så godt arbejde, som hans evner og uddannelse tillader ham”.

Fagforening: Ikke nok
Fagforeningen Business Danmark er imidlertid ikke tilfreds endnu.

"Selvfølgelig er det ulovligt at lave aftaler hen over hovedet på folk. Men afgørelsen tager ikke fat om nældens rod. Det skal være helt ulovligt at lave jobklausuler, fordi de modsat kunde- og konkurrenceklausuler frarøver medarbejderne retten til økonomisk kompensation efter funktionærloven," siger landsformand Jens Neustrup Simonsen.

Han mener, at politikerne endnu en gang skal drøfte hele klausullovgivningen i kølvandet på dannelsen af Ny Alliance, fordi det kan danne grobund for et alternativt flertal efter et folketingsvalg.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks