Kontor-programmer står foran et generationsskifte

Google og Microsofts gav på Office 2.0 konferencen i San Francisco deres bud på, hvad næste generation af office-programmmer vil indeholde.

Artikel top billede

Computerworld News Service Mens Web 2.0 teknologier siver ind i virksomheds-software, er en ny generation af professionelle brugere ved få adgang til de fordele de kræver af fremtidens it. Det er overskriften fra deltagerne ved dennes uges Office 2.0 konference i San Francisco i USA.

Før der sker en større udbredelse af teknologierne, må udviklerne finde en balance mellem virksomhedernes og brugernes behov.

Konferencen, der betegnes som et 'fælles eksperiment' af de mange sponsorere, blev organiseret på to måneder ved hjælp af de produktivitets- og samarbejdsværktøjer, der netop er konferencens overskrift, sagde arrangørerne.

Jonathan Rochelle, chef for Googles spreadsheet-produkt, forudser, at den næste generation af tekstbehandling, regneark og andre administrative standardprogrammer vil blive tilført real-time on-line-funktionalitet.

"Medarbejderne kræver on-line programmer, så de kan samarbejde i real-time over nettet".

"Forbrugernes forventninger til Web 2.0 bliver taget med til deres arbejdsplads. Medarbejderne anvender produkterne fordi, de kan lide at arbejde med dem - og de gør dem mere produktive. Hos Google bliver medarbejderne irriterede, når de modtager vedhæftede dokumenter i stedet for en henvisning til Google Docs, hvor de kan arbejde videre med dokumentet on-line. De ser det som et produktivitets-tab.", siger Rochelle.

Ny måde at arbejde på

Richard McAniff, vice president, Microsoft Office, forudser ligeledes, at Web 2.0 vil blive spundet ind i virksomhedernes anvendelse af softwarei de næste par år.
"For eksempel kan en kombination af Facebook med produktivitetssoftware virkelig ændre måden folk arbejder på." siger McAniff. "Vi bliver nødt til at forholde os til, at vi totalt får ændret reglerne for, hvordan folk arbejder sammen."

"Hvad medarbejderen vil have på computerens skrivebord - og hvad it-afdelingen vil have, er ikke det samme. Vi bliver nødt til at finde en balance mellem de to krav." siger McAniff.

Danny Kolke, CTO hos Etelos Systems, påpegede, at mange it-afdelinger er under hårdt pres fra medarbejdere, der ønsker Office 2.0 applikationer og værktøj. "Årsagen til, at jeg bruger Google Spreadsheets, er, at jeg let kan oprette og dele det med mine kollegaer. It-afdelingernes svar er ofte, at de ønsker kontrol over disse data. De forsvarer deres enemærker, men de er udsat for angreb. Kravet om massivt Web 2.0-adgang er til stede." siger Kolke.

"Hastigheden hvormed der bliver udviklet Web 2.0-teknologier øges, og de finder vej ind i virksomhederne - det øger spændingerne mellem brugerne og IT-afdelingen. Markedet efterspørger Office 2.0-værktøj, ofte før vi er i stand til at levere dem. Vi kan ikke opfylde behovet. Hvis du lytter til markedet og fremstiller, hvad de efterspørger, sælger produktet sig selv." siger Kolke.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S