Bin Laden efterlader ingen digitale spor

I dag præcis 6 år efter terrorangrebene i USA udsender Bin Laden en video via Internettet. Men verdens mest eftersøgte person efterlader næppe digitale spor, vurderer it-ekspert

Artikel top billede

Den amerikanske regering har udlovet en dusør på 270 millioner danske for oplysninger, der medfører til pågribelsen af Osama Bin Laden.

Verdens mest eftersøgte terrorist Osama Bin Laden udsender jævnligt videoer via nettet med sine budskaber og opfordringer til nye terrorangreb.

Men han efterlader ingen digitale spor, vurderer it-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS.

"Problemet med Al Queda og ekstreme islamister og deres websider er, at det er dedikerede websites, der typisk er placeret i venligsindede lande," siger Peter Kruse.

Derfor har man meget få muligheder for at komme ind og kigge på loggen.

Og selvom man hackede sig ind efter oplysningerne, er der fortsat lang vej til Bin Laden.

Anonym tilgang

"Når materialet tilgår webserverne, sker det gennem anonymitetsservices på nettet, bare for at være 100 procent sikker." siger Peter Kruse.

Han vurderer, at der måske er 20 websider, hvor man kan risikere at finde nye beskeder fra terrorister. Og af dem er der måske to eller tre, som bliver brugt af ledende medlemmer af Al Queda.

"På den ene af de sider skal man have adgang til et forum og bliver clearet inden," oplyser Peter Kruse.

Han forklarer, at de pågældende hjemmesider bliver overvåget meget nøje af både efterretningstjeneste og de store medier som CNN.

Distributionen foregår derfor i højere grad via medier, end via upload af videoen til flere forskellige websites.

Dusør langt væk

Dusøren på 270 millioner danske kroner er imidlertid også langt væk, selvom man fanger personer, der uploader videoen.

Kim Kruses bedste gæt er, at arbejdsgangen er at Bin Laden sidder i en hule et eller andet sted måske i Pakistan, hvor han optager videoen.

Båndet bliver sendt med en eller anden rytter af sted til et privat hus, hvor det bliver lagt over på et digital stream.

Fra en cybercafe bliver det sikkert streamet om via en vpn-forbindelse til en sattelit og bliver derfra dirrigeret om til de omtalte websider.

Hvis de er kloge, kopieres indholdet over på et magnetiske bånd for ikke at efterlade digitale spor, fordi der er nogle digitale kameraer, der efterlader sig spor.

"Så det ikke sådan, hvis man fik en ip-adresse, så kunne man gå ned på en adresse. Og så indkassere dusøren. Det er håbløst," siger Peter Kruse.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S