KL langer ud efter Software Innovation-direktør

Chefkonsulent Jytte Møller Christensen fra KL rejser en skap kritik af Software Innovations håndtering af problemerne med leveringen af ESDH-systemer til det offentlige.

Indsatsen fra administrerende direktør Peter Perregaard fra Software Innovation på at få løst leveranceproblemerne hos en række kommuner skal op i gear, mener Kommunernes Landsforening.

"Der skal simpelthen nogle initiativer til, så tilliden kan genoprettes," siger chefkonsulent Jytte Møller Christensen fra KL.

Hun anerkender, at de fleste kontrakter blev underskrevet af den tidligere direktør, men at Software Innovation må koncentrere sig om at få leverancesystemet til at virke, frem for at presse ekstra penge ud af aftalerne med kunderne.

"Når vi har betalt for en vare, så forventer vi, den bliver leveret. Vi stiller ikke krav for sjov skyld, vi stiller krav for at tingene skal fungere ude ved skrivebordene," siger hun.

Skuffet over firmaet

Hun er skuffet over Software Innovation.

"Det er bekymrende, at så mange kunder dropper Software Innovation. Det ville jeg have et problem med, hvis jeg var leverandør." siger hun.

Hun forklarer, at det fra kundesiden opleves som om, Software Innovation har problemer med at fastholde kvalificerede medarbejdere.

Og når dem fra Software Innovation, der har indgået aftalerne ikke længere er ansat, så åbner det for nye møderækker med fortolkninger af kontrakterne.

"Når projektledere farer ud og ind af dørene, så får man et problem med kunderne. I den forstand en meget almindelig og trist historie," siger hun.

Hun mener dermed, at Software Innovation ikke har styr på sin leveranceorganisation, men faktisk har et formidabelt godt produkt.

Derfor håber hun også at Peter Perregaard vil genoprette tilliden til kunderne.

"Men det kræver, at de kunder, der har indgået aftaler plejes," siger hun

Hun forklarer, at KL i foråret afholdte møder med den tidligere direktør hos Software Innovation, men uden nogle synlige resultater ude hos de involverede kommuner.

Branchens ry på spil

Chefkonsulenten mener, at firmaet giver branchen et dårligt ry.

"Kan branchen overhovedet holde til det her? Software Innovation har problemer med mange offentlige kunder," siger hun.

Hun forklarer, at det offentlige omkring FESD gjorde alt hvad man kunne som professionel kunde, og så svigter leverandøren.

KL sidder med i FESD og Jytte Møller Christensen forklarer, at både SKI og kammeradvokaten var inde over udbudet.

"Det er uheldigt at vi valgte en leverandør som ikke kan leve op til det de lover kunderne. Men det er ikke anderledes end hvis systemerne var købt uden for FESD," siger hun.

Dog erkender hun, at nogle kommuner måske har sænket paraderne lidt fordi der her var tale om en godkendt leverandør.

Det har trods gentagende henvendelser ikke været muligt at få en kommentar fra Software Innovations administrerende direktør, Peter Perregaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub