TDC lukker for adgang til omstridt russisk mp3-site

Danmarks største teleselskab lukker for adgangen til omstridt russisk mp3-site efter henvendelse fra Antipiratgruppen.

TDC lukker for adgangen til det tidligere Allofmp3, der i dag hedder mp3sparks.com.

Det sker, efter selskabet i slutningen af august modtog et brev fra Antipiratgruppen, der bad om, at der blev lukket for adgangen til det omdiskuterede mp3-site, der falbyder musik til spotpris.

Siden opstod i kølvandet på lukningen af den endnu mere omdiskuterede Allofmp3.com

Baggrunden er en dom, der pålægger Tele2 at lukke for deres kunders adgang til siden.

”TDC er ikke interesseret i at være internettets politibetjent, så det er vigtigt for os, at der ligger en retslig afgørelse, inden vi spærrer adgangen til sådan en side. I det her tilfælde var afgørelsen der, og den er ret klar”, siger online-direktør hos TDC, Frank Vilstrup.

Adgangen til siden blev lukket i onsdag formiddag og får betydning for brugere af TDC, TDC Kabel TV og Dansk Kabel TV.

Det er altså en meget stor del af landets internetkunder der nu må finde deres mp3-musik andre steder end på det russiske site.

Pladeselskabernes brancheorganisation, IFPI, har tidligere meldt ud, at den efter sejren i fogedretten ville tage kontakt til andre internetudbydere, for at få dem til at følge trop.

Nu vælger TDC altså at gøre netop dette.

”Jeg ved ikke, om Antipiratgruppen har henvendt sig til de andre på markedet, men det vil formentlig være noget, man ser hele vejen rundt,” siger Frank Vilstrup.

Det løser ikke problemet

Han understreger, at det er en umulig opgave at lukke for alle de ulovlige sider.

”Heldigvis sker der jo også noget på den anden side af hegnet. Vi har rigtig mange kunder i vores egen online-musikbutik. Det ser jeg som et tegn på, at folk godt vil betale rimelige penge for at holde sig inden for lovens rammer, hvis det er ligeså nemt som det ulovlige,” siger Frank Vilstrup.

Samme indhold som Allofmp3

Mp3sparks.com opstod i kølvandet på lukningen af det meget omdebatterede Allofmp3.com.

Bagmanden åbnede prompte den nye side med præcis samme indhold. Brugerprofiler fra den gamle side kan også bruges på mp3sparks.com.

Det var også Tele2, der i første omgang var mål for advokaterne fra pladeindustriens brancheorganisation, IFPI, da adgangen til forgængeren Allofmp3.com blev lukket.

Dengang gik de fleste andre internetudbydere frivilligt med til også at lukke adgangen til siden.

Blokeringen er en simpel DNS-blokering, som mere tekniske brugere sagtens kan omgå, men for de fleste vil blokeringen betyde, at de ikke kan få adgang til siden.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune