Microsoft scorer på at vise samfundssind

Microsoft vil signalere ansvarlighed og samfundssind ved at opfordre sine medarbejdere til at udføre frivilligt arbejde til gode formål. Det tiltrækker arbejdskraft, siger ekspert

Artikel top billede

Frivilligt arbejde sender signaler det samfundet og give nye input til det daglige arbejde, mener juridisk chef Nanna-Louise Wildfang Linde fra Microsoft.

I den benhårde kamp om at tiltrække dygtige medarbejdere satser Microsoft på at give sine ansatte lov til frivilligt arbejde et par dage om året.

Det forklarer juridisk direktør i Danmark, Norge og Island Nanna-Louise Wildfang Linde fra Microsoft.

"De bløde værdier og image kan gøre forskellen for nogle, når de skal vælge en arbejdsplads," siger hun.

Hun vurderer, at it-branchen generelt er nytænkende og må tilbyde alt fra hjemmearbejdsplads til frivilligt arbejde for at tiltrække medarbejdere.

Giver nye input

Selv deltager hun i kampagnen Netsikker.nu, hvor hun et år har været ude og undervise børn i sikker brug af internettet.

"På et advokatkontor ligger den slags ikke lige i kortene," siger hun.

Den 37-årige jurist, der sidder i direktionen hos Microsoft Danmark forklarer, at alle medarbejde i Microsoft opfordres til at deltage i Netsikker.nu.

Andre kollegaer har sat computere op på for indvandrerkvinder, og nogle har været på en blindeskole i Indien og hjælpe.

Da hun selv begyndte på frivilligt arbejde, var det fordi den daværende ledelse opfordrede medarbejderne til det.

Siden har hun fået den opfattelse, at det giver en ekstra dimension til arbejdet, at komme ud og få nye input og måder at se tingene på.

Frivilligt arbejde i vækst

Forfatter og foredragsholder Tania Ellis forklarer, at frivilligt arbejde generelt er i vækst.

"Organisationer som Dansk Røde Kors modtager flere og flere henvendelser fra personer, der gerne vil hjælpe. Bemærkelsesværdigt er det fra travle karriere- og børnefamilier," siger hun.

Det skyldes, at vi har nået et materielt loft i velstanden og nu går efter at udvise menneskeligt overskud, mener hun.

Det behov opfylder firmaer ved at tilbyde deres medarbejdere frivilligt arbejde, hvilket både fastholder og tiltrækker medarbejdere.

Samtidig får virksomhederne den fordel, at medarbejderne kommer tilbage med ny inspiration og nye ideer ved at være kommet ind i nye rammer.

Sammenholdet bliver også bedre, da medarbejderne måske får talt med andre fra firmaet under det frivillige arbejde, som de normalt ikke taler sammen med, forklarer hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse