TDC investerer milliarder i nye it-systemer

TDC investerer over to milliarder kroner i at få ryddet op i selskabets gamle it-systemer over de næste tre år. Pengene skal blandt andet bruges på en ny it-arktektur, der skal binde TDC's nordiske forretning sammen.

Den danske it- og telekæmpe TDC skruer op for investeringerne på it-området for at få ryddet op i dets gamle it-systemer.

De næste tre år vil TDC derfor investere 700 millioner kroner i it årligt.

Pengene skal primært bruges til at opbygge en ny it-platform for de vigtigste forretningsprocesser i TDC.

Det fortalte Jens Alder, da han i går briefede danske journalister om den strategi, der skal gøre TDC's drøm om at blive den stærkeste spiller på det nordiske erhvervsmarked for it- og teleydelser til virkelighed.

"Vores mål er at kunne tilbyde sammenhængende tjenester på alle terminaler og netværk uanset tid og sted i Norden. Det blokerer vores it-systemer for i dag," siger Jens Alder.

Han forventer, at milliardinvesteringerne i it vil resultere i en produktivitetsstigning hos TDC på mellem 20 og 30 procent.

Derudover skal den nye it-arkitektur reducere tidsforbruget i forbindelse med lancering af nye produkter med 67 procent.

"Investeringerne kommer indenfor en lang række it-områder. Eksempelvis CRM-systemer," siger Jens Alder.

Ud over it-investeringer rummer strategien også massive investeringer i TDC's accesnet, mobilnettet og i divisionen Erhverv Norden, der får 450 millioner kroner om året de næste tre år til at harmonisere produkt- og procesplatforme i Norden.

Men omdrejningspunktet er den ny it-arkitektur, der skal gøre det meget enklere for TDC at lancere nye produkter og pleje kunderne.

Det ligger helt i tråd med det fokus, Jens Alder har rettet mod it-området, siden han afløste Henning Dyremose i chefstolen.

Det medførte i januar, at han løftede Jørgen Jakobsen ud af datterselskabet TDC Services og indsatte ham som koncernens første it-direktør med direkte reference til Alder.

Det gjorde han for at vise alle, hvor vigtigt det var, at få ryddet op i TDC's gamle it-arkitektur, som i løbet af få år ikke kan understøtte det tidligere telemonopols forretningsgange.

TDC's it-direktør, Jørgen Jakobsen, har tidligere fortalt Computerworld, at TDC fremtidige it-infrastruktur bliver baseret på standard it-systemer og inspiration fra andre televirksomheder, der bliver implementeret med en minimal tilpasning til TDC's nuværende forretningsprocesser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S