Halvdelen af id-tyvene ryger i fængsel

Hvis du er sigtet for id-tyveri, er der 50 procents chance for, at du undgår et ophold i fængslet, viser undersøgelse fra USA.

Computerworld News Service: Halvdelen af de anklagede for id-tyveri ender bag tremmer. Det er en af konklusionerne i en undersøgelse af afsluttede sager fra det amerikanske Secret Service, der er foretaget af Utica Colleges Center for Identity Management and Information Protection.

Det er første gang forskere har fået lov at gennemgå Secret Service data på dette område. Undersøgelsen er baseret på 500 fortrolige sager fra Secret Service-arkiverne.

"Anklagerne havde en lidt større chance for at sende id-tyvene i fængsel, helt præcis 51 procent, og kunne forvente at den dømte fik en fængselsstraf på op til tre år," konkluderes det i undersøgelsen.

Utica College har arbejdet sammen med en række partnere om undersøgelsen, her i blandt Secret Service, IBM og FBI.

Undersøgelsescentret på Utica blev oprettet i 2006, for at studere de metoder id-tyvene brugte, samt hjælpe virksomheder og myndigheder med at minimere risikoen for at blive udsat for denne type forbrydelser.

Teknologi som printere, mobiltelefoner og computere blev anvendt i halvdelen af sagerne. Kun i 10 procent af tilfældene var internettet det eneste tyvene brugte.

Id-tyvene stjæler oftere fra folk, de ikke kender personligt. En ven eller et familiemedlem var kun et offer i 16 procent af sagerne. I cirka hver tredje tilfælde blev der stjålet data fra id-tyvens arbejdsplads.

Identitets-tyveri er et velstuderet fænomen, men det er usædvanligt, at undersøgelserne er baseret på så præcise data.

"Undersøgelsen er signifikant, fordi den ikke bygger på besvarelser eller statisk dataindsamling," skriver forfatterne.

Det gennemsnitlige tab ved et id-tyveri var cirka 160.000 kroner, men i et af de undersøgte tilfælde var beløbet 68 millioner kroner.

Tyven havde brugt den falske identitet til at købe luksusbiler og oprette et antal skuffeselskaber, som han benyttede til at narre andre investorer. Generelt er konklusionen dog:

"Jo flere, der er involveret i bedragerierne, desto større er tabet," hedder det i rapporten.

I følge Javelin Strategy & Research Inc. kostede id-tyveri virksomheder og privatpersoner i USA 259 milliarder kroner i 2006.

Oversat af Bo Madsen.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S