Halvdelen af id-tyvene ryger i fængsel

Hvis du er sigtet for id-tyveri, er der 50 procents chance for, at du undgår et ophold i fængslet, viser undersøgelse fra USA.

Computerworld News Service: Halvdelen af de anklagede for id-tyveri ender bag tremmer. Det er en af konklusionerne i en undersøgelse af afsluttede sager fra det amerikanske Secret Service, der er foretaget af Utica Colleges Center for Identity Management and Information Protection.

Det er første gang forskere har fået lov at gennemgå Secret Service data på dette område. Undersøgelsen er baseret på 500 fortrolige sager fra Secret Service-arkiverne.

"Anklagerne havde en lidt større chance for at sende id-tyvene i fængsel, helt præcis 51 procent, og kunne forvente at den dømte fik en fængselsstraf på op til tre år," konkluderes det i undersøgelsen.

Utica College har arbejdet sammen med en række partnere om undersøgelsen, her i blandt Secret Service, IBM og FBI.

Undersøgelsescentret på Utica blev oprettet i 2006, for at studere de metoder id-tyvene brugte, samt hjælpe virksomheder og myndigheder med at minimere risikoen for at blive udsat for denne type forbrydelser.

Teknologi som printere, mobiltelefoner og computere blev anvendt i halvdelen af sagerne. Kun i 10 procent af tilfældene var internettet det eneste tyvene brugte.

Id-tyvene stjæler oftere fra folk, de ikke kender personligt. En ven eller et familiemedlem var kun et offer i 16 procent af sagerne. I cirka hver tredje tilfælde blev der stjålet data fra id-tyvens arbejdsplads.

Identitets-tyveri er et velstuderet fænomen, men det er usædvanligt, at undersøgelserne er baseret på så præcise data.

"Undersøgelsen er signifikant, fordi den ikke bygger på besvarelser eller statisk dataindsamling," skriver forfatterne.

Det gennemsnitlige tab ved et id-tyveri var cirka 160.000 kroner, men i et af de undersøgte tilfælde var beløbet 68 millioner kroner.

Tyven havde brugt den falske identitet til at købe luksusbiler og oprette et antal skuffeselskaber, som han benyttede til at narre andre investorer. Generelt er konklusionen dog:

"Jo flere, der er involveret i bedragerierne, desto større er tabet," hedder det i rapporten.

I følge Javelin Strategy & Research Inc. kostede id-tyveri virksomheder og privatpersoner i USA 259 milliarder kroner i 2006.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo