Halvdelen af id-tyvene ryger i fængsel

Hvis du er sigtet for id-tyveri, er der 50 procents chance for, at du undgår et ophold i fængslet, viser undersøgelse fra USA.

Computerworld News Service: Halvdelen af de anklagede for id-tyveri ender bag tremmer. Det er en af konklusionerne i en undersøgelse af afsluttede sager fra det amerikanske Secret Service, der er foretaget af Utica Colleges Center for Identity Management and Information Protection.

Det er første gang forskere har fået lov at gennemgå Secret Service data på dette område. Undersøgelsen er baseret på 500 fortrolige sager fra Secret Service-arkiverne.

"Anklagerne havde en lidt større chance for at sende id-tyvene i fængsel, helt præcis 51 procent, og kunne forvente at den dømte fik en fængselsstraf på op til tre år," konkluderes det i undersøgelsen.

Utica College har arbejdet sammen med en række partnere om undersøgelsen, her i blandt Secret Service, IBM og FBI.

Undersøgelsescentret på Utica blev oprettet i 2006, for at studere de metoder id-tyvene brugte, samt hjælpe virksomheder og myndigheder med at minimere risikoen for at blive udsat for denne type forbrydelser.

Teknologi som printere, mobiltelefoner og computere blev anvendt i halvdelen af sagerne. Kun i 10 procent af tilfældene var internettet det eneste tyvene brugte.

Id-tyvene stjæler oftere fra folk, de ikke kender personligt. En ven eller et familiemedlem var kun et offer i 16 procent af sagerne. I cirka hver tredje tilfælde blev der stjålet data fra id-tyvens arbejdsplads.

Identitets-tyveri er et velstuderet fænomen, men det er usædvanligt, at undersøgelserne er baseret på så præcise data.

"Undersøgelsen er signifikant, fordi den ikke bygger på besvarelser eller statisk dataindsamling," skriver forfatterne.

Det gennemsnitlige tab ved et id-tyveri var cirka 160.000 kroner, men i et af de undersøgte tilfælde var beløbet 68 millioner kroner.

Tyven havde brugt den falske identitet til at købe luksusbiler og oprette et antal skuffeselskaber, som han benyttede til at narre andre investorer. Generelt er konklusionen dog:

"Jo flere, der er involveret i bedragerierne, desto større er tabet," hedder det i rapporten.

I følge Javelin Strategy & Research Inc. kostede id-tyveri virksomheder og privatpersoner i USA 259 milliarder kroner i 2006.

Oversat af Bo Madsen.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job