TDC køber kommunalt kabelnet for 50 mio.

TDC's kabelforretning, YouSee, køber Fredericias kabel-bynet af kommunen for 54,5 millioner kroner.

TDC's kabelforretning, YouSee, der leverer kabeltv til mere end en million danskere, overtager Fredericia Kommunes bynet med 17.000 brugere .

Prisen er 54,5 millioner kroner, og YouSee vil investere 30-40 millioner kroner i at udbygge nettet til også at omfatte bredbånd.

Salgsprisen er bestemt ud fra en vurdering af antal tilsluttede brugere, kvaliteten på kablerne, de udbudte tv-programmer og det generelle prisniveau i Fredericia, forklarer Niels Breining, administrerende direktør i YouSee, til Computerworld.

"Købet er en fortsættelse af vores strategi om opkøb af net. Fredericia er lidt speciel, fordi det er kommunen selv, der ejede det. Men vi har kig på flere," siger Niels Breining, uden at ville afsløre hvilke net, han har i kikkerten.

Tilfreds med salg

Fredericia Kommune satte bynettet til salg efter en samlet vurdering af nettets fremtidsmuligheder og begrænsninger inden for det tekniske, juridiske og markedsmæssige område.

I Fredericia er borgmester Uffe Steiner Jensen tilfreds med salget.

"Handlemulighederne under kommunalt ejerskab er stærkt begrænsede i forhold til den konkurrence, der er på markedet. Bynettets levedygtighed og udviklingsmuligheder er bedst sikret med et privat ejerskab,” udtaler Uffe Steiner Jensen i en pressemeddelelse.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S