TDC køber kommunalt kabelnet for 50 mio.

TDC's kabelforretning, YouSee, køber Fredericias kabel-bynet af kommunen for 54,5 millioner kroner.

TDC's kabelforretning, YouSee, der leverer kabeltv til mere end en million danskere, overtager Fredericia Kommunes bynet med 17.000 brugere .

Prisen er 54,5 millioner kroner, og YouSee vil investere 30-40 millioner kroner i at udbygge nettet til også at omfatte bredbånd.

Salgsprisen er bestemt ud fra en vurdering af antal tilsluttede brugere, kvaliteten på kablerne, de udbudte tv-programmer og det generelle prisniveau i Fredericia, forklarer Niels Breining, administrerende direktør i YouSee, til Computerworld.

"Købet er en fortsættelse af vores strategi om opkøb af net. Fredericia er lidt speciel, fordi det er kommunen selv, der ejede det. Men vi har kig på flere," siger Niels Breining, uden at ville afsløre hvilke net, han har i kikkerten.

Tilfreds med salg

Fredericia Kommune satte bynettet til salg efter en samlet vurdering af nettets fremtidsmuligheder og begrænsninger inden for det tekniske, juridiske og markedsmæssige område.

I Fredericia er borgmester Uffe Steiner Jensen tilfreds med salget.

"Handlemulighederne under kommunalt ejerskab er stærkt begrænsede i forhold til den konkurrence, der er på markedet. Bynettets levedygtighed og udviklingsmuligheder er bedst sikret med et privat ejerskab,” udtaler Uffe Steiner Jensen i en pressemeddelelse.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job