KMD satser millioner på SAP-konsulenter

KMD bruger millioner på at uddanne sine egne SAP-konsulenter. Pengene risikerer at være spildt, mener rekrutteringsekspert.

Stavnsbåndet er heldigvis afskaffet. Alligevel må det ærgre KMD-ledelsen bare lidt, at den ikke kan tvinge folk til at blive på deres pladser.

Især de medarbejdere, som den danske kommune-it-kæmpe har tænkt sig at bruge millioner af kroner på at uddanne.

It-branchen skriger nemlig på SAP-kompetencer. Det har den gjort længe, og skriget ser ikke ud til at blive lavere.

Derfor vil KMD uddanne og beskæftige sine egne konsulenter, og har netop skudt en kampagne i gang, der skal skaffe 22 egnede kandidater, som skal uddannes til SAP-konsulenter.

KMD anslår, at det samlet set koster cirka en million kroner at uddanne én konsulent.

Men SAP-konsulenter er i høj kurs, så koncernen løber en reel risiko for, at de nyuddannede konsulenter bliver headhuntede af andre virksomheder.

SAP-folk holdes med gode projekter

"Markedet er presset, så risikoen for at de vil miste en del af dem, er til stede," siger rekrutteringsekspert Benny Guld, partner i CareerSearch.

Han roser KMD for initiativet med at uddanne folk i kompetencer, der er mangel på. Det burde andre selskaber også gøre, mener han.

"I mange år har selskaberne ikke investeret massivt i uddannelse. Selskaberne føler sig presset på budgetter og bundlinjer, og så er det nemmere at tage medarbejdere fra andre, end at uddanne dem selv," siger Benny Guld.

Konsulenter af SAP-typen rykker arbejdsplads for at få lov til at arbejde på de bedste projekter. Det er den eneste måde, en medarbejder kan vedligeholde sin værdi på, vurderer han.

"Om KMD kan holde på sine opgraderede medarbejdere, afhænger helt af projekternes karakter. Gode projekter kan retfærdiggøre, at KMD løber risikoen.

Ellers vil KMD-medarbejderne være et eftertragtet bytte for andre virksomheder, der bruger SAP-konsulenter," siger Benny Guld.

Satser på de lidt ældre

KMD kender den risiko og satser derfor på at finde kandidater til uddannelsen, der kunne tænkes at ville arbejde hos KMD i længere tid.

"Vi har talt meget om det. Vi vil ikke binde folk med klausuler og kontrakter. I stedet vil vi finde folk 30'erne og 40'erne, som vil værdsætte KMD's virksomhedsfilosofi om Life/Work Balance.

De risikerer heller ikke at blive sendt rundt i verden med 200 rejsedage om året," forklarer Annika Krogh, Employer Brand Manager i KMD.

Det vil typisk være etablerede it-folk, som ikke er helt unge, med familie og behov for stabilitet og regelmæssighed i ansættelsen.

KMD regner med, at der ikke vil være større udsivning af de SAP-uddannede medarbejdere, end hvad der normalt for resten af organisationen, nemlig en medarbejderudskiftning på mellem syv og ti procent.

Hun peger på, at KMD i øjeblikket er i gang med et samarbejde med SAP Danmark, der går ud på at udvikle et helt nyt skud på ERP-stammen i form af en Public-løsning til SAP. Den findes ikke i forvejen.

"Det vil mange finde interessant at være med til," siger Annika Krogh.

KMD forventer at fylde uddannelsen med lige dele KMD-ansatte, der kommer fra andre steder i virksomheden, og folk ude fra.

Og de eksterne bliver ikke headhuntet, understreger Annika Krogh.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS