Otte teknologier, hvis død vi glæder os over

Hvis du ind imellem synes, hverdagen er besværlig, så lad os sammen glæde os over, hvor meget bedre teknologierne er blevet og hvor meget, vi ikke længere skal bøvle med.

Artikel top billede

Året var 1983, og det store hit var en Tandy 100, den første bærbare, man ikke fik hold i ryggen af. En fiks lille sag med div. tilbehør. Bemærk skærmens størrelse.

Man kan naturligvis ærgre sig, når firmaer, der gav os vidunderlige produkter ikke formåede at overleve. Men der er ingen grund til at sørge længe.

Tænk positivt. Tænk på produkter og teknologier, der døde, fordi der ikke længere var behov for dem.

Vi vil her hylde den dødelige udgang for de teknologier, der en gang irriterede os, men ikke længere generer os. De teknologier, der får os til at indse, at tiderne skifter - og ofte heldigvis til det bedre.

Verden har forbedret sig, nu da vi ikke længere skal rode med hukommelsesallokering eller trykke RAM ned i motherboardet en chip-ad-gangen.

Overflødiggjort

Præcis som vi håbede, har branchen fundet bedre måder at løse hardware-udfordringerne på og integrere software, som (hvad vi altid har vidst) fungerer uden menneskelig eller guddommelig indblanding.

Min liste indbefatter teknologier, der var klodsede i begyndelsen, men siden blev bedre. Eksempelvis var de tidlige CD-ROM 'løsninger' en katastrofe, hvis korrekte installering kunne udgøre et konsulentfirmas samlede omsætning.

Og dog vidste alle, at CD-ROM-teknologien ville blive mindre, hurtigere, billigere og sammenbygget med hardwaren og operativsystemet.

Jeg ignorerer også personlige Hall-of-shame-kandidater (ja, det inkluderer også dig, Microsoft Bob) og vil i stedet fokusere på hardware og software-balledemagerne, der glædeligvis er overflødige.

CIO.coms senior online-redaktør Esther Schindler var en gang indehaver af en computerbutik i den amerikanske delstat Maine og begyndte sit afhængighedsforhold til online communities med et 1.200 baud modem, der forbandt hende med BBS'er. Hun har været leder af flere computerbrugergrupper.

Oversat af Bo Madsen

Læs mere om alt det du kan glæde dig over:

Håndbetjent hukommelsesstyring

Single-tasking operativsystemer

Opkaldsmodemmet

Dot-Matrix printere

Slæbbare pc'er

Små lagringsmedier

Pc'er med 1001 muligheder

Et simplere liv

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos