Endnu en kommune dropper ombrust dansk it-firma

Det udskældte ESDH-selskab Software Innovation med Peter Perregaard i spidsen må se endnu en kommune vende sig ryggen. Statens FESD-indkøbsaftale er under voldsomt pres.

Artikel top billede

Direktør Peter Perregaard fra Software Innovation må se endnu en kommune vende selskabet ryggen.

Bornholms Regionskommune har netop meddelt, at samarbejdet med Software Innovation ophører med øjeblikkelig virkning.

"Bornholms Regionskommune har efter et vanskeligt implementeringsforløb måttet erkende, at standardløsningen fra Software Innovation ikke var det rette udgangspunkt for kommunens implementering af et ESDH-system." står der i pressemeddelelsen fra de to parter.

De meddeler samtidig, at bruddet sker i god ro og orden.

"Afviklingen af samarbejdet sker i mindelighed og på en for begge parter tilfredsstillende måde. Herudover er der ingen kommentarer." skriver de.

Fik tre millioner retur

Dermed oplever Software Innovation endnu en kommune, der vender selskabet ryggen.

Tidligere har Sorø Kommune og Albertslund Kommune opsagt deres kontrakter med firmaet, ligesom Kommunernes Landsforening og Danmarks Radio har kritiseret selskabet.

Omkring bruddet med Albertlund Kommune skulle Software Innovation udbetale en million kroner i erstatning, viste dokumenter Computerworld havde fået indsigt i.

Men den udlægning afviser direktør Peter Perregaard fra Software Innovation.

"Der er ikke tale om erstatning. Kontrakten ophører og så finder man en fordelingsnøgle," siger han.

Han forklarer, at kontrakten med Bornholm Regionskommune var på knap seks millioner kroner.

"Og fordelingen var, at vi fik 45 procent, mens Bornholms Regionskommune fik 55 procent," siger han.

Peter Perregaard har tidligere søsat en redningsplan for selskabet, men den lader altså ikke til at være nok til at holde på Bornholms Regionskommune.

FESD-kaos

Det store FESD-projekt, hvor offentlige myndigheder køber ESDH-systemer af tre godkendte leverandører har massive problemer.

Tidligere har Computerworld.dk beskrevet hvordan Software Innovation fik opsagt kontrakter, fik offentlig kritik fra Kommunernes Landsforening, Danmarks Radio og andre aktører over for lang ventetid på support og en udskiftning af projektledere der gjorde det vanskeligt at samarbejde.

Når man tæller FESD-leverandør-parret CSC og ScanJour, der har fået kritik fra fem ministerier, med, har to ud af tre godkendte leverandører store problemer med leverancerne og kritik fra kunderne.

Den tredje leverandør, Traen, lader til at have sit fokus et helt andet sted.

Traen laver nemlig en lang række aftaler med blandt andet kommuner – men helt uden for FESD-aftalerne.

FESD2 på vej

IT og Telestyrelsen, Kommunernes Landsforening og Økonomistyrelsen har med de mange problemer fået noget at tænke over i deres arbejde med at skrue FESD2 sammen, der skal stå klart i 2008.

I disse dage afholder IT - og Telestyrelsen sammen med KL og Økonomistyrelsen et par workshops, hvor formålet netop er at forberede FESD2.

På programmet står blandt andet hvordan man få kravspecificeret en FESDII løsningsbeskrivelse, der er velafgrænset og rettet mod en mere serviceorienteret arkitektur og hvad leverandørerne kan byde med i efteråret 2008.

I møderne deltager både FESD-leverandører og andre ESDH-leverandører.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S