Analytiker: Computerspil-aktier kan være gode køb

Computerspilbranchen står overfor betydelig fremgang i de næste år, lyder det fra en dansk aktieanalytiker. Køb aktier, mens kursen er lav, lyder rådet.

Artikel top billede

Den danske spilsatsning fra IO Interactive, Kane & Lynch, nævnes flere steder ikke at leve op til forventningerne, men det skal man ikke bekymre sig om, mener senior-aktieanalytiker Robert Jakobsen hos Jyske Markets.

Køb, lyder rådet fra analytikeren, når snakken falder på SCI Entertainment, der ejer danske IO Interactive, som står bag Kane & Lynch.

”Når jeg anbefaler at købe aktien, er det i det store hele uafhængigt af spillet. Selvom det selvfølgelig vil være en positiv trigger for aktien, hvis spillet sælger godt,” siger han.

Hele branchen på vej op

Det ikke kun SCI, der begynder at ligne et godt køb. Det samme gælder for andre virksomheder i spilbranchen, der ifølge Robert Jakobsen står overfor stor fremgang.

”2008 og 2009 ser ud til at blive rigtig gode år for computerspilbranchen som helhed. Primært fordi den installerede base af Wii, Xbox360 og PS3 begynder at indtage en størrelse, der mere end kompenserer for det aftagende salg til den gamle generation af konsoller,” vurderer han.

Spilbranchen vurderes samlet at opleve en gennemsnitlig vækst på 12 procent frem til 2010 også drevet af af nye muligheder som salg af reklamer i spil, spil til mobiltelefoner og udnyttelse af udbredelsen af internettet, oplyser Robert Jakobsen.

Den danske indflydelse

Det danskproducerede Kane & Lynch: Dead Men har fået en blandet modtagelse i medierne og kæmpeinvesteringen for IO Interactive. er blevet omtalt som et flop, men det behøver ikke skræmme købere væk.

”Det er for tidligt at kalde det et flop. Spillet ligger pænt på flere markeder, selvom det ikke ser så godt ud i USA. De næste uger vil blive vigtige for spillets succes,” siger Robert Jakobsen, der dog understreger, at spillet højst vil udgøre 10 procent af SCI’s omsætning.

Robert Jakobsen opfordrer til, at investorerne kigger på, at industrien går ind i en optursfase efter to vanskelige år.

Det er ikke begyndt at afspejle sig i SCI, eller mange af de andre producenters bundlinje. Men det mener han det kommer til i løbet af 2008.

Opsvinget er startet

For spilgiganten Electronic Arts er opsvinget allerede vist sig, men SCI plages af opkøbsrygter.

Usikkerheden om udfaldet holder prisen nede.

Analytikeren mener dog ikke, at der er grund til at tro, at forhandlingerne vil ende dårligt for virksomheden.

”De har ingen gæld, så der er ingen pistol for panden der tvinger dem til at sælge,” siger Robert Jakobsen.

Hans råd er baseret på, at ledelsen i SCI ikke lader sig opkøbe, medmindre det er gunstigt for virksomheden.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg