Analytiker: Computerspil-aktier kan være gode køb

Computerspilbranchen står overfor betydelig fremgang i de næste år, lyder det fra en dansk aktieanalytiker. Køb aktier, mens kursen er lav, lyder rådet.

Artikel top billede

Den danske spilsatsning fra IO Interactive, Kane & Lynch, nævnes flere steder ikke at leve op til forventningerne, men det skal man ikke bekymre sig om, mener senior-aktieanalytiker Robert Jakobsen hos Jyske Markets.

Køb, lyder rådet fra analytikeren, når snakken falder på SCI Entertainment, der ejer danske IO Interactive, som står bag Kane & Lynch.

”Når jeg anbefaler at købe aktien, er det i det store hele uafhængigt af spillet. Selvom det selvfølgelig vil være en positiv trigger for aktien, hvis spillet sælger godt,” siger han.

Hele branchen på vej op

Det ikke kun SCI, der begynder at ligne et godt køb. Det samme gælder for andre virksomheder i spilbranchen, der ifølge Robert Jakobsen står overfor stor fremgang.

”2008 og 2009 ser ud til at blive rigtig gode år for computerspilbranchen som helhed. Primært fordi den installerede base af Wii, Xbox360 og PS3 begynder at indtage en størrelse, der mere end kompenserer for det aftagende salg til den gamle generation af konsoller,” vurderer han.

Spilbranchen vurderes samlet at opleve en gennemsnitlig vækst på 12 procent frem til 2010 også drevet af af nye muligheder som salg af reklamer i spil, spil til mobiltelefoner og udnyttelse af udbredelsen af internettet, oplyser Robert Jakobsen.

Den danske indflydelse

Det danskproducerede Kane & Lynch: Dead Men har fået en blandet modtagelse i medierne og kæmpeinvesteringen for IO Interactive. er blevet omtalt som et flop, men det behøver ikke skræmme købere væk.

”Det er for tidligt at kalde det et flop. Spillet ligger pænt på flere markeder, selvom det ikke ser så godt ud i USA. De næste uger vil blive vigtige for spillets succes,” siger Robert Jakobsen, der dog understreger, at spillet højst vil udgøre 10 procent af SCI’s omsætning.

Robert Jakobsen opfordrer til, at investorerne kigger på, at industrien går ind i en optursfase efter to vanskelige år.

Det er ikke begyndt at afspejle sig i SCI, eller mange af de andre producenters bundlinje. Men det mener han det kommer til i løbet af 2008.

Opsvinget er startet

For spilgiganten Electronic Arts er opsvinget allerede vist sig, men SCI plages af opkøbsrygter.

Usikkerheden om udfaldet holder prisen nede.

Analytikeren mener dog ikke, at der er grund til at tro, at forhandlingerne vil ende dårligt for virksomheden.

”De har ingen gæld, så der er ingen pistol for panden der tvinger dem til at sælge,” siger Robert Jakobsen.

Hans råd er baseret på, at ledelsen i SCI ikke lader sig opkøbe, medmindre det er gunstigt for virksomheden.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Driftssikker SCCM-specialist til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos