Politiet ransager Comway for industrispionage

It-distributøren Comway er torsdag blev ransaget af politiet efter en anmeldelse om industrispionage fra konkurrenten Frode Herløv. Spionagen har været omfattende, lyder det fra Frode Herløv.

Artikel top billede

Politiet har torsdag gennemført en ransagning hos it-virksomheden Comway i Sydhavnen i København.

Ransagningen kommer i kølvandet på en politianmeldelse fra it-distributøren Frode Herløv, der i september blev opmærksom på systematisk indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

"Der er tale om en så omfattende overvågning, at de har været helt nede at følge enkelte af vores medarbejderes arbejdsprocesser både på salgs- og indkøbssiden," siger Jan Lippert, der er administrerende direktør i Frode Herløv.

7.204 indbrud

I løbet af et halvt år har Comway – ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system.

Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

"Det har kæmpe konsekvenser," siger Jan Lippert og fortsætter:

"De har overvåget os meget systematisk. De har kunnet se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft," siger Jan Lippert.

"Havde vi været en produktionsvirksomhed, havde omfanget været et andet. Men vi er en handelsvirksomhed. Oplysninger om kunder og relationerne er helt centralt for os," siger Jan Lippert fra kontoret i Hørsholm nord for København.

Comway har igangsat undersøgelse

Politiets afdeling for særlovskriminalitet, som er inde i sagen, ønsker ikke at bidrage med yderligere oplysninger.

Til gengæld erkender partner Peter Garber fra Comway, at it-distributøren i dag har haft besøg af politiet:

"Jeg kan kun sige, at vi i dag har sat en undersøgelse i gang om informationer, der er kommet fra den ene og til den anden virksomheder, og at vi undersøger forhold omkring en medarbejder, der ikke længere er ansat – vedkommende har tidligere arbejdet hos Frode Herløv," siger Peter Garber.

Ansættelsesforholdet med den medarbejder, der nu er under lup, ophørte ifølge Peter Garber i september, og havde intet med den nuværende sag at gøre.

"Det her er også nyt for mig. Jeg kan ikke sige mere på nuværende tidspunkt," siger Peter Garber.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S