Politiet ransager Comway for industrispionage

It-distributøren Comway er torsdag blev ransaget af politiet efter en anmeldelse om industrispionage fra konkurrenten Frode Herløv. Spionagen har været omfattende, lyder det fra Frode Herløv.

Artikel top billede

Politiet har torsdag gennemført en ransagning hos it-virksomheden Comway i Sydhavnen i København.

Ransagningen kommer i kølvandet på en politianmeldelse fra it-distributøren Frode Herløv, der i september blev opmærksom på systematisk indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

"Der er tale om en så omfattende overvågning, at de har været helt nede at følge enkelte af vores medarbejderes arbejdsprocesser både på salgs- og indkøbssiden," siger Jan Lippert, der er administrerende direktør i Frode Herløv.

7.204 indbrud

I løbet af et halvt år har Comway – ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system.

Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

"Det har kæmpe konsekvenser," siger Jan Lippert og fortsætter:

"De har overvåget os meget systematisk. De har kunnet se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft," siger Jan Lippert.

"Havde vi været en produktionsvirksomhed, havde omfanget været et andet. Men vi er en handelsvirksomhed. Oplysninger om kunder og relationerne er helt centralt for os," siger Jan Lippert fra kontoret i Hørsholm nord for København.

Comway har igangsat undersøgelse

Politiets afdeling for særlovskriminalitet, som er inde i sagen, ønsker ikke at bidrage med yderligere oplysninger.

Til gengæld erkender partner Peter Garber fra Comway, at it-distributøren i dag har haft besøg af politiet:

"Jeg kan kun sige, at vi i dag har sat en undersøgelse i gang om informationer, der er kommet fra den ene og til den anden virksomheder, og at vi undersøger forhold omkring en medarbejder, der ikke længere er ansat – vedkommende har tidligere arbejdet hos Frode Herløv," siger Peter Garber.

Ansættelsesforholdet med den medarbejder, der nu er under lup, ophørte ifølge Peter Garber i september, og havde intet med den nuværende sag at gøre.

"Det her er også nyt for mig. Jeg kan ikke sige mere på nuværende tidspunkt," siger Peter Garber.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS