Politiet ransager Comway for industrispionage

It-distributøren Comway er torsdag blev ransaget af politiet efter en anmeldelse om industrispionage fra konkurrenten Frode Herløv. Spionagen har været omfattende, lyder det fra Frode Herløv.

Artikel top billede

Politiet har torsdag gennemført en ransagning hos it-virksomheden Comway i Sydhavnen i København.

Ransagningen kommer i kølvandet på en politianmeldelse fra it-distributøren Frode Herløv, der i september blev opmærksom på systematisk indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

"Der er tale om en så omfattende overvågning, at de har været helt nede at følge enkelte af vores medarbejderes arbejdsprocesser både på salgs- og indkøbssiden," siger Jan Lippert, der er administrerende direktør i Frode Herløv.

7.204 indbrud

I løbet af et halvt år har Comway – ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system.

Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

"Det har kæmpe konsekvenser," siger Jan Lippert og fortsætter:

"De har overvåget os meget systematisk. De har kunnet se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft," siger Jan Lippert.

"Havde vi været en produktionsvirksomhed, havde omfanget været et andet. Men vi er en handelsvirksomhed. Oplysninger om kunder og relationerne er helt centralt for os," siger Jan Lippert fra kontoret i Hørsholm nord for København.

Comway har igangsat undersøgelse

Politiets afdeling for særlovskriminalitet, som er inde i sagen, ønsker ikke at bidrage med yderligere oplysninger.

Til gengæld erkender partner Peter Garber fra Comway, at it-distributøren i dag har haft besøg af politiet:

"Jeg kan kun sige, at vi i dag har sat en undersøgelse i gang om informationer, der er kommet fra den ene og til den anden virksomheder, og at vi undersøger forhold omkring en medarbejder, der ikke længere er ansat – vedkommende har tidligere arbejdet hos Frode Herløv," siger Peter Garber.

Ansættelsesforholdet med den medarbejder, der nu er under lup, ophørte ifølge Peter Garber i september, og havde intet med den nuværende sag at gøre.

"Det her er også nyt for mig. Jeg kan ikke sige mere på nuværende tidspunkt," siger Peter Garber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS