Artikel top billede

Politiet ransager Comway for industrispionage

It-distributøren Comway er torsdag blev ransaget af politiet efter en anmeldelse om industrispionage fra konkurrenten Frode Herløv. Spionagen har været omfattende, lyder det fra Frode Herløv.

Politiet har torsdag gennemført en ransagning hos it-virksomheden Comway i Sydhavnen i København.

Ransagningen kommer i kølvandet på en politianmeldelse fra it-distributøren Frode Herløv, der i september blev opmærksom på systematisk indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

"Der er tale om en så omfattende overvågning, at de har været helt nede at følge enkelte af vores medarbejderes arbejdsprocesser både på salgs- og indkøbssiden," siger Jan Lippert, der er administrerende direktør i Frode Herløv.

7.204 indbrud

I løbet af et halvt år har Comway – ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system.

Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

"Det har kæmpe konsekvenser," siger Jan Lippert og fortsætter:

"De har overvåget os meget systematisk. De har kunnet se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft," siger Jan Lippert.

"Havde vi været en produktionsvirksomhed, havde omfanget været et andet. Men vi er en handelsvirksomhed. Oplysninger om kunder og relationerne er helt centralt for os," siger Jan Lippert fra kontoret i Hørsholm nord for København.

Comway har igangsat undersøgelse

Politiets afdeling for særlovskriminalitet, som er inde i sagen, ønsker ikke at bidrage med yderligere oplysninger.

Til gengæld erkender partner Peter Garber fra Comway, at it-distributøren i dag har haft besøg af politiet:

"Jeg kan kun sige, at vi i dag har sat en undersøgelse i gang om informationer, der er kommet fra den ene og til den anden virksomheder, og at vi undersøger forhold omkring en medarbejder, der ikke længere er ansat – vedkommende har tidligere arbejdet hos Frode Herløv," siger Peter Garber.

Ansættelsesforholdet med den medarbejder, der nu er under lup, ophørte ifølge Peter Garber i september, og havde intet med den nuværende sag at gøre.

"Det her er også nyt for mig. Jeg kan ikke sige mere på nuværende tidspunkt," siger Peter Garber.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere