Mobilt bredbånd bliver telebranchens nye kæmpe-hit

I løbet af seks år vil 80 millioner mennesker have en mobil WiMAX-forbindelse. Men det kan komme til at gå endnu stærkere, vurderer professor Knud Erik Skoubye.

Artikel top billede

Udbredelsen af WiMAX kan muligvis komme til at gå endnu stærkere, mener professor Knud Erik Skoubye.

Mobil WiMAX vil have 80 millioner brugere i 2013, hvis der ellers er tilstrækkelig med produkter og services, der understøtter bredbåndsteknologien.

Det skriver analysehuset Juniper Research, der i en ny rapport forudser, at Mobil WiMAX 802.16e virkelig vil lette i perioden 2010 til 2013 med 80 millioner mobile abonnenter i 2013.

”Det tal lyder meget realistisk. Det kan måske komme til at gå endnu stærkere,” siger Knud Erik Skouby, professor og centerleder ved Copenhagen Institute of Technology.

Han peger på at udviklingen i Kina og Indien, hvor udviklingen går enormt stærkt, med mellem fem og syv millioner nye mobilabonnenter hver måned.

”Motorola har udviklet chippen til WiMAX, ITU (International Telecommunication Union, red.) har udarbejdet en frekvensanbefaling og har optaget den i 3. generationsteknologierne. Så standardiseringsarbejdet og udviklingen er på plads,” siger Knud Erik Skouby.

Bredbånd i alt

Juniper-rapporten konkluderer, at omsætningen på markedet for Mobil WiMAX-services årligt vil vokse med mere end 23 milliarder dollars frem til 2013.

De dominerende WiMAX-markeder vil være USA, Japan og Sydkorea, men flere end 10 lande vil have betydelige markeder for Mobil WiMAX-udstyr til en værdi af cirka 100 millioner dollar om året, vurderer rapporten.

Enkelte faktorer kan afgøre, at markedet bliver endnu større, og det er tilføjelsen af bredbåndskapacitet til en lang række bærbare produkter som prisbillige laptop-pc’er, MP3-afspillere og spilkonsoller.

Manden bag rapporten, analytiker Howard Wilcox, konstaterer, at der bliver indgået flere og flere kontrakter mellem teknologivirksomheder, der vil lave netværk, og at det marked er særdeles aktivt i alle dele af verden.

Rette udstyr til rette tid

Succesen for WiMAX kommer til at hænge på it-industriens evne til forsyne markedet med det rette udstyr.

"Mobil WiMAX er en udstyrsbaseret teknologi, hvad enten det handler om mobiltelefoner, laptop-pc’er, datakort eller medieafspillere.

Udfordringen for producenterne bliver at fremstille det rette udstyr på det rette tidspunkt og til den rette pris. Udfordringen for serviceleverandørerne er at lave nye serviceprodukter, der adskiller sig fra de eksisterende mobilselskaber," udtaler Howard Wilcox.

Junipers lyse udsigter for udbredelsen af det trådløse bredbånd fik for nylig et lille hug, da en Wall Street-artikel fortalte, at de to amerikanske netværksvirksomheder, Nextel og Clearwire, har droppet samarbejdet om at dække det meste af USA med WiMAX-net.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse