Softwarefejl årsag til dansk masse-spam

En fejl i en ny applikation hos indkøbsforeningen Rabatus betød, at nogle medlemmer modtog tilbudsmail mere end 100 gange, og at samtlige modtagere var offentlige.

Artikel top billede

Indkøbsforeningen Rabatus masse-spammede i går op mod 1.000 af sine medlemmer ved at sende den samme mail til modtagerne mere end 400 gange.

Derudover var alle modtagernes mailadresser at se for enhver i modtagerfeltet, hvilket er i strid med Datatilsynets regler for udsendelse af e-mail.

"Vi har lavet en ny applikation, der skulle gøre det lettere og bedre at sende nyhedsmails, og det var i den, at der var en fejl, som medførte, at nogle af vores medlemmer fik mailen mange gange," forklarer Martin Andersen, direktør, Rabatus.

Også fejlens skyld

Rabatus-direktøren henviser til samme applikationsfejl for at forklare, hvorfor samtlige modtagere af nyhedsmailen kunne se ikke bare deres egen adresse, men også samtlige andre modtagere.

"Det er meget beklageligt, at det kunne ske, men vi har undskyldt overfor vores medlemmer og har kun modtaget nogle få udmeldelser på grund af det her," siger Martin Andersen.

Indkøbsforening for medlemmer

Rabatus.dk er en handelsportal eller indkøbsforening, der tjener penge på at henvise sine brugere til andre netbutikker. Hjemmesiden gik i luften sidste efterår med det formål at skaffe sine medlemmer rabat og har indtil videre formået at knytte 350 butikker til foreningen.

Rabatus.dk deler efterfølgende den opnåede rabat med brugerne. En lignende model bruges af hjemmesiden EnGodSag.dk, hvor overskuddet doneres til godgørende formål i stedet for at ryge tilbage til medlemmerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network