Softwarefejl årsag til dansk masse-spam

En fejl i en ny applikation hos indkøbsforeningen Rabatus betød, at nogle medlemmer modtog tilbudsmail mere end 100 gange, og at samtlige modtagere var offentlige.

Artikel top billede

Indkøbsforeningen Rabatus masse-spammede i går op mod 1.000 af sine medlemmer ved at sende den samme mail til modtagerne mere end 400 gange.

Derudover var alle modtagernes mailadresser at se for enhver i modtagerfeltet, hvilket er i strid med Datatilsynets regler for udsendelse af e-mail.

"Vi har lavet en ny applikation, der skulle gøre det lettere og bedre at sende nyhedsmails, og det var i den, at der var en fejl, som medførte, at nogle af vores medlemmer fik mailen mange gange," forklarer Martin Andersen, direktør, Rabatus.

Også fejlens skyld

Rabatus-direktøren henviser til samme applikationsfejl for at forklare, hvorfor samtlige modtagere af nyhedsmailen kunne se ikke bare deres egen adresse, men også samtlige andre modtagere.

"Det er meget beklageligt, at det kunne ske, men vi har undskyldt overfor vores medlemmer og har kun modtaget nogle få udmeldelser på grund af det her," siger Martin Andersen.

Indkøbsforening for medlemmer

Rabatus.dk er en handelsportal eller indkøbsforening, der tjener penge på at henvise sine brugere til andre netbutikker. Hjemmesiden gik i luften sidste efterår med det formål at skaffe sine medlemmer rabat og har indtil videre formået at knytte 350 butikker til foreningen.

Rabatus.dk deler efterfølgende den opnåede rabat med brugerne. En lignende model bruges af hjemmesiden EnGodSag.dk, hvor overskuddet doneres til godgørende formål i stedet for at ryge tilbage til medlemmerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S