Softwarefejl årsag til dansk masse-spam

En fejl i en ny applikation hos indkøbsforeningen Rabatus betød, at nogle medlemmer modtog tilbudsmail mere end 100 gange, og at samtlige modtagere var offentlige.

Artikel top billede

Indkøbsforeningen Rabatus masse-spammede i går op mod 1.000 af sine medlemmer ved at sende den samme mail til modtagerne mere end 400 gange.

Derudover var alle modtagernes mailadresser at se for enhver i modtagerfeltet, hvilket er i strid med Datatilsynets regler for udsendelse af e-mail.

"Vi har lavet en ny applikation, der skulle gøre det lettere og bedre at sende nyhedsmails, og det var i den, at der var en fejl, som medførte, at nogle af vores medlemmer fik mailen mange gange," forklarer Martin Andersen, direktør, Rabatus.

Også fejlens skyld

Rabatus-direktøren henviser til samme applikationsfejl for at forklare, hvorfor samtlige modtagere af nyhedsmailen kunne se ikke bare deres egen adresse, men også samtlige andre modtagere.

"Det er meget beklageligt, at det kunne ske, men vi har undskyldt overfor vores medlemmer og har kun modtaget nogle få udmeldelser på grund af det her," siger Martin Andersen.

Indkøbsforening for medlemmer

Rabatus.dk er en handelsportal eller indkøbsforening, der tjener penge på at henvise sine brugere til andre netbutikker. Hjemmesiden gik i luften sidste efterår med det formål at skaffe sine medlemmer rabat og har indtil videre formået at knytte 350 butikker til foreningen.

Rabatus.dk deler efterfølgende den opnåede rabat med brugerne. En lignende model bruges af hjemmesiden EnGodSag.dk, hvor overskuddet doneres til godgørende formål i stedet for at ryge tilbage til medlemmerne.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S