Dansk Supermarked satser stort på SAP

Tema: Et af Danmarkshistoriens største SAP-projekter er netop skudt i gang af Dansk Supermarked. Med 100 mand skal koncernen bruge fem år på at flytte hele den elektroniske platform.

Artikel top billede

Med det nye system, kan man styre mængden af varer i supermarkedet, så den svarer til efterspørgslen - ikke for lidt, ikke for meget og ikke for gammelt. Foto: Sean Locke/iStockphoto

De næste seks år sætter Dansk Supermarked alle kræfter ind på at modernisere sin elektroniske platform.

"Projektet vil blive en del af alle medarbejderes hverdag fra top til bund i virksom-heden," siger Jørgen Klüwer, der er formand for projektgruppen.

Op mod en million mandetimer er afsat til projektet, der får 42.000 brugere i koncernens 1.100 butikker, der til hverdag har i omegnen af 65 millioner kunder.

Pris: Adskillige hundrede millioner kroner som Jørgen Klüwer udtrykker det.

100 mand

De to sidste år har man arbejdet på at få lagt de finansielle systemer over på det tyske SAP-system. Og nu i januar er næste fase skudt i gang.

I løbet af de næste seks år skal en 100 mand stor styrke flytte alle forretningssystemerne fra en 20 år gammel egen udviklet platform til et nyt SAP-system.

"Vores eget system var udmærket, men vi kunne se, at SAP var kommet langt i at udvikle produkter til retail-virksomheder som vores. Så på langt sigt var det kun et spørgsmål om tid, før vi ville blive overhalet," siger Jørgen Klüwer.

Forudsigelige salg

Det nye system skal implementeres i alle koncernens kæder, Bilka, Føtex og Netto. I de såkaldte business intelligence-systemer kommer blandt andet til at lægge faciliteter, der kan forudsige salg af alle de mange varenumre på supermarkedernes hylder.

"Altså hvor mange glas med jordbær marmelade fra den Gamle Fabrik, som Bilka i Tilst vil sælge tirsdag 22. januar," siger Jørgen Klüwer.


Samtidig skal systemer også sikre, at der er så mange enheder tilbage på hylderne, at det ser pænt ud, til der kommer nye forsyninger frem.

Afsætningsprofil

Han peger på, at systemet skal være i stand til at forudsige meget forskellige varer. Hvor man med nogle varenumre har et meget forudsigeligt salgsmønster, er der andre, hvis afsætning svinger meget alt efter, om kunderne lige har fået løn eller børnepenge ind på kontoen.

"Her skal man trække på data, så man kan tegne en afsætningsprofil for den type varer. Altså for eksempel hvordan de har solgt på samme tirsdag i januar de foregående år," siger Jørgen Klüwer.

Største SAP

De nye systemer skal også understøtte indkøb og salgsskampagner i de forskellige kæder, så man sikrer, at tilbudsaviserne får den størst mulige effekt i de enkelte butikker.

Interesserede kan følge projektet på hjemmesiden countdown100. Ifølge Jørgen Klüwer er den sidste del af projektet sat til seks år, fordi en af de store udfordringer i projektet er holde forretningerne kørende, samtidig med de underliggende it-systemer ændres.

"Vi taler jo om rigtigt mange dele, der skal arbejde sammen. Det er det største retailprojekt for SAP i Danmark," pointerer han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos