Langt igen før business intelligence bærer frugt

Danske virksomheder har langt igen, før de kan høste de fulde gevinster af de store business intelligence-systemer.

Artikel top billede

Mens dansk erhvervsliv internationalt set er langt fremme i brugen af de avancerede business intelligence-systemer, er der alligevel langt igen, før danskerne for alvor kan høste frugterne af den avancerede teknologi.

Dette udsagn kommer fra Michael Borges, der administrerende direktør i konsulenthuset Platon, der arbejder med business intelligence.

De færreste har gjort det

Mens langt de fleste virksomheder har et stort udsnit af business intelligence i funktion, er der for det meste tale om fragmenterede løsninger, hvor hver afdeling har bygget hver sin løsning.

Og effektive tværgående systemer er noget, som de færreste har formået at gennemføre, mener Michael Borges.

"Skal man realisere det fulde potentiale, skal man implementere systemer på tværs af virksomheden. Og så er det, at der går intern politik i sagen," siger Michael Borges.

Men at købe et dyrt business intelligence-system løser ikke uden videre problemerne.

Et afgørende parameter i den komplicerede proces er, at man formår at styre kvaliteten af de data, som systemet anvender.

Bare gamle ulykker igen

"Ellers risikerer man blot at smide gamle data ind med en skovl. Og så har man bare overført de gamle problemer ind i et nyt og dyrt system," siger Michael Borges.

At købe et dyrt SAP eller Oracle system er ingen garanti for, at alt er fryd og gammen.

Hans pointe er, at mange virksomheder i dag opererer med måske flere hundrede forskellige it-systemer.

Og alle disse systemer kan ofte synes at være være indbyrdes modstridende, fordi hvert system ofte er bygget op efter egne parametre.

"Uden at have solid imperisk data på det er det min fornemmelse, at man generelt i dansk erhvervsliv er nået en femtedel af vejen i at realisere potentialet i business intelligence," siger Michael Borges.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil