Langt igen før business intelligence bærer frugt

Danske virksomheder har langt igen, før de kan høste de fulde gevinster af de store business intelligence-systemer.

Artikel top billede

Mens dansk erhvervsliv internationalt set er langt fremme i brugen af de avancerede business intelligence-systemer, er der alligevel langt igen, før danskerne for alvor kan høste frugterne af den avancerede teknologi.

Dette udsagn kommer fra Michael Borges, der administrerende direktør i konsulenthuset Platon, der arbejder med business intelligence.

De færreste har gjort det

Mens langt de fleste virksomheder har et stort udsnit af business intelligence i funktion, er der for det meste tale om fragmenterede løsninger, hvor hver afdeling har bygget hver sin løsning.

Og effektive tværgående systemer er noget, som de færreste har formået at gennemføre, mener Michael Borges.

"Skal man realisere det fulde potentiale, skal man implementere systemer på tværs af virksomheden. Og så er det, at der går intern politik i sagen," siger Michael Borges.

Men at købe et dyrt business intelligence-system løser ikke uden videre problemerne.

Et afgørende parameter i den komplicerede proces er, at man formår at styre kvaliteten af de data, som systemet anvender.

Bare gamle ulykker igen

"Ellers risikerer man blot at smide gamle data ind med en skovl. Og så har man bare overført de gamle problemer ind i et nyt og dyrt system," siger Michael Borges.

At købe et dyrt SAP eller Oracle system er ingen garanti for, at alt er fryd og gammen.

Hans pointe er, at mange virksomheder i dag opererer med måske flere hundrede forskellige it-systemer.

Og alle disse systemer kan ofte synes at være være indbyrdes modstridende, fordi hvert system ofte er bygget op efter egne parametre.

"Uden at have solid imperisk data på det er det min fornemmelse, at man generelt i dansk erhvervsliv er nået en femtedel af vejen i at realisere potentialet i business intelligence," siger Michael Borges.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect