Langt igen før business intelligence bærer frugt

Danske virksomheder har langt igen, før de kan høste de fulde gevinster af de store business intelligence-systemer.

Artikel top billede

Mens dansk erhvervsliv internationalt set er langt fremme i brugen af de avancerede business intelligence-systemer, er der alligevel langt igen, før danskerne for alvor kan høste frugterne af den avancerede teknologi.

Dette udsagn kommer fra Michael Borges, der administrerende direktør i konsulenthuset Platon, der arbejder med business intelligence.

De færreste har gjort det

Mens langt de fleste virksomheder har et stort udsnit af business intelligence i funktion, er der for det meste tale om fragmenterede løsninger, hvor hver afdeling har bygget hver sin løsning.

Og effektive tværgående systemer er noget, som de færreste har formået at gennemføre, mener Michael Borges.

"Skal man realisere det fulde potentiale, skal man implementere systemer på tværs af virksomheden. Og så er det, at der går intern politik i sagen," siger Michael Borges.

Men at købe et dyrt business intelligence-system løser ikke uden videre problemerne.

Et afgørende parameter i den komplicerede proces er, at man formår at styre kvaliteten af de data, som systemet anvender.

Bare gamle ulykker igen

"Ellers risikerer man blot at smide gamle data ind med en skovl. Og så har man bare overført de gamle problemer ind i et nyt og dyrt system," siger Michael Borges.

At købe et dyrt SAP eller Oracle system er ingen garanti for, at alt er fryd og gammen.

Hans pointe er, at mange virksomheder i dag opererer med måske flere hundrede forskellige it-systemer.

Og alle disse systemer kan ofte synes at være være indbyrdes modstridende, fordi hvert system ofte er bygget op efter egne parametre.

"Uden at have solid imperisk data på det er det min fornemmelse, at man generelt i dansk erhvervsliv er nået en femtedel af vejen i at realisere potentialet i business intelligence," siger Michael Borges.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil