Terma løb med den sidste Tetra-kontrakt

Motorola, der sidder på TetraNet, er som den eneste virksomhed repræsenteret i alle tre led i det 2,7 milliarder kroner dyre projekt, der skal give det danske beredskab et nyt radiokommunikationssystem.

Artikel top billede

Den sidste brik i kampen om at blive leverandør til det danske tetra-baserede digitale radiosystem SINE faldt på plads, da regeringen gav orden på at levere og drive den fælles software til kontrolrummene til Terma.

"Det er besluttet at tildele ordren til Terma A/S, da de afgav det mest fordelagtige tilbud ud fra en samlet vurdering af kvalitet, leveringssikkerhed og økonomi," udtaler vicedirektør Henrik Pinholt fra Økonomistyrelsen.

Kontraktsummen på udbuddet af softwaren til kontrolrummene har en værdi af 300 millioner kroner. Det er det tredje og sidste udbudte element i hele SINE-komplekset.

Sidste sommer gaflede Dansk Beredskabskommunikation, der består af Motorola og Zenitel og som står bag TetraNet i Danmark, den 1,6 milliarder kroner store ordre på selve radionettet.

Motorola over det hele

Og i slutningen af 2007 valgte regeringen også at udnytte en option på at lade Dansk Beredskabskommunikation leverer selve de radioer og terminaler, der skal bruges i det nye danske landsdækkende radiokommunikationssystem til det samlede beredskab. Dermed er udbuddet nu komplet.

Motorola er som det eneste firma repræsenteret i samtlige udbud, da de indgik som en af fem underleverandør til Terma i den netop afsluttede runde. Udover Motorola er også IBM Danmark, Intergraph, Ingeniørfirmaet H. Mortensen og Zonith repræsenteret i konsortiet.

Den endelige kontrakt med Terma forventes underskrevet i februar, og direktør i Terma, Peter Deichmann, er ifølge Dagbladet Børsen derfor ikke meget for at vurderer de økonomiske perspektiver for virksomheden endnu.

"Vi er lige nu en proces. Men det varer nok ikke længe, før vi kan svare," siger Peter Deichmann til bladet.

Højrisikoprojekt

Under alle omstændigheder er leveringen af net, udstyr og driften af SINE en kæmpeordre. I et aktstykke til Folketingets Finansudvalg anslås den samlede økonomiske ramme løber op i 2,7 milliarder kroner i perioden fra 2007 til 2020.

Regeringen har brugt de samme metoder til at vurdere risikoen ved Sine-projektet, som var der tale om et it-projekt.

Konklusionen er, at der er tale om et komplekst projekt med et samlet set relativ høj risikoprofil. Den største risiko ligger hverken hos leverandørerne eller i teknikken, lyder det i regeringens vurdering, men derimod hos de mange forskellige interessenter.

"Dette skyldes blandt andet, at mange forskellige myndigheder, herunder de statslige beredskabsmyndigheder, regionerne, kommunerne og private aktører med forskellige opgaveprofiler og rammebetingelser skal implementere et nyt radiokommunikationsnet," hedder det.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse