Terma løb med den sidste Tetra-kontrakt

Motorola, der sidder på TetraNet, er som den eneste virksomhed repræsenteret i alle tre led i det 2,7 milliarder kroner dyre projekt, der skal give det danske beredskab et nyt radiokommunikationssystem.

Artikel top billede

Den sidste brik i kampen om at blive leverandør til det danske tetra-baserede digitale radiosystem SINE faldt på plads, da regeringen gav orden på at levere og drive den fælles software til kontrolrummene til Terma.

"Det er besluttet at tildele ordren til Terma A/S, da de afgav det mest fordelagtige tilbud ud fra en samlet vurdering af kvalitet, leveringssikkerhed og økonomi," udtaler vicedirektør Henrik Pinholt fra Økonomistyrelsen.

Kontraktsummen på udbuddet af softwaren til kontrolrummene har en værdi af 300 millioner kroner. Det er det tredje og sidste udbudte element i hele SINE-komplekset.

Sidste sommer gaflede Dansk Beredskabskommunikation, der består af Motorola og Zenitel og som står bag TetraNet i Danmark, den 1,6 milliarder kroner store ordre på selve radionettet.

Motorola over det hele

Og i slutningen af 2007 valgte regeringen også at udnytte en option på at lade Dansk Beredskabskommunikation leverer selve de radioer og terminaler, der skal bruges i det nye danske landsdækkende radiokommunikationssystem til det samlede beredskab. Dermed er udbuddet nu komplet.

Motorola er som det eneste firma repræsenteret i samtlige udbud, da de indgik som en af fem underleverandør til Terma i den netop afsluttede runde. Udover Motorola er også IBM Danmark, Intergraph, Ingeniørfirmaet H. Mortensen og Zonith repræsenteret i konsortiet.

Den endelige kontrakt med Terma forventes underskrevet i februar, og direktør i Terma, Peter Deichmann, er ifølge Dagbladet Børsen derfor ikke meget for at vurderer de økonomiske perspektiver for virksomheden endnu.

"Vi er lige nu en proces. Men det varer nok ikke længe, før vi kan svare," siger Peter Deichmann til bladet.

Højrisikoprojekt

Under alle omstændigheder er leveringen af net, udstyr og driften af SINE en kæmpeordre. I et aktstykke til Folketingets Finansudvalg anslås den samlede økonomiske ramme løber op i 2,7 milliarder kroner i perioden fra 2007 til 2020.

Regeringen har brugt de samme metoder til at vurdere risikoen ved Sine-projektet, som var der tale om et it-projekt.

Konklusionen er, at der er tale om et komplekst projekt med et samlet set relativ høj risikoprofil. Den største risiko ligger hverken hos leverandørerne eller i teknikken, lyder det i regeringens vurdering, men derimod hos de mange forskellige interessenter.

"Dette skyldes blandt andet, at mange forskellige myndigheder, herunder de statslige beredskabsmyndigheder, regionerne, kommunerne og private aktører med forskellige opgaveprofiler og rammebetingelser skal implementere et nyt radiokommunikationsnet," hedder det.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S