Rejsekortet sætter taksten som vinden blæser

En af de testpendlere, der afprøver det digitale Rejsekort fortæller, at prisen for turen Tølløse til Roskilde går op og ned uden nogen synlig forklaring.

Artikel top billede

Pilottesten af det smartcard-baserede Rejsekort er i fuld gang efter forsinkelser og tekniske vanskeligheder, men problemer er der stadig.

Det digitale kort har ifølge en af brugerne svært ved at beslutte sig for, hvad en rejse koster.

"Prisen svinger noget," fortæller Leif Kildeby Nielsen, der er en af de omkring 50 testpendlere, som Rejsekort A/S har udstyret med et kort.

"Nogle gange koster turen fra Tølløse til Roskilde 10 kroner, og andre gange koster den 20 kroner. Nogle gange kan det virke, som om det har noget med tidspunktet at gøre, men det kan jo ikke passe," siger pendleren.

Virker ikke altid

Udover de svingende priser har Rejsekort-løsningen heller ikke været udpræget stabil.

"Ind imellem virker Rejsekortet kun den ene vej, og når det ikke virker, når jeg skal tjekke ud, trækker systemet automatisk 50 kroner på kortet. Så bliver det hurtigt en dyr fornøjelse at bruge Rejsekort," siger Leif Kildeby Nielsen.

Dertil kommer, at kortet ifølge Leif Kildeby Nielsen overhovedet ikke virkede fra den 14. til den 19. december sidste år.

Nemt og overskueligt

Rejsekortet er et lille chipbaseret plastickort, hvorpå der er indsat et beløb.

Inden man stiger på bussen eller toget, skal man registrere sig ved at vifte kortet foran en stander på stationen. Når rejsen slutter, gør man det samme igen, og så beregner systemet, hvor meget turen har kostet og trækker beløbet på kortet.

Formålet er at gøre rejser gennem flere takstzoner og med forskellige transportmidler lettere og mere overskuelig for passagererne. Systemet skulle have startet testkørslerne sidste sommer, men testen blev udskudt i fem måneder.

I december gik startskuddet for en omfattende test af Rejsekortet, men ambitionerne blev hurtigt sænket markant.

Eksempelvis er den oprindelige teststrækning fra Taastrup til Holbæk blevet indskrænket til Roskilde-Tølløse. Og antallet af buslinjer er reduceret fra 21 til én, der endnu ikke er koblet på systemet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S