Pengene vælter ud af europæisk chip-kæmpe

Den tyske chip-kæmpe Infineon har tre milliarder kroner i første kvartal. Samtidig nedjusterer selskabet forventningerne til året.

Artikel top billede

Europas næststørste chip-producent, tyske Infineon, fik i regnskabsårets første kvartal et milliardunderskud og sænker forventningerne til salget.

Infineon tabte således 2,95 milliarder kroner i første kvartal sammenlignet med et overskud på 894 millioner for et år siden.

Hårdest ramt er hukommelseschip-divisionen, Qimonda.

Divisionen kom ud af første kvartal med et underskud på hele 4,5 milliarder kroner efter et fald i chip-priserne på 85 procent.

Det store fald i priserne skyldes blandt andet, at mange pc-producenter har rigeligt med chip på lager og derfor holder igen med at købe flere.

De ringe udsigter for salget får Infineon til at ændre forventningen til resultatet i kommunikationsdivisionen, der blandt andet producerer chips til Nokias Qyj-mobiltelefoner, fra et overskud til et underskud.

Største aktiefald i over fem år

De dårlige tider kan også aflæses i Infineons omsætning, der faldt 25 procent til 11,9 milliarder kroner.

Ved middagstid i går havde aktien tabt 12 procent i værdi på børsen i Frankfurt. Det var det største fald på en dag siden november 2002.

Inden i går var aktien faldet 38 procent i det sidste år, hvilket skal ses i forhold til den tyske børs' Dax-indeks fald på 0,4 procent.

Selskabets forventninger til indtjening og omsætning bliver ifølge administrerende direktør for Infineon, Wolfgang Ziebart, sværere at opnå, skriver bloomberg.com.

Han peger på usikre udsigter for verdensøkonomien, dollarens kursudvikling og de justerede forventninger som årsager.

Salg af Qimonda

I august sidste år besluttede Infineon sig for at reducere sin ejerandel i Qimonda til et godt stykke under 50 procent inden 2009.

Den plan har ifølge administrerende direktør Wolfgang Ziebart ikke ændret sig, skriver bloomberg.com.

Infineon vil bruge kapital fra salget af aktier i Qimonda til enten opkøb eller køb af egne aktier.

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job