Pengene vælter ud af europæisk chip-kæmpe

Den tyske chip-kæmpe Infineon har tre milliarder kroner i første kvartal. Samtidig nedjusterer selskabet forventningerne til året.

Artikel top billede

Europas næststørste chip-producent, tyske Infineon, fik i regnskabsårets første kvartal et milliardunderskud og sænker forventningerne til salget.

Infineon tabte således 2,95 milliarder kroner i første kvartal sammenlignet med et overskud på 894 millioner for et år siden.

Hårdest ramt er hukommelseschip-divisionen, Qimonda.

Divisionen kom ud af første kvartal med et underskud på hele 4,5 milliarder kroner efter et fald i chip-priserne på 85 procent.

Det store fald i priserne skyldes blandt andet, at mange pc-producenter har rigeligt med chip på lager og derfor holder igen med at købe flere.

De ringe udsigter for salget får Infineon til at ændre forventningen til resultatet i kommunikationsdivisionen, der blandt andet producerer chips til Nokias Qyj-mobiltelefoner, fra et overskud til et underskud.

Største aktiefald i over fem år

De dårlige tider kan også aflæses i Infineons omsætning, der faldt 25 procent til 11,9 milliarder kroner.

Ved middagstid i går havde aktien tabt 12 procent i værdi på børsen i Frankfurt. Det var det største fald på en dag siden november 2002.

Inden i går var aktien faldet 38 procent i det sidste år, hvilket skal ses i forhold til den tyske børs' Dax-indeks fald på 0,4 procent.

Selskabets forventninger til indtjening og omsætning bliver ifølge administrerende direktør for Infineon, Wolfgang Ziebart, sværere at opnå, skriver bloomberg.com.

Han peger på usikre udsigter for verdensøkonomien, dollarens kursudvikling og de justerede forventninger som årsager.

Salg af Qimonda

I august sidste år besluttede Infineon sig for at reducere sin ejerandel i Qimonda til et godt stykke under 50 procent inden 2009.

Den plan har ifølge administrerende direktør Wolfgang Ziebart ikke ændret sig, skriver bloomberg.com.

Infineon vil bruge kapital fra salget af aktier i Qimonda til enten opkøb eller køb af egne aktier.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS