Pengene vælter ud af europæisk chip-kæmpe

Den tyske chip-kæmpe Infineon har tre milliarder kroner i første kvartal. Samtidig nedjusterer selskabet forventningerne til året.

Artikel top billede

Europas næststørste chip-producent, tyske Infineon, fik i regnskabsårets første kvartal et milliardunderskud og sænker forventningerne til salget.

Infineon tabte således 2,95 milliarder kroner i første kvartal sammenlignet med et overskud på 894 millioner for et år siden.

Hårdest ramt er hukommelseschip-divisionen, Qimonda.

Divisionen kom ud af første kvartal med et underskud på hele 4,5 milliarder kroner efter et fald i chip-priserne på 85 procent.

Det store fald i priserne skyldes blandt andet, at mange pc-producenter har rigeligt med chip på lager og derfor holder igen med at købe flere.

De ringe udsigter for salget får Infineon til at ændre forventningen til resultatet i kommunikationsdivisionen, der blandt andet producerer chips til Nokias Qyj-mobiltelefoner, fra et overskud til et underskud.

Største aktiefald i over fem år

De dårlige tider kan også aflæses i Infineons omsætning, der faldt 25 procent til 11,9 milliarder kroner.

Ved middagstid i går havde aktien tabt 12 procent i værdi på børsen i Frankfurt. Det var det største fald på en dag siden november 2002.

Inden i går var aktien faldet 38 procent i det sidste år, hvilket skal ses i forhold til den tyske børs' Dax-indeks fald på 0,4 procent.

Selskabets forventninger til indtjening og omsætning bliver ifølge administrerende direktør for Infineon, Wolfgang Ziebart, sværere at opnå, skriver bloomberg.com.

Han peger på usikre udsigter for verdensøkonomien, dollarens kursudvikling og de justerede forventninger som årsager.

Salg af Qimonda

I august sidste år besluttede Infineon sig for at reducere sin ejerandel i Qimonda til et godt stykke under 50 procent inden 2009.

Den plan har ifølge administrerende direktør Wolfgang Ziebart ikke ændret sig, skriver bloomberg.com.

Infineon vil bruge kapital fra salget af aktier i Qimonda til enten opkøb eller køb af egne aktier.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS