Pengene vælter ud af europæisk chip-kæmpe

Den tyske chip-kæmpe Infineon har tre milliarder kroner i første kvartal. Samtidig nedjusterer selskabet forventningerne til året.

Artikel top billede

Europas næststørste chip-producent, tyske Infineon, fik i regnskabsårets første kvartal et milliardunderskud og sænker forventningerne til salget.

Infineon tabte således 2,95 milliarder kroner i første kvartal sammenlignet med et overskud på 894 millioner for et år siden.

Hårdest ramt er hukommelseschip-divisionen, Qimonda.

Divisionen kom ud af første kvartal med et underskud på hele 4,5 milliarder kroner efter et fald i chip-priserne på 85 procent.

Det store fald i priserne skyldes blandt andet, at mange pc-producenter har rigeligt med chip på lager og derfor holder igen med at købe flere.

De ringe udsigter for salget får Infineon til at ændre forventningen til resultatet i kommunikationsdivisionen, der blandt andet producerer chips til Nokias Qyj-mobiltelefoner, fra et overskud til et underskud.

Største aktiefald i over fem år

De dårlige tider kan også aflæses i Infineons omsætning, der faldt 25 procent til 11,9 milliarder kroner.

Ved middagstid i går havde aktien tabt 12 procent i værdi på børsen i Frankfurt. Det var det største fald på en dag siden november 2002.

Inden i går var aktien faldet 38 procent i det sidste år, hvilket skal ses i forhold til den tyske børs' Dax-indeks fald på 0,4 procent.

Selskabets forventninger til indtjening og omsætning bliver ifølge administrerende direktør for Infineon, Wolfgang Ziebart, sværere at opnå, skriver bloomberg.com.

Han peger på usikre udsigter for verdensøkonomien, dollarens kursudvikling og de justerede forventninger som årsager.

Salg af Qimonda

I august sidste år besluttede Infineon sig for at reducere sin ejerandel i Qimonda til et godt stykke under 50 procent inden 2009.

Den plan har ifølge administrerende direktør Wolfgang Ziebart ikke ændret sig, skriver bloomberg.com.

Infineon vil bruge kapital fra salget af aktier i Qimonda til enten opkøb eller køb af egne aktier.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice