Pengene vælter ud af europæisk chip-kæmpe

Den tyske chip-kæmpe Infineon har tre milliarder kroner i første kvartal. Samtidig nedjusterer selskabet forventningerne til året.

Artikel top billede

Europas næststørste chip-producent, tyske Infineon, fik i regnskabsårets første kvartal et milliardunderskud og sænker forventningerne til salget.

Infineon tabte således 2,95 milliarder kroner i første kvartal sammenlignet med et overskud på 894 millioner for et år siden.

Hårdest ramt er hukommelseschip-divisionen, Qimonda.

Divisionen kom ud af første kvartal med et underskud på hele 4,5 milliarder kroner efter et fald i chip-priserne på 85 procent.

Det store fald i priserne skyldes blandt andet, at mange pc-producenter har rigeligt med chip på lager og derfor holder igen med at købe flere.

De ringe udsigter for salget får Infineon til at ændre forventningen til resultatet i kommunikationsdivisionen, der blandt andet producerer chips til Nokias Qyj-mobiltelefoner, fra et overskud til et underskud.

Største aktiefald i over fem år

De dårlige tider kan også aflæses i Infineons omsætning, der faldt 25 procent til 11,9 milliarder kroner.

Ved middagstid i går havde aktien tabt 12 procent i værdi på børsen i Frankfurt. Det var det største fald på en dag siden november 2002.

Inden i går var aktien faldet 38 procent i det sidste år, hvilket skal ses i forhold til den tyske børs' Dax-indeks fald på 0,4 procent.

Selskabets forventninger til indtjening og omsætning bliver ifølge administrerende direktør for Infineon, Wolfgang Ziebart, sværere at opnå, skriver bloomberg.com.

Han peger på usikre udsigter for verdensøkonomien, dollarens kursudvikling og de justerede forventninger som årsager.

Salg af Qimonda

I august sidste år besluttede Infineon sig for at reducere sin ejerandel i Qimonda til et godt stykke under 50 procent inden 2009.

Den plan har ifølge administrerende direktør Wolfgang Ziebart ikke ændret sig, skriver bloomberg.com.

Infineon vil bruge kapital fra salget af aktier i Qimonda til enten opkøb eller køb af egne aktier.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S