Mobilt bredbånd er et rygende varmt emne på 3GSM

Årets Mobile World Congress (3GSM) er i fuld gang. Nye telefoner og partnerskaber lanceres i ét væk. Se nogle af dem her og læs teleanalytiker John Strands vurdering af tendenserne.

Artikel top billede

Nokia er der. Ericsson er der. Ligesom alle de andre store spillere i branchen.

Dér er selvfølgelig årets Mobile World Congress, tidligere kendt som 3GSM, i Barcelona.

Også den danske teleanalytiker John Strand er blandt dette års flere end 55.000 deltagere. Han ser flere tendenser på årets messe.

"Meget af det hernede drejer sig om båndbredde. At mobilt bredbånd er blevet en realitet," siger John Strand og peger på, at Ericsson senere i dag demonstrerer det næste 3G-net, LTE, med 160 Mbit/s.

En anden ting er services, hvor John Strand blandt andet henviser til Nokia, der kommer til at satse meget på en global hjemmeside, ovi, hvor man kan dele billeder, information og nyheder med sine venner.

Med internetsatsningen bevæger Nokia sig ind på indholdsmarkedet, hvor konkurrenterne blandt andet hedder Google, Yahoo og Microsoft.

Internettet på mobilen

Netop båndbredde får stor betydning for, hvordan forbrugerne i fremtiden vil komme at tilgå forskellige services, mener John Strand

"Når man kigger på, hvor mange mennesker der i dag bruger mobiltelefonen til kun at tale i, og på de muligheder der er, eksempelvis inden for båndbredde og funktionalitet, er der ingen tvivl om, at udviklingen vil fortsætte med fuld fart," siger John Strand

"Vi vil se flere devices til snævrere og snævrere segmenter, større båndbredde, og at tingene bliver tilgængelige på mobiltelefoner. Mobiltelefonen bliver det device, som mennesker går på internettet med."

Alliance mellem SonyEricsson og Microsoft

John Strand peger også på, at vi vil se flere partnerskaber mellem for eksempel netværksoperatører og mobilproducenter.

På konferencens første dag er det dog et andet partnerskab, der stjæler overskrifterne.

SonyEricsson lancerede nemlig sin første telefon, Xperia X1, med Microsoft Windows Mobile. SonyEricsson slutter sig dermed til rivalerne Samsung og Motorola, der også har telefoner med styresystem fra Microsoft.

"Nokia har så stor en position på mobilmarkedet, at det er alle mod Nokia," siger John Strand, der dog ikke venter, at aftalen får den store betydning.

"Men det er da en kæmpe prestige-sejr for Microsoft."

Nye telefoner og services

Ud over Xperia X1 lancerede SonyEricsson blandt andet et par iPhone-rivaler, G700 og G900, der ligesom Xperia X1 har touchscreen-display.

Også Nokia præsenterede en række mobiltelefoner. Blandt andet en minibærbar, E90 Communicator, der er Nokias næste generation af 9300-serien.

Samtidig offentliggjorde Nokia også flere detaljer om et samarbejde med YouTube, der betyder, at videotjenesten nu vil kunne ses på Nokia-telefoner enten gennem webbrowseren på N-series-telefoner eller gennem en særlig Nokia Video Center-applikation.

Hewlett-Packard viste til gengæld iPaq500 fra iPaq-serien frem. Ud over de gængse funktioner er der mulighed for VoIP, der er indbygget i Windows Mobile, så man ikke behøver bruge for eksempel Skype.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S