Mobil-udfordrer dækker Danmark med Super-3G

Netværk: Det lille teleselskab Nordisk Mobiltelefon har på kun et år bygget et 3G-netværk, der giver 93,7 procent af de danske husstande adgang til lynhurtigt trådløst bredbånd.

Artikel top billede

Nordisk mobiltelefon har på et år bygget et mobilnetværk, der giver 93,7 procent af de danske husstande adgang til lynhurtigt, trådløst bredbånd.

Selskabet kalder sit mobile bredbånd for super-3G.

Det giver mulighed for uploadhastigheder på op til 1,8 Mbit/s og downloadhastigheder på op til 3,4 Mbit/s.

Dermed er netværket fuldt på højde med konkurrenters turbo 3G-netværk, mener Erik Hornung, administrerende direktør for Nordisk Mobiltelefon.

”Der findes andre 3G-net, hvor man teoretisk kan nå 7,2 Mbit/s i downloadhastighed, men de har en maksimal uploadhastighed på 384 Kbit/s. Det gør eksempelvis disse systemer uegnede til at transmittere billeder og andre grafiktunge filer,” siger han.

Satser på CDMA

Den højere uploadhastighed er ikke det eneste, der adskiller Nordisk Mobiltelefon fra 3G-konkurrenterne, da selskabet baserer netværket på CDMA 2000-teknologien.

Dermed adskiller selskabet sig fra konkurrenter som Telia, Sonofon, TDC og mobilselskabet 3, der alle satser på UMTS.

CDMA (Code Division Multiple Access)-netværk er i dag meget udbredte i Nord- og Sydamerika samt Asien.

De fleste europæiske mobilselskaber går UMTS-(Universal Mobile Telecommunication System)-vejen, og satser på HSDPA (high-speed downlink packet access), der også er kendt under den mere folkelige betegnelse Turbo-3G

Dækker hele Skandinavien

Nordisk Mobiltelefons netværk dækker også Norge og Sverige, så køber man et dansk abonnement, kan det bruges i hele Skandinavien.

Dermed slipper man for at betale tårnhøje dataroaming-priser, da kunden ryger direkte på Nordisk Mobiltelefons netværk, når han...fortsættes

... krydser de nordiske grænser.

Nordisk Mobiltelefon slæber ikke rundt på en dyr 3G-mobillicens, da det sender de trådløse signaler ud i frekvensområdet omkring 450 Mhz, som tidligere blev anvendt til det nordiske, analoge NMT-mobilnet.

”Det giver os mulighed for at sende de høje datahastigheder længere ud. Vi dækker ganske enkelt et større område med vores udstyr,” siger Erik Hornung.

Det betyder, at Nordisk Mobiltelefons primære målgruppe hidtil har været husstande i tyndt befolkede områder, der ikke har haft adgang til ADSL-bredbånd fra TDC, fordi de har boet for langt fra den nærmeste central.

Derudover har Nordisk Mobiltelefon satset på den maritime branche. Det vil sige fiskere og sejlere, der har haft brug for en mobil bredbåndsforbindelse, der også dækker flere kilometer ude på havet.

Mobiltelefoner kommer i foråret

Men Nordisk Mobiltelefons ambitioner rækker videre end til de to målgrupper.

”Vi har rullet vores mobilnetværk ud modsat vores konkurrenter. Vi er gået efter at blive stærkest på landet og vandet, men inden længe tørner vi sammen med de traditionelle 3G-udbydere i byerne,” siger Erik Hornung.

Nordisk Mobiltelefon har hidtil satset på at sælge mobilt bredbånd over netværket.

Men nu vil selskabet også tage kampen om med de traditionelle 3G-selskaber om voice-kunderne, når det til foråret sender mobiltelefoner på gaden i Danmark, der kan køre i 450 MhZ-båndet.

”I den kamp gælder det om at komme på markedet med attraktive telefoner og nye tjenester. Vi kigger eksempelvis på push-to-talk-tjenester (tryk-for-at-tale), der har været en kæmpesucces i USA, men aldrig er slået an herhjemme,” siger Erik Hornung.

Hold øje med Kina

Nordisk Mobiltelefons netværk er baseret på chipset fra amerikanske Qualcomm, der sender deres produkter videre til asiatiske producenter, som integrerer dem i både infrastruktur- og terminalprodukter.

I det hele taget spiller Asien, og i særdeleshed Kina, en nøglerolle for en eventuel fremtidig europæisk succes for CDMA 2000-teknologien.

”Den er blandt kerneteknologierne i moderniseringen af den kinesiske kommunikations-infrastruktur, hvilket alene skaber en stor volumen af produkter, der sænker priserne på udstyret,” siger Erik Hornung.

Den udvikling lukrerer hurtigt voksende teleproducenter som eksempelvis Huawei og ZTE på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS