Hitman-ejer midt i desperat overlevelses-kamp

Englands største spilfirma, SCi, er i svære økonomiske problemer. SCi, der ejer Danmarks spilflagskib IO Interactive, har smidt topledelsen på porten og iværksat en finansieringsplan.

Artikel top billede

Englands største spilfirma, SCi Entertainment, er havnet i store økonomiske problemer.

Derfor har selskabet smidt topledelsen på porten for at rette op på den synkende skude.

Fyringerne betyder farvel til SCi's hidtidige administrerende direktør, Jane Cavanagh, og hendes to nærmeste medarbejdere.

Jane Cavanagh er blevet erstattet af Phil Rogers, der kom ind i selskabet for 11 måneder siden.

Han har tidligere arbejdet hos spilgiganten Electronic Arts, der er en af SCi's store rivaler.

Aktiekurs er raslet ned

Fyringerne hos SCi kommer i kølvandet på kuldsejlede salgsplaner og skuffende økonomiske resultater.

Det har fået investorer til at give SCi-aktien voldsomme klø de seneste måneder.

Fredag kunne man købe en SCi-aktie til fem en halv krone. Tre måneder tidligere kostede de 32,7 kroner stykket.

Jane Cavanaghs største bedrift ved SCi-roret var købet af det langt større Eidos i 2004. Med opkøbet fik SCi det danske spilflagskib, Hitman-skaberne IO Interactive, under vingerne.

Også danske Deadline Games har tætte kontakter til SCi, da selskabet i efteråret 2007 indgik en treårig aftale med Eidos om at udvikle 10 nye spil.

Salg gik i vasken

SCi's problemer begyndte, da selskabet i efteråret meddelte, at samtaler med en række potentielle købere af virksomheden var løbet ud i sandet.

Nedturen fik yderligere næring, da SCi's måtte meddele, at næste version af dets mest populære spiltitel, Tomb Raider, til Playstation 3 og Xbox 360 blev forsinket. Det skabte et hul på 300 millioner kroner i selskabets pengekasse.

SCi skriver i en børsmeddelelse, at selskabet i øjeblikket kigger på en række forslag fra potentielle partnere, der skal lukke hullet, og samtidig kulegraver hele virksomhedens økonomi.

Plan kan afværge betalingsstandsning

SCi vil i slutningen af februar meddele aktionærerne, hvad kulegravningen og finansieringsforslagene fører til.

Aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank, der følger SCi tæt, skriver i en vurdering af selskabet, at det alt i alt er gode nyheder.

Rokaden i topledelsen vil hjælpe til med at genetablere investorernes tiltro til selskabet, og finansieringsforslagene reducerer risikoen for en betalingsstandsning, vurderer han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S