Hitman-ejer midt i desperat overlevelses-kamp

Englands største spilfirma, SCi, er i svære økonomiske problemer. SCi, der ejer Danmarks spilflagskib IO Interactive, har smidt topledelsen på porten og iværksat en finansieringsplan.

Artikel top billede

Englands største spilfirma, SCi Entertainment, er havnet i store økonomiske problemer.

Derfor har selskabet smidt topledelsen på porten for at rette op på den synkende skude.

Fyringerne betyder farvel til SCi's hidtidige administrerende direktør, Jane Cavanagh, og hendes to nærmeste medarbejdere.

Jane Cavanagh er blevet erstattet af Phil Rogers, der kom ind i selskabet for 11 måneder siden.

Han har tidligere arbejdet hos spilgiganten Electronic Arts, der er en af SCi's store rivaler.

Aktiekurs er raslet ned

Fyringerne hos SCi kommer i kølvandet på kuldsejlede salgsplaner og skuffende økonomiske resultater.

Det har fået investorer til at give SCi-aktien voldsomme klø de seneste måneder.

Fredag kunne man købe en SCi-aktie til fem en halv krone. Tre måneder tidligere kostede de 32,7 kroner stykket.

Jane Cavanaghs største bedrift ved SCi-roret var købet af det langt større Eidos i 2004. Med opkøbet fik SCi det danske spilflagskib, Hitman-skaberne IO Interactive, under vingerne.

Også danske Deadline Games har tætte kontakter til SCi, da selskabet i efteråret 2007 indgik en treårig aftale med Eidos om at udvikle 10 nye spil.

Salg gik i vasken

SCi's problemer begyndte, da selskabet i efteråret meddelte, at samtaler med en række potentielle købere af virksomheden var løbet ud i sandet.

Nedturen fik yderligere næring, da SCi's måtte meddele, at næste version af dets mest populære spiltitel, Tomb Raider, til Playstation 3 og Xbox 360 blev forsinket. Det skabte et hul på 300 millioner kroner i selskabets pengekasse.

SCi skriver i en børsmeddelelse, at selskabet i øjeblikket kigger på en række forslag fra potentielle partnere, der skal lukke hullet, og samtidig kulegraver hele virksomhedens økonomi.

Plan kan afværge betalingsstandsning

SCi vil i slutningen af februar meddele aktionærerne, hvad kulegravningen og finansieringsforslagene fører til.

Aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank, der følger SCi tæt, skriver i en vurdering af selskabet, at det alt i alt er gode nyheder.

Rokaden i topledelsen vil hjælpe til med at genetablere investorernes tiltro til selskabet, og finansieringsforslagene reducerer risikoen for en betalingsstandsning, vurderer han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura