Hitman-ejer midt i desperat overlevelses-kamp

Englands største spilfirma, SCi, er i svære økonomiske problemer. SCi, der ejer Danmarks spilflagskib IO Interactive, har smidt topledelsen på porten og iværksat en finansieringsplan.

Artikel top billede

Englands største spilfirma, SCi Entertainment, er havnet i store økonomiske problemer.

Derfor har selskabet smidt topledelsen på porten for at rette op på den synkende skude.

Fyringerne betyder farvel til SCi's hidtidige administrerende direktør, Jane Cavanagh, og hendes to nærmeste medarbejdere.

Jane Cavanagh er blevet erstattet af Phil Rogers, der kom ind i selskabet for 11 måneder siden.

Han har tidligere arbejdet hos spilgiganten Electronic Arts, der er en af SCi's store rivaler.

Aktiekurs er raslet ned

Fyringerne hos SCi kommer i kølvandet på kuldsejlede salgsplaner og skuffende økonomiske resultater.

Det har fået investorer til at give SCi-aktien voldsomme klø de seneste måneder.

Fredag kunne man købe en SCi-aktie til fem en halv krone. Tre måneder tidligere kostede de 32,7 kroner stykket.

Jane Cavanaghs største bedrift ved SCi-roret var købet af det langt større Eidos i 2004. Med opkøbet fik SCi det danske spilflagskib, Hitman-skaberne IO Interactive, under vingerne.

Også danske Deadline Games har tætte kontakter til SCi, da selskabet i efteråret 2007 indgik en treårig aftale med Eidos om at udvikle 10 nye spil.

Salg gik i vasken

SCi's problemer begyndte, da selskabet i efteråret meddelte, at samtaler med en række potentielle købere af virksomheden var løbet ud i sandet.

Nedturen fik yderligere næring, da SCi's måtte meddele, at næste version af dets mest populære spiltitel, Tomb Raider, til Playstation 3 og Xbox 360 blev forsinket. Det skabte et hul på 300 millioner kroner i selskabets pengekasse.

SCi skriver i en børsmeddelelse, at selskabet i øjeblikket kigger på en række forslag fra potentielle partnere, der skal lukke hullet, og samtidig kulegraver hele virksomhedens økonomi.

Plan kan afværge betalingsstandsning

SCi vil i slutningen af februar meddele aktionærerne, hvad kulegravningen og finansieringsforslagene fører til.

Aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank, der følger SCi tæt, skriver i en vurdering af selskabet, at det alt i alt er gode nyheder.

Rokaden i topledelsen vil hjælpe til med at genetablere investorernes tiltro til selskabet, og finansieringsforslagene reducerer risikoen for en betalingsstandsning, vurderer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S