Unge siver fra data-fag - lærere stærkt bekymrede

De unge siver fra datalogi i gymnasiet og HF, viser tal fra Datalærerforeningen for Gymnasiet og HF. "Det er en katastrofe," siger foreningens formand.

Artikel top billede

En halvering af elevtallet.

Så stor er ændringen i antallet af elever i valgfaget datalogi i gymnasiet og HF, viser en undersøgelse foretaget af Datalærerforeningen for Gymnasiet og HF, der i overvejende grad består af lærere med baggrund inden for de naturvidenskabelige fag.

Formålet med undersøgelsen var at finde ud af, hvor mange elever der rent faktisk vælger faget i gymnasiet og hf.

Foreningen sendte derfor en spørgeskemaundersøgelse ud til samtlige godt 230 medlemmer. Godt 90 medlemmer fra 81 gymnasier svarede.

Undersøgelsen viser, at hvor der i 2006/2007 blev oprettet 44 hold fordelt på de 81 gymnasier, er der i 2007/2008 blot oprettet 23.

Det svarer til en nedgang i elevtallet i datalogi på næsten 50 procent fra 498 til 251 i 2007/2008

"Det er ikke så godt det her. Det er nærmest en katastrofe. Også når man tænker på, at der mangler folk i it-branchen," siger formand for Datalærerforeningen for Gymnasiet og HF, Steen Toft Jørgensen, som samtidig er lektor i matematik og fysik på Helsingør Gymnasium, hvor han også beskæftiger sig med it.

Bekymrende udvikling

Formanden vurderer, at det ikke varer længe før der slet ikke er nogle hold tilbage på landsplan. Noget undersøgelsen også indikerer. I 2008/2009 vil der nemlig blot blive oprettet 12 hold med i alt 158 elever på de 81 gymnasier, viser undersøgelsen.

Han kalder den tendens "stærkt bekymrende" og forudser, at det vil få betydning for, hvor mange elever der i sidste ende vil vælge it som levevej.

"Det er svært at drive et fagligt miljø frem, når så få steder udbyder faget. Og generelt er der jo behov, at alle i fremtiden har gode it-kompetencer," siger Steen Toft Jørgensen.

Og det får eleverne ikke i dag, mener formanden.

Det skyldes blandt andet, at valgfagsmulighederne er blevet kraftigt beskåret i forbindelse med Gymnasiereformen fra 2005, og at almen it alene er beskrevet i uddannelsesplanerne for de enkelte fag og ikke som et selvstændigt, fortæller han.

Løsningen er ifølge Steen Toft Jørgensen at udarbejde en fuldstændig statistik over, hvor mange elever der vælger datalogi i gymnasiet og hf samt at faget tages mere alvorligt.

Det kan ske ved at opgradere datalogi fra det nuværende niveau C til niveau B og samtidig give støtte til de skoler, der opretter datalogi-hold, som det ifølge foreningen er tilfældet med den klassiske studieretning latin/græsk.

Til sidst skal almen it beskrives konkret indhold, timeramme og lærerkompetencekrav, mener foreningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S