Her er Sanders nye it-sikkerheds-boss

Den kvindelige eks-rektor for Københavns Universitet, Linda Nielsen, bliver ny formand for Helge Sanders nye it-sikkerhedskomité. De to har ikke haft ubetinget succes i deres tidligere it-projekter.

Artikel top billede

Foto: Sigrid Nygaard/Scanpix

Videnskabsminister Helge Sander (V) har udpeget en rutineret kvindelig ræv i råds- og nævns-arbejde til den nye it-sikkerhedskomité.

Den 55-årige Linda Nielsen har en fortid som rektor på Københavns Universitet, medlem af regeringens globaliserings udvalg og præsident for Kræftens Bekæmpelse.

Hun er uddannet jurist og har fået en professortitel i familie- og arveret på Københavns Universitet.

"Med sin brede erfaring og stærke kompetencer, også i kommunikation med offentligheden, får Linda Nielsen en central opgave i arbejdet med it-sikkerhed. Vi skal udnytte teknologiens muligheder og samtidig beskytte borgernes ret til privatliv. Også den del af opgaven er Linda Nielsen særdeles kvalificeret til at løfte," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse om it-sikkerhedskomiteen.

Privacy er i kikkerten

Komiteen skal blandt andet arbejde med tiltag til forbedring af it-produktsikkerhed, tiltag til at fremme sikker adfærd på internettet samt privacy.

Ud over Videnskabsministeriet deltager Dansk Industri/ITEK, IT-Branchen, Dansk IT, Forbrugerrådet, Finansrådet, KL, Danske Regioner, Skatteministeriet, Justitsministeriet, Økonomi- og Erhvervsministeriet samt Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse i komiteen.

FORTSÆTTES

Fælles mislykket projekt

Fra 2002 til 2005 var Linda Nielsen formand for Rektorkollegiet, der er en sammenslutning på tværs af universiteterne.

I denne stilling var et af de projekter, hun søsatte, en fælles database og hjemmeside, UNEV, hvor 12 universiteters efter- og videreuddannelse skulle samle.

Forventningerne til samarbejdet mellem videnskabsminister Helge Sander og Linda Nielsen var da også store, da ministeren skulle stå for den officielle åbning i 2003.

”Universiteterne har udviklet en fælles portal, der giver brugerne en unik mulighed for på ét sted at se det meget alsidige udbud af fag og kursusformer, der findes på universiteterne”, lød det dengang fra Rektorkollegiets formand, Linda Nielsen, til rektorforeningens hjemmeside.

Og videnskabsministeren troede fuldt og fast på projektet.

”Mange mennesker, der gerne vil efter- og videreuddanne sig, tror, at universiteterne kun udbyder lange uddannelser, der varer flere år. Sandheden er, at udbuddet er stort og varieret. Jeg tror, at UNEV-portalen kan medvirke til, at de private og offentlige virksomheder får endnu mere glæde af universiteternes efter- og videre-uddannelse på højeste niveau” sagde han.

Tog livet af projektet

Men i sidste ende gik projektet død.

"Du vil ikke blive savnet".

Det kunne passende stå på gravstenen for det tætteste, Danmark har været på et virtuelt fælles universitet. .

UNEV blev i al stilhed lukket i januar 2007.

Projektet løb over fem år og kostede Videnskabsministeriet i omegnen af otte millioner kroner, men da universiteterne efter prøvetiden skulle overtage finansieringen, vurderede man, at udbyttet ville være for lille.

Derfor tog man livet af projektet i januar sidste år.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen