Her er Sanders nye it-sikkerheds-boss

Den kvindelige eks-rektor for Københavns Universitet, Linda Nielsen, bliver ny formand for Helge Sanders nye it-sikkerhedskomité. De to har ikke haft ubetinget succes i deres tidligere it-projekter.

Artikel top billede

Foto: Sigrid Nygaard/Scanpix

Videnskabsminister Helge Sander (V) har udpeget en rutineret kvindelig ræv i råds- og nævns-arbejde til den nye it-sikkerhedskomité.

Den 55-årige Linda Nielsen har en fortid som rektor på Københavns Universitet, medlem af regeringens globaliserings udvalg og præsident for Kræftens Bekæmpelse.

Hun er uddannet jurist og har fået en professortitel i familie- og arveret på Københavns Universitet.

"Med sin brede erfaring og stærke kompetencer, også i kommunikation med offentligheden, får Linda Nielsen en central opgave i arbejdet med it-sikkerhed. Vi skal udnytte teknologiens muligheder og samtidig beskytte borgernes ret til privatliv. Også den del af opgaven er Linda Nielsen særdeles kvalificeret til at løfte," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse om it-sikkerhedskomiteen.

Privacy er i kikkerten

Komiteen skal blandt andet arbejde med tiltag til forbedring af it-produktsikkerhed, tiltag til at fremme sikker adfærd på internettet samt privacy.

Ud over Videnskabsministeriet deltager Dansk Industri/ITEK, IT-Branchen, Dansk IT, Forbrugerrådet, Finansrådet, KL, Danske Regioner, Skatteministeriet, Justitsministeriet, Økonomi- og Erhvervsministeriet samt Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse i komiteen.

FORTSÆTTES

Fælles mislykket projekt

Fra 2002 til 2005 var Linda Nielsen formand for Rektorkollegiet, der er en sammenslutning på tværs af universiteterne.

I denne stilling var et af de projekter, hun søsatte, en fælles database og hjemmeside, UNEV, hvor 12 universiteters efter- og videreuddannelse skulle samle.

Forventningerne til samarbejdet mellem videnskabsminister Helge Sander og Linda Nielsen var da også store, da ministeren skulle stå for den officielle åbning i 2003.

”Universiteterne har udviklet en fælles portal, der giver brugerne en unik mulighed for på ét sted at se det meget alsidige udbud af fag og kursusformer, der findes på universiteterne”, lød det dengang fra Rektorkollegiets formand, Linda Nielsen, til rektorforeningens hjemmeside.

Og videnskabsministeren troede fuldt og fast på projektet.

”Mange mennesker, der gerne vil efter- og videreuddanne sig, tror, at universiteterne kun udbyder lange uddannelser, der varer flere år. Sandheden er, at udbuddet er stort og varieret. Jeg tror, at UNEV-portalen kan medvirke til, at de private og offentlige virksomheder får endnu mere glæde af universiteternes efter- og videre-uddannelse på højeste niveau” sagde han.

Tog livet af projektet

Men i sidste ende gik projektet død.

"Du vil ikke blive savnet".

Det kunne passende stå på gravstenen for det tætteste, Danmark har været på et virtuelt fælles universitet. .

UNEV blev i al stilhed lukket i januar 2007.

Projektet løb over fem år og kostede Videnskabsministeriet i omegnen af otte millioner kroner, men da universiteterne efter prøvetiden skulle overtage finansieringen, vurderede man, at udbyttet ville være for lille.

Derfor tog man livet af projektet i januar sidste år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S