Her er Sanders nye it-sikkerheds-boss

Den kvindelige eks-rektor for Københavns Universitet, Linda Nielsen, bliver ny formand for Helge Sanders nye it-sikkerhedskomité. De to har ikke haft ubetinget succes i deres tidligere it-projekter.

Artikel top billede

Foto: Sigrid Nygaard/Scanpix

Videnskabsminister Helge Sander (V) har udpeget en rutineret kvindelig ræv i råds- og nævns-arbejde til den nye it-sikkerhedskomité.

Den 55-årige Linda Nielsen har en fortid som rektor på Københavns Universitet, medlem af regeringens globaliserings udvalg og præsident for Kræftens Bekæmpelse.

Hun er uddannet jurist og har fået en professortitel i familie- og arveret på Københavns Universitet.

"Med sin brede erfaring og stærke kompetencer, også i kommunikation med offentligheden, får Linda Nielsen en central opgave i arbejdet med it-sikkerhed. Vi skal udnytte teknologiens muligheder og samtidig beskytte borgernes ret til privatliv. Også den del af opgaven er Linda Nielsen særdeles kvalificeret til at løfte," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse om it-sikkerhedskomiteen.

Privacy er i kikkerten

Komiteen skal blandt andet arbejde med tiltag til forbedring af it-produktsikkerhed, tiltag til at fremme sikker adfærd på internettet samt privacy.

Ud over Videnskabsministeriet deltager Dansk Industri/ITEK, IT-Branchen, Dansk IT, Forbrugerrådet, Finansrådet, KL, Danske Regioner, Skatteministeriet, Justitsministeriet, Økonomi- og Erhvervsministeriet samt Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse i komiteen.

FORTSÆTTES

Fælles mislykket projekt

Fra 2002 til 2005 var Linda Nielsen formand for Rektorkollegiet, der er en sammenslutning på tværs af universiteterne.

I denne stilling var et af de projekter, hun søsatte, en fælles database og hjemmeside, UNEV, hvor 12 universiteters efter- og videreuddannelse skulle samle.

Forventningerne til samarbejdet mellem videnskabsminister Helge Sander og Linda Nielsen var da også store, da ministeren skulle stå for den officielle åbning i 2003.

”Universiteterne har udviklet en fælles portal, der giver brugerne en unik mulighed for på ét sted at se det meget alsidige udbud af fag og kursusformer, der findes på universiteterne”, lød det dengang fra Rektorkollegiets formand, Linda Nielsen, til rektorforeningens hjemmeside.

Og videnskabsministeren troede fuldt og fast på projektet.

”Mange mennesker, der gerne vil efter- og videreuddanne sig, tror, at universiteterne kun udbyder lange uddannelser, der varer flere år. Sandheden er, at udbuddet er stort og varieret. Jeg tror, at UNEV-portalen kan medvirke til, at de private og offentlige virksomheder får endnu mere glæde af universiteternes efter- og videre-uddannelse på højeste niveau” sagde han.

Tog livet af projektet

Men i sidste ende gik projektet død.

"Du vil ikke blive savnet".

Det kunne passende stå på gravstenen for det tætteste, Danmark har været på et virtuelt fælles universitet. .

UNEV blev i al stilhed lukket i januar 2007.

Projektet løb over fem år og kostede Videnskabsministeriet i omegnen af otte millioner kroner, men da universiteterne efter prøvetiden skulle overtage finansieringen, vurderede man, at udbyttet ville være for lille.

Derfor tog man livet af projektet i januar sidste år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect