Joost justerer strategi - nu gælder det sociale sites

Reportage: Online-videotjenesten Joost har lige så stille justeret strategi. Nu handler det om at fange de unge brugere over sociale websites som Facebook.

Artikel top billede

New York: Lige nu er de sociale netværk som Facebook, MySpace og andre det hotteste emne internationalt.

På den internationale new media konference Media Summit 2008 i New York har alle øjnene stift rettet mod det faktum, at millioner og atter millioner af brugere frekventerer de sociale netværk.

Også online video-udbyderen Joost har justeret strategien efter de nye tendenser.

"De sociale netværk bliver afgørende for, hvad brugerne finder af video: nemlig hvad ser vennerne?," sagde Henrik Werdelin, kreativ direktør på Joost på Media Summit 2008.

Bag Joost står Skype-milliardærerne Janus Friis og Niklas Zennström med en vision om at tilbyde brugerne højkvalitetsfjernsyn over nettet.

Sociale mekanismer

"Vi er nødt til at konstruere sociale mekanismer for at få brugerne til at se bestemte udsendelser. Måske en besked om at nu har 86 af deres venner set det her program om pingviner. Normalt vil jeg ikke se en udsendelse om pingviner, men hvis 86 af mine venner virkelig har set det program, så kan det være, at jeg også vil se det," sagde Henrik Werdelin.

Joost har blandt andet arbejdet sammen med det sociale netværk Facebooks kontroversielle Beacon-system, der sporer brugernes adfærd på nettet.

Indtil nu er Joost blevet downloadet fem millioner gange, men en række eksperter og branchefolk vurderer, at brugerne er ved at tage lange videoer-online til sig.

"Youtube lærte folk at se video over nettet og nu er døren sparket ind til et nyt marked," sagde Justin Chapweske, direktør for en af Joosts konkurrenter i USA, Swarmcast.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo