Joost justerer strategi - nu gælder det sociale sites

Reportage: Online-videotjenesten Joost har lige så stille justeret strategi. Nu handler det om at fange de unge brugere over sociale websites som Facebook.

Artikel top billede

New York: Lige nu er de sociale netværk som Facebook, MySpace og andre det hotteste emne internationalt.

På den internationale new media konference Media Summit 2008 i New York har alle øjnene stift rettet mod det faktum, at millioner og atter millioner af brugere frekventerer de sociale netværk.

Også online video-udbyderen Joost har justeret strategien efter de nye tendenser.

"De sociale netværk bliver afgørende for, hvad brugerne finder af video: nemlig hvad ser vennerne?," sagde Henrik Werdelin, kreativ direktør på Joost på Media Summit 2008.

Bag Joost står Skype-milliardærerne Janus Friis og Niklas Zennström med en vision om at tilbyde brugerne højkvalitetsfjernsyn over nettet.

Sociale mekanismer

"Vi er nødt til at konstruere sociale mekanismer for at få brugerne til at se bestemte udsendelser. Måske en besked om at nu har 86 af deres venner set det her program om pingviner. Normalt vil jeg ikke se en udsendelse om pingviner, men hvis 86 af mine venner virkelig har set det program, så kan det være, at jeg også vil se det," sagde Henrik Werdelin.

Joost har blandt andet arbejdet sammen med det sociale netværk Facebooks kontroversielle Beacon-system, der sporer brugernes adfærd på nettet.

Indtil nu er Joost blevet downloadet fem millioner gange, men en række eksperter og branchefolk vurderer, at brugerne er ved at tage lange videoer-online til sig.

"Youtube lærte folk at se video over nettet og nu er døren sparket ind til et nyt marked," sagde Justin Chapweske, direktør for en af Joosts konkurrenter i USA, Swarmcast.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS