Kan Microsoft få brugere til at 'elske' sin software?

Microsoft er målrettet begyndt at arbejde med følelsesbaseret it, som skal afdække, hvornår og hvordan vi begynder at holde af vores it-programmer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ofte refereres slutbrugeres tilpasning som en af de største forhindringer inden for ERP- og CRM-løsninger.

Men Microsoft fastholder, at forbedringer i virksomhedens Dynamics-produktlinje vil få brugere til at dåne af beundring.

"For omkring to år siden begyndte jeg at hævde, at vi ikke kun er branchens bedste, men at vi virkelig laver noget, som folk elsker," sagde Jakob Nielsen, ledende user experience manager for Dynamics ved virksomhedens Convergence-konference i Orlando i Florida onsdag.

Problemet er, som Nielsen påpeger, at "når det kommer til de følelsesmæssige forhold til erhvervssoftware, ser det ikke så positivt ud for det meste. 'Had' er sandsynligvis det ord, der bruges oftest."

Mens brugere traditionelt vil have brugbart software, der er til at finde ud af, tager Microsofts forskning en tredje faktor i betragtning: Den tilsyneladende flygtige ønskværdighed (desirability).

Følelses-it

User experience-holdet for Dynamics har arbejdet med studerende fra IT-Universitetet i København om desirability-studier og om at skabe en metodologi, som de kalder "Feel IT" – følelses-it.

Microsoft har brugt undersøgelsesteknikker fra visuel design på brugergrupper.

"Vi havde virkelig brug for en metode til at få folk til at udtrykke deres følelser, når de brugte et produkt," siger han.

Denne fremgang lader brugere give udtryk for deres reaktioner efter brug af Dynamics ved at vælge fra en vifte af fotografier: En mand, der holder om sit hoved og skriger, bamser eller en kvinde, der gaber.

Microsoft tror, at der er meget at lære ud fra brugeres valg.

"Følelser er forskellige for forskellige mennesker," påpeger Nielsen.

"Det er i virkeligheden det, der driver os og interesserer os."

Godt 30 skabeloner

I denne sammenhæng har Microsoft skabt flere end...fortsættes

... 30 rolleskabeloner (role centers) til Dynamics AX 2009, som er planlagt til at udkomme senere i år.

Disse rolleskabeloner er forskellige perspektiver på programmer, som er skræddersyede til en bred vifte af brugertyper.

Microsofts forskning i desirability kan ses som et ekko af forskningen fra folk som Don Norman, ophavsmand til "emotional design"-konceptet.

Ifølge en betabruger af AX 2009 er der substans bag Microsofts hype.

"Vi tror, at Microsoft virkelig har ramt plet denne gang. Tingene hænger pludselig sammen, og nu har vi en masse glade mennesker," siger John Elmer, vicedirektør for informationssystemer ved Rodgers and Hammerstein.

Virksomheden, der har mange afdelinger, har komplekse forretningsgange, i det den repræsenterer en vifte af kunstnere og produktioner, ifølge Elmer.

Rolleskabelonerne og værktøjerne i softwaren gør det lettere for brugere at finde relevant information og letter samtidig arbejdsbyrden for it, tilføjer han.

"Vi bliver ikke længere bedt om SQL-forespørgsler på brugerdefinerede data-set. Folk kan nu foretage deres egen datamining. Det er meget hurtigere, og det er meget mere effektivt," udtaler han.

Fortsat specialløsninger

Men på trods af den brede variation af rolleskabeloner fra Microsoft er specialløsninger stadig en del af billedet, ifølge Elmer.

"Folk vil have mere. Vi er tidligt nok i processen til, at vi er i stand til at arbejde med skabelonerne, som de er, men jeg er helt sikker på, at vi inden for seks uger vil blive bombarderet med forespørgsler om modificeringer," udtaler han.

Noget af det, vi har bygget i frontend-delen, er meget specifikt for vores installation. Skabelonerne inkluderede ikke fra begyndelsen de tabeller og felter, som vi havde brug for, så vi tilføjede dem."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S