EBay åbner i Danmark

Verdens største online auktion, eBay, åbner i Danmark, hvor selskabet rykker ind i lokaler på Rådhuspladsen i København.

Med titusinder af danske brugere er tiden endelig kommet til, at amerikanske eBay åbner i Danmark.

Ideen med det nye kontor på Rådhuspladsen i København er angiveligt at undersøge mulighederne for at lancere eBay-tjenester i Danmark.

"Allerede i dag kan vi se, at over 40.000 danskere bruger vores internationale eBay auktionshus. Yderligere 70.000 danskere kigger bruger vores bil-markedsplads, Mobile, når de skal handle bil. Den store interesse for vores produkter gør, at vi finder det naturligt at undersøge mulighederne for at starte en lokale forretning op i Danmark," udtaler Jacob Aqraou, direktør for eBay Classifieds ifølge en meddelelse udsendt fra eBay.

Fra sin beskedne etablering i 1995 er eBay i dag vokset til en global virksomhed med mere end 11.000 medarbejdere over hele verden, og nu snart også i Danmark.

En hurtig søgning viser eBay-website lige fra Sverige til Filippinerne.

Med datterselskaber som betalingstjenesten Paypal, ip-telefonselskabet Skype og online annonceudbyder Gumtree havde koncernen i regnskabsåret 2007 en omsætning i omegnen af 40 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland