EBay åbner i Danmark

Verdens største online auktion, eBay, åbner i Danmark, hvor selskabet rykker ind i lokaler på Rådhuspladsen i København.

Med titusinder af danske brugere er tiden endelig kommet til, at amerikanske eBay åbner i Danmark.

Ideen med det nye kontor på Rådhuspladsen i København er angiveligt at undersøge mulighederne for at lancere eBay-tjenester i Danmark.

"Allerede i dag kan vi se, at over 40.000 danskere bruger vores internationale eBay auktionshus. Yderligere 70.000 danskere kigger bruger vores bil-markedsplads, Mobile, når de skal handle bil. Den store interesse for vores produkter gør, at vi finder det naturligt at undersøge mulighederne for at starte en lokale forretning op i Danmark," udtaler Jacob Aqraou, direktør for eBay Classifieds ifølge en meddelelse udsendt fra eBay.

Fra sin beskedne etablering i 1995 er eBay i dag vokset til en global virksomhed med mere end 11.000 medarbejdere over hele verden, og nu snart også i Danmark.

En hurtig søgning viser eBay-website lige fra Sverige til Filippinerne.

Med datterselskaber som betalingstjenesten Paypal, ip-telefonselskabet Skype og online annonceudbyder Gumtree havde koncernen i regnskabsåret 2007 en omsætning i omegnen af 40 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura