Åben kamp om kontrollen over .dk-domænerne

Fristen for at give tilbud på at administrere dk-domænet udløber på tirsdag. DK Hostmaster håber på at kunne beholde opgaven, men alt er i spil.

Artikel top billede

Kampen om at administrere .dk-domænet spidser for alvor til. På tirsdag udløber fristen for at indgå bud på opgaven.

Mens selve .dk domænet tilhører den danske stat, foregår administrationen hos DK Hostmaster.

Siden 1999 har foreningen Dansk Internet Forum (DIFO) nemlig haft opgaven og har i form af datterselskabet DK Hostmaster A/S udformet regler og håndteret registreringer.

Ikke overraskende håber DIFO på at kunne fortsætte med administrationen, og foreningens tilbud vil bestemt også være at finde i bunken 1. april.

Vi har da gjort det meget godt

”Vi syntes jo, at vi har gjort det godt i den forstand, at der har været forholdsvis meget ro om .dk domænet til trods for, at vi har ændret reglerne på grundlæggende punkter,” fortæller DIFO’s bestyrelsesformand, dr. jur. Mads Bryde Andersen.

Siden 1996 har administratoren af .dk haft forholdsvis frie rammer til at udforme reglerne for danske domæner. Men med etableringen af domæneloven i 2005 blev det fastlagt, at administrationen skulle i udbud, og fristen for at indgive tilbud udløber på tirsdag, d. 1. april.

Krav til udbyderen

For at kunne kalde sig administrator for dk-domænet, skal der opfyldes en række krav.

De fremgår af domæneloven og indeholder både regler om organisationsstruktur og kompetenceniveau.

Det er nemlig ikke hvem som helst, der får lov til at styre de små 900.000 danske domæner.

Blandt andet skal driften foretages af en forening og have repræsentanter fra hele det danske internetsamfund.

Da foreningen får kontrol over reglerne for danske domæner, dog underlagt domæneloven, er det nemlig vigtigt, at branchen er repræsenteret og har mulighed for at påvirke beslutningsprocessen.

De mange regler skal sikre, at .dk domænet er let...fortsættes

... tilgængeligt for alle, og beskyttet mod misbrug.

”Det er jo en del af den danske, digitale infrastruktur, og at overlade den til en privat organisation er udfordrende, fordi de beslutninger, som træffes, er af så vidtrækkende betydning for hele samfundet. Det skal jo gerne have en demokratisk forankring,” siger Mads Bryde Andersen.

Foreningen må desuden ikke have andre opgaver, udover det at administrere danske domæner, og så må den i ikke skabe nogen profit. Det skal sikre at danske domænenavne er så billige, som det kan lade sig gøre.

Og netop prisen er rekordlav, under DK Hostmasters administration, i forhold til andre lande.

”Vi har, afhængigt af hvordan man beregner det, uden sammenligning de billigste domænenavne i verden,” mener Mads Bryde Andersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse