Åben kamp om kontrollen over .dk-domænerne

Fristen for at give tilbud på at administrere dk-domænet udløber på tirsdag. DK Hostmaster håber på at kunne beholde opgaven, men alt er i spil.

Artikel top billede

Kampen om at administrere .dk-domænet spidser for alvor til. På tirsdag udløber fristen for at indgå bud på opgaven.

Mens selve .dk domænet tilhører den danske stat, foregår administrationen hos DK Hostmaster.

Siden 1999 har foreningen Dansk Internet Forum (DIFO) nemlig haft opgaven og har i form af datterselskabet DK Hostmaster A/S udformet regler og håndteret registreringer.

Ikke overraskende håber DIFO på at kunne fortsætte med administrationen, og foreningens tilbud vil bestemt også være at finde i bunken 1. april.

Vi har da gjort det meget godt

”Vi syntes jo, at vi har gjort det godt i den forstand, at der har været forholdsvis meget ro om .dk domænet til trods for, at vi har ændret reglerne på grundlæggende punkter,” fortæller DIFO’s bestyrelsesformand, dr. jur. Mads Bryde Andersen.

Siden 1996 har administratoren af .dk haft forholdsvis frie rammer til at udforme reglerne for danske domæner. Men med etableringen af domæneloven i 2005 blev det fastlagt, at administrationen skulle i udbud, og fristen for at indgive tilbud udløber på tirsdag, d. 1. april.

Krav til udbyderen

For at kunne kalde sig administrator for dk-domænet, skal der opfyldes en række krav.

De fremgår af domæneloven og indeholder både regler om organisationsstruktur og kompetenceniveau.

Det er nemlig ikke hvem som helst, der får lov til at styre de små 900.000 danske domæner.

Blandt andet skal driften foretages af en forening og have repræsentanter fra hele det danske internetsamfund.

Da foreningen får kontrol over reglerne for danske domæner, dog underlagt domæneloven, er det nemlig vigtigt, at branchen er repræsenteret og har mulighed for at påvirke beslutningsprocessen.

De mange regler skal sikre, at .dk domænet er let...fortsættes

... tilgængeligt for alle, og beskyttet mod misbrug.

”Det er jo en del af den danske, digitale infrastruktur, og at overlade den til en privat organisation er udfordrende, fordi de beslutninger, som træffes, er af så vidtrækkende betydning for hele samfundet. Det skal jo gerne have en demokratisk forankring,” siger Mads Bryde Andersen.

Foreningen må desuden ikke have andre opgaver, udover det at administrere danske domæner, og så må den i ikke skabe nogen profit. Det skal sikre at danske domænenavne er så billige, som det kan lade sig gøre.

Og netop prisen er rekordlav, under DK Hostmasters administration, i forhold til andre lande.

”Vi har, afhængigt af hvordan man beregner det, uden sammenligning de billigste domænenavne i verden,” mener Mads Bryde Andersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS