Fem millioner hits på islamkritisk film

Den hollandske politiker Geert Wilders koran-film med en dansk Muhammed-tegning er vist flere end fem millioner gange på hjemmesiden liveleak.com.

Artikel top billede

Klip fra filmen.

Alene den hollandske version af den islamkritiske film ’Fitna’ har siden offentliggørelsen i går opnået 2,8 millioner visninger på hjemmesiden liveleak.com.

Den engelske version af den hollandske politiker Geert Wilders koran-film har i samme periode opnået 2,6 millioner visninger, fremgår det af statistikken på liveleak.com

I filmen indgår blandt andet den danske tegner Kurt Westergaards Muhammed-tegning, hvor profeten er vist med en bombe i turbanen.

Filmen har af samme grund fået massiv medieomtale i ikke mindst Danmark, hvor eksempelvis Danmarks Radio fra nyhedstjenestens hjemmeside linker til liveleak.com

Også Foreningen Stop Islamiseringen af Danmark er blandt de danske hjemmesider, der linker til Gert Wilders film på liveleak.com.

Både Dansk Journalistforbund og tegner Kurt Westergaard tager i øvrigt afstand fra brugen af Westergaards tegning i den omdiskuterede film. Journalistforbundet er klar til at retsforfølge den hollandkse politikeren for brud på ophavsretten.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S