Fem millioner hits på islamkritisk film

Den hollandske politiker Geert Wilders koran-film med en dansk Muhammed-tegning er vist flere end fem millioner gange på hjemmesiden liveleak.com.

Artikel top billede

Klip fra filmen.

Alene den hollandske version af den islamkritiske film ’Fitna’ har siden offentliggørelsen i går opnået 2,8 millioner visninger på hjemmesiden liveleak.com.

Den engelske version af den hollandske politiker Geert Wilders koran-film har i samme periode opnået 2,6 millioner visninger, fremgår det af statistikken på liveleak.com

I filmen indgår blandt andet den danske tegner Kurt Westergaards Muhammed-tegning, hvor profeten er vist med en bombe i turbanen.

Filmen har af samme grund fået massiv medieomtale i ikke mindst Danmark, hvor eksempelvis Danmarks Radio fra nyhedstjenestens hjemmeside linker til liveleak.com

Også Foreningen Stop Islamiseringen af Danmark er blandt de danske hjemmesider, der linker til Gert Wilders film på liveleak.com.

Både Dansk Journalistforbund og tegner Kurt Westergaard tager i øvrigt afstand fra brugen af Westergaards tegning i den omdiskuterede film. Journalistforbundet er klar til at retsforfølge den hollandkse politikeren for brud på ophavsretten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S