Fem millioner hits på islamkritisk film

Den hollandske politiker Geert Wilders koran-film med en dansk Muhammed-tegning er vist flere end fem millioner gange på hjemmesiden liveleak.com.

Artikel top billede

Klip fra filmen.

Alene den hollandske version af den islamkritiske film ’Fitna’ har siden offentliggørelsen i går opnået 2,8 millioner visninger på hjemmesiden liveleak.com.

Den engelske version af den hollandske politiker Geert Wilders koran-film har i samme periode opnået 2,6 millioner visninger, fremgår det af statistikken på liveleak.com

I filmen indgår blandt andet den danske tegner Kurt Westergaards Muhammed-tegning, hvor profeten er vist med en bombe i turbanen.

Filmen har af samme grund fået massiv medieomtale i ikke mindst Danmark, hvor eksempelvis Danmarks Radio fra nyhedstjenestens hjemmeside linker til liveleak.com

Også Foreningen Stop Islamiseringen af Danmark er blandt de danske hjemmesider, der linker til Gert Wilders film på liveleak.com.

Både Dansk Journalistforbund og tegner Kurt Westergaard tager i øvrigt afstand fra brugen af Westergaards tegning i den omdiskuterede film. Journalistforbundet er klar til at retsforfølge den hollandkse politikeren for brud på ophavsretten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job