V2tel-fusion med Supertel efter milliontab

IP-telefoniselskabet V2tel med et 2007-underskud på 16 millioner kroner er overtaget af GlobalConncet. Aktiviteterne videreføres i GlobalConnect-selskabet SuperTel.

Artikel top billede

Tallene på bundlinjen pegede i retning af et nyt millionunderskud i IP-telefoniselskabet V2tel, da GlobalConnect-koncernen i slutningen af regnskabsåret 2007 overtog forretningen.

V2tel fortsætter som et selvstændigt selskab, men aktiviteterne videreføres i GlobaConnect-selskabet Supertel, oplyser bestyrelsesformand for Supertel og administrerende direktør i V2tel, Erik Lorenz Petersen.

”Som kunde vil man være kunde hos Supertel. Det er den måde, som vi prøver at høste de stordriftsfordele, der ligger i at lægge de to selskabers platforme sammen,” siger han.

Erik Lorenz Petersen ønsker ikke at oplyse 2007-omsætningen for V2tel, der i årsregnskabet kun oplyser bruttofortjenesten, der viser et minus på knapt seks millioner kroner.

De seneste to år har V2tel tabt 25 millioner kroner og heller ikke i 2008 kommer selskabet ud med et overskud, spår Erik Lorenz Petersen.

”Når vi lægger Supertel og V2tel sammen, så vil det samlet give et overskud i 2009,” lyders hans økonomiske udsigt for den nærmeste fremtid.

Ifølge Erik Lorenz Petersen er Supertel i forvejen en forretning med overskud, men overskuddet er ikke i en størrelsesorden, der umiddelbart kan dække underskuddet hos V2tel.

Balancen i de to selskabers samlede indtjening skal sikres ved at udnytte stordriftsfordele og ved at udnytte synergier med andre selskaber med GlobalConnect i ejerkredsen. GlobalConncet ejer blandt andet 8000 kilometer optiske fibre i Danmark og Tyskland.

En anden vej i forsøget på at styrke indtjeningen hos V2tel bliver ved at ændre strategi, så selskabet i højere grad end tidligere vil gå efter erhvervskunder med mellem 20 og 100 ansatte.

”Der tror vi, at dækningsbidraget er bedre,” siger Erik Lorenz Petersen.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S