V2tel-fusion med Supertel efter milliontab

IP-telefoniselskabet V2tel med et 2007-underskud på 16 millioner kroner er overtaget af GlobalConncet. Aktiviteterne videreføres i GlobalConnect-selskabet SuperTel.

Artikel top billede

Tallene på bundlinjen pegede i retning af et nyt millionunderskud i IP-telefoniselskabet V2tel, da GlobalConnect-koncernen i slutningen af regnskabsåret 2007 overtog forretningen.

V2tel fortsætter som et selvstændigt selskab, men aktiviteterne videreføres i GlobaConnect-selskabet Supertel, oplyser bestyrelsesformand for Supertel og administrerende direktør i V2tel, Erik Lorenz Petersen.

”Som kunde vil man være kunde hos Supertel. Det er den måde, som vi prøver at høste de stordriftsfordele, der ligger i at lægge de to selskabers platforme sammen,” siger han.

Erik Lorenz Petersen ønsker ikke at oplyse 2007-omsætningen for V2tel, der i årsregnskabet kun oplyser bruttofortjenesten, der viser et minus på knapt seks millioner kroner.

De seneste to år har V2tel tabt 25 millioner kroner og heller ikke i 2008 kommer selskabet ud med et overskud, spår Erik Lorenz Petersen.

”Når vi lægger Supertel og V2tel sammen, så vil det samlet give et overskud i 2009,” lyders hans økonomiske udsigt for den nærmeste fremtid.

Ifølge Erik Lorenz Petersen er Supertel i forvejen en forretning med overskud, men overskuddet er ikke i en størrelsesorden, der umiddelbart kan dække underskuddet hos V2tel.

Balancen i de to selskabers samlede indtjening skal sikres ved at udnytte stordriftsfordele og ved at udnytte synergier med andre selskaber med GlobalConnect i ejerkredsen. GlobalConncet ejer blandt andet 8000 kilometer optiske fibre i Danmark og Tyskland.

En anden vej i forsøget på at styrke indtjeningen hos V2tel bliver ved at ændre strategi, så selskabet i højere grad end tidligere vil gå efter erhvervskunder med mellem 20 og 100 ansatte.

”Der tror vi, at dækningsbidraget er bedre,” siger Erik Lorenz Petersen.

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

BI-koordinator / IT & administrativ support

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S