V2tel-fusion med Supertel efter milliontab

IP-telefoniselskabet V2tel med et 2007-underskud på 16 millioner kroner er overtaget af GlobalConncet. Aktiviteterne videreføres i GlobalConnect-selskabet SuperTel.

Artikel top billede

Tallene på bundlinjen pegede i retning af et nyt millionunderskud i IP-telefoniselskabet V2tel, da GlobalConnect-koncernen i slutningen af regnskabsåret 2007 overtog forretningen.

V2tel fortsætter som et selvstændigt selskab, men aktiviteterne videreføres i GlobaConnect-selskabet Supertel, oplyser bestyrelsesformand for Supertel og administrerende direktør i V2tel, Erik Lorenz Petersen.

”Som kunde vil man være kunde hos Supertel. Det er den måde, som vi prøver at høste de stordriftsfordele, der ligger i at lægge de to selskabers platforme sammen,” siger han.

Erik Lorenz Petersen ønsker ikke at oplyse 2007-omsætningen for V2tel, der i årsregnskabet kun oplyser bruttofortjenesten, der viser et minus på knapt seks millioner kroner.

De seneste to år har V2tel tabt 25 millioner kroner og heller ikke i 2008 kommer selskabet ud med et overskud, spår Erik Lorenz Petersen.

”Når vi lægger Supertel og V2tel sammen, så vil det samlet give et overskud i 2009,” lyders hans økonomiske udsigt for den nærmeste fremtid.

Ifølge Erik Lorenz Petersen er Supertel i forvejen en forretning med overskud, men overskuddet er ikke i en størrelsesorden, der umiddelbart kan dække underskuddet hos V2tel.

Balancen i de to selskabers samlede indtjening skal sikres ved at udnytte stordriftsfordele og ved at udnytte synergier med andre selskaber med GlobalConnect i ejerkredsen. GlobalConncet ejer blandt andet 8000 kilometer optiske fibre i Danmark og Tyskland.

En anden vej i forsøget på at styrke indtjeningen hos V2tel bliver ved at ændre strategi, så selskabet i højere grad end tidligere vil gå efter erhvervskunder med mellem 20 og 100 ansatte.

”Der tror vi, at dækningsbidraget er bedre,” siger Erik Lorenz Petersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job