Kunøe indkasserer tocifret milliongevinst på Mondo

Ib Kunøe blev i går en anelse rigere, da it-milliardærens indtog i Mondo gav en solid stigning i kursen på en Mondo-aktie på hele 73 procent.

Artikel top billede

It-milliardæren spinder guld på sin seneste investering.

Efter indtoget i det kriseramte hostingselskab Mondo, der er noteret på Københavns Fondsbørs OMX, er kursen på Mondo-aktien nemlig steget voldsomt på første handelsdag efter meddelelsen om, at Ib Kunøe’s Consolidated Holdings og Michael Gaardbo fra Columbus IT har købt sammenlagt 20 millioner aktier i Mondo.

Med en slutkurs på 2,7 i går mandag er aktien således steget med 73 procent fra 1,56.

Det betyder, at Ib Kunøes 15 millioner aktier er 40,5 millioner kroner værd, og da han kun betalte en krone for aktierne, har han dermed tjent så tæt på 40,5 millioner, som man kan komme.

Dog har Ib Kunøe samtidig ydet et lån på 25 millioner kroner til Mondo.

Administrerende direktør for Columbus IT, Michael Gaardbos, fem millioner aktier er nu 13,5 millioner kroner værd.

Men også resten af selskabets aktionærer får gavn af kursstigningen.

Selskabets godt 43 millioner aktier blev i går næsten 49 millioner kroner mere værd, så den samlede værdi nu er på 116 millioner.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos