Google giver offline-adgang til sin Office-pakke

Google giver brugere af Apps og Docs mulighed for at arbejde med dokumenter, selvom brugerne ikke er online. Dermed træder Google for alvor ind på Microsofts enemærker.

Artikel top billede

Er det featuren, der for alvor bringer Googles online-baserede kontorprogrammer i direkte konkurrence med Microsofts Office-pakke?

Muligheden for at arbejde med Google-baserede dokumenter, selvom man ikke har adgang til internettet.

Det mener Google selv og analytikere er enige.

Ved at give brugerne mulighed for at arbejde med Googles programmer og dokumenter når der ikke er nogen internetforbindelse, bliver Google en potentiel trussel mod Microsoft Offices dominans, lyder vurderingen.

Tekstbehandling først

Den første applikation med offline adgang bliver tekstbehandlingen.

I løbet af de næste tre uger vil Google gøre det muligt at se og redigere tekstdokumenter, når man er offline.

Google Docs' regneark vil også kunne ses offline, men det vil ikke være muligt at redigere i regnearkene

Den tredie del af Google Docs, præsentationsprogrammet vil indtil videre ikke få offline-adgang.

Google har dog planer om at udvide offline adgangen til andre services i Google Apps suiten, som Docs er en del af. Google Apps inkluderer også Gmail, Calendar, Talk og andre.

Baseret på Gears

Siden Google introducerede sin open-source teknologi Gears i maj sidste år, er forventningerne om offline adgang til Google Docs og Apps vokset.

Indtilo nu har Google kun anvendt Gears til at give offline funktionalitet til sin Reader RSS feed manager.

Offline adgang til dokumenter er "en af de store ting som de (Google, red.) behøver for at kunne konkurrere i virksomhederne. Det er et vigtigt skridt i retning af at gøre det attraktivt for virksomhederne," siger Rebecca Wettemann, en analytiker hos Nucleus Research til IDG News Service.

Hun mener, at et succeskriterie er, at Google hjælper virksomhederne med at forstå mulighederne ordentligt, i takt med at Google udvider offline-adgangen.

Det er vigtigt for Google, at introduktionen af offline adgang ikke bare forbliver en cool nyhed, mener Rebecca Wettemann.

"Google bør bruge tid på at tale om best practices og bruge eksempler på områder, hvor deres løsning giver mening og mere værdi end traditionelle desktopapplikationer," vurderer Rebecca Wettemann.

Udfordring til Microsoft

Microsoft er blevet kritiseret for at være for langsom med at tilpasse sin software til en web-basweret model.

Softwaregiganten har dog fornylig udvidet sit Office Live Workspace for at tilbyde det bedste fra desktoppen kombineret med internet services.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics