Krak.dk viser Danmark fra en ny vinkel

Danskerne kan nu se sin bolig fra en ny side, med lanceringen af skråbilleder i Krak.dk’s korttjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Krak.dk)

Satellitbilleder og luftfotos er noget, de fleste efterhånden kender til, men Krak.dk vil gerne udvide overblikket, så man ikke bare kan se tingene lidt ovenfra, men også fra siden. Det sker med billeder, som viser Danmark skråt oppefra.

Ideen er i sig selv ikke ny. SeMitHus.dk, som er lavet af Boliga.dk, har siden december 2007 tilbudt en lignende funktion, som kører på Microsofts Visual Earth motor. Men Krak har ambitioner om at være størst på området, og vil inden årets udgang dække de største 30 danske byer.

Flere vinkler på samme motiv

Den nye funktion kan bruges af alle, som benytter Krak.dk’s korttjeneste, og kan eksempelvis bruges til at udforske et område, hvor man overvejer at købe nyt hus.

Det er ikke alene muligt at se bygninger, skove og motorveje fra en ny vinkel, man kan også dreje rundt om motivet, og se det fra alle fire verdenshjørner.

Geografisk puslespil

For at kunne levere fire forskellige vinkler på samme motiv, skal der tages mange billeder. Og bagefter skal de mange billeder flettes sammen på en måde, så centrum er nogenlunde det samme punkt. Det kræver en del teknisk snilde, som COWI leverer.

Billederne tages fra et fly, i en højde af cirka 400 meter, med fem kameraer. Fire kameraer, hver med en opløsning på 16,7 megapixel, peger ud til hver sin side, mens det sidste kamera, på 31 megapixel, peger direkte ned. Det bruges til at tage det såkaldte lodbillede, som udgør sammenkoblingen på de fire vinklede billeder.

Høj opløsning

Resultatet bliver fire trapezformede billeder, som ved hjælp af komplicerede matematiske beregninger skal stemme overens med landkortet.

De enkelte billeder dækker et område på 350 x 450 meter, og har en opløsning fra 8 til 15 cm/pixel, alt efter hvor højt oppefra man ser.

De nuværende skråfotos er taget i sommerhalvåret 2007, og COWI forventer at tage nye billeder nu til sommer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S