Krak.dk viser Danmark fra en ny vinkel

Danskerne kan nu se sin bolig fra en ny side, med lanceringen af skråbilleder i Krak.dk’s korttjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Krak.dk)

Satellitbilleder og luftfotos er noget, de fleste efterhånden kender til, men Krak.dk vil gerne udvide overblikket, så man ikke bare kan se tingene lidt ovenfra, men også fra siden. Det sker med billeder, som viser Danmark skråt oppefra.

Ideen er i sig selv ikke ny. SeMitHus.dk, som er lavet af Boliga.dk, har siden december 2007 tilbudt en lignende funktion, som kører på Microsofts Visual Earth motor. Men Krak har ambitioner om at være størst på området, og vil inden årets udgang dække de største 30 danske byer.

Flere vinkler på samme motiv

Den nye funktion kan bruges af alle, som benytter Krak.dk’s korttjeneste, og kan eksempelvis bruges til at udforske et område, hvor man overvejer at købe nyt hus.

Det er ikke alene muligt at se bygninger, skove og motorveje fra en ny vinkel, man kan også dreje rundt om motivet, og se det fra alle fire verdenshjørner.

Geografisk puslespil

For at kunne levere fire forskellige vinkler på samme motiv, skal der tages mange billeder. Og bagefter skal de mange billeder flettes sammen på en måde, så centrum er nogenlunde det samme punkt. Det kræver en del teknisk snilde, som COWI leverer.

Billederne tages fra et fly, i en højde af cirka 400 meter, med fem kameraer. Fire kameraer, hver med en opløsning på 16,7 megapixel, peger ud til hver sin side, mens det sidste kamera, på 31 megapixel, peger direkte ned. Det bruges til at tage det såkaldte lodbillede, som udgør sammenkoblingen på de fire vinklede billeder.

Høj opløsning

Resultatet bliver fire trapezformede billeder, som ved hjælp af komplicerede matematiske beregninger skal stemme overens med landkortet.

De enkelte billeder dækker et område på 350 x 450 meter, og har en opløsning fra 8 til 15 cm/pixel, alt efter hvor højt oppefra man ser.

De nuværende skråfotos er taget i sommerhalvåret 2007, og COWI forventer at tage nye billeder nu til sommer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S