Krak.dk viser Danmark fra en ny vinkel

Danskerne kan nu se sin bolig fra en ny side, med lanceringen af skråbilleder i Krak.dk’s korttjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Krak.dk)

Satellitbilleder og luftfotos er noget, de fleste efterhånden kender til, men Krak.dk vil gerne udvide overblikket, så man ikke bare kan se tingene lidt ovenfra, men også fra siden. Det sker med billeder, som viser Danmark skråt oppefra.

Ideen er i sig selv ikke ny. SeMitHus.dk, som er lavet af Boliga.dk, har siden december 2007 tilbudt en lignende funktion, som kører på Microsofts Visual Earth motor. Men Krak har ambitioner om at være størst på området, og vil inden årets udgang dække de største 30 danske byer.

Flere vinkler på samme motiv

Den nye funktion kan bruges af alle, som benytter Krak.dk’s korttjeneste, og kan eksempelvis bruges til at udforske et område, hvor man overvejer at købe nyt hus.

Det er ikke alene muligt at se bygninger, skove og motorveje fra en ny vinkel, man kan også dreje rundt om motivet, og se det fra alle fire verdenshjørner.

Geografisk puslespil

For at kunne levere fire forskellige vinkler på samme motiv, skal der tages mange billeder. Og bagefter skal de mange billeder flettes sammen på en måde, så centrum er nogenlunde det samme punkt. Det kræver en del teknisk snilde, som COWI leverer.

Billederne tages fra et fly, i en højde af cirka 400 meter, med fem kameraer. Fire kameraer, hver med en opløsning på 16,7 megapixel, peger ud til hver sin side, mens det sidste kamera, på 31 megapixel, peger direkte ned. Det bruges til at tage det såkaldte lodbillede, som udgør sammenkoblingen på de fire vinklede billeder.

Høj opløsning

Resultatet bliver fire trapezformede billeder, som ved hjælp af komplicerede matematiske beregninger skal stemme overens med landkortet.

De enkelte billeder dækker et område på 350 x 450 meter, og har en opløsning fra 8 til 15 cm/pixel, alt efter hvor højt oppefra man ser.

De nuværende skråfotos er taget i sommerhalvåret 2007, og COWI forventer at tage nye billeder nu til sommer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S