Danske domæne-firmaer skal samles i ny forening

Firmaerne, som sælger .dk-domæner, vil have oprettet en brancheforening, som kan tale deres sag. Målet er at få mere indflydelse i den politiske proces og øge samarbejdet.

Artikel top billede

Mens IT- og Telestyrelsen er i gang med at beslutte, hvem der skal styre .dk-domænerne fremover, er de danske domænefirmaer ved at samle sig i en ny brancheforening.

Det skal fremme branchens indflydelse på den politiske proces, og gøre det muligt at tale med samlet røst.

Brancheforeningen, som har fået navnet DKRegistrar.dk skal fungere som et sted, hvor domænefirmaerne kan kommunikere internt, og tale deres sag udadtil.

”Jeg tror, vi har behov for at snakke sammen. I dag er der ikke noget decideret forum, hvor man snakker sammen,” fortæller Peter Larsen, som er initiativtager til brancheforeningen og manden bag GratisDNS.dk.

Bred opbakning

Flere af de større firmaer i Danmark, som sælger domæneløsninger webhoteller herhjemme, har allerede tilkendegivet interesse i en brancheforening.

Et af firmaerne er Ascio, som står bag Speednames, og her er der klar opbakning til en brancheforening.

”Vi tror det at bringe registratorerne sammen, og give dem en fælles platform, hvor de kan dele erfaring, og samarbejde med den danske administrator, myndighederne og det danske internetsamfund som helhed, er den bedste måde at forbedre domænemarkedet,” siger Francesco Cetraro, product manager hos Ascio.

FORTSÆTTES

Politisk indflydelse

Kendt koncept

I Norge og Sverige er lignende brancheforeninger allerede på plads med stor succes.

Peter Larsen tager i de kommende dage til Sverige for at hente inspiration og se, hvordan de gør hos den svenske brancheforening Registrar.se.

”Svenskerne har en model, som er ganske brugbar, og der er en gensidig respekt mellem dem og den svenske domæne-administrator. Og det tror jeg, er meget vigtigt,” siger Peter Larsen.

Vil med på råd

Et af målene for DKRegistrar skal være at få indflydelse på de beslutninger, som kommer til at berøre firmaerne.

Som det er i dag, har de ikke det store at skulle have sagt, og det mener Peter Larsen er forkert.

”Jeg føler efterhånden, at det er holdninger fra enkeltpersoner, der dominerer i dag, og det er måske ikke altid det samme, som vi oplever til hverdag. Det ville være meget bedre, hvis vi havde snakket om det i forvejen og havde mulighed for at påvirke debatten på den måde,” lyder det fra Peter Larsen.

Et muligt forestående emne, er udbuddet af .dk-domæne administrationen.

Frem til 1. juli skal IT- og Telestyrelsen vurdere de bud som er indleveret, og vælge hvem der skal have kontrollen over det danske landedomæne fremover.

”Vi mener bestemt, at vi kan bidrage til beslutningsprocessen og give førstehåndsoplysninger om det danske domænemarked. Og vi er naturligvis meget interesserede i at diskutere de planer, som kandidaterne måtte have og give feedback på de tilbud som er givet,” fortæller Francesco Cetraro.

Indtil videre er foreningen stadig i den tidlige opstartsfase, men indenfor de næste 14 dage håber Peter Larsen på, at brancheforeningen kan blive stiftet og komme i gang.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS