Ny benzin på det norske OOXML-bål

Microsoft har manipuleret Standard Norge ved tvinge sine partnere til at sige ja til OOXML, siger modstanderne af OOXML. Grove og urigtige beskyldninger, lyder svaret fra Microsoft i Norge.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

I Norge er der blevet indleveret en hel stak enslydende breve til Standard Norge.

Afsenderne er Microsofts partnere, og brevenes indhold er en anbefaling om, at OOXML skal godkendes af Standard Norge.

Det er dog Microsoft, der har fremstillet brevet og sendt det til samarbejdspartnere.

Al indhold i skrivelsen er formuleret af software-giganten på forhånd, og brevet skulle bare underskrives af samarbejdspartneren og sendes til Standard Norge.

Ukvalificerede vurderinger

Denne fremgangsmåde er modstanderne af OOXML blevet meget fortørnede over.

"Det er aldeles orkestreret af Microsoft, og jeg vil sætte spørgsmålstegn ved, om brevene giver kvalificerede vurderinger," siger Morten Kjærsgaard, der er formand for open source-leverandørerne i Danmark og har fulgt det norske arbejde tæt.

"Der er i mine øjne tale om en stor og betydningsfuld software-leverandør, der lægger pres på sine partnere."

"Derved får Microsoft det til at fremstå, som om der er et kæmpe flertal for OOXML, og det er ikke tilfældet i det norske udvalg," siger Morten Kjærsgaard.

Det er helt forkert, lyder det fra Microsoft i Norge.

"Vi har udsendt brevet til de af vore samarbejdspartnere, der kunne drage fordel af, at OOXML bliver en standard. Brevet har været udsendt sammen med informationsmateriale om OOXML-standarden," siger Eirik Lae Solberg, kommunikationsdirektør, Microsoft Norge.

Der har således været tale om både et følgebrev og det støttebrev, der blot skulle skrives under og sendes til Standard Norge.

"Af følgebrevet fremgår det klart, at vi beder samarbejdspartnere og kunder om at finde frem til en selvstændig vurdering, før de underskriver støttebrevet," siger Eirik Lae Solberg.

Det er demokratiets redskaber

Modstanderfløjen udlægger dog Microsofts fremgangsmåde som manipulerende og som et uacceptabelt pres på både Microsofts kunder og Standard Norge.

"Det er ikke forbudt at benytte denne metode, men det er så manipulerende, at det skriger til himlen. Når det så oven i købet er fabrikeret af en dømt monopolist som Microsoft, så er det meget betænkeligt," siger Morten Kjærsgaard.

"Det er alvorlige og ubegrundede anklager," lyder det fra Eirik Lae Solberg.

"Brevene er helt naturlige arbejdsværktøjer i en demokratisk proces, hvor det handler om at give sin mening til kende. Modstanderfløjen har gjort præcis det samme, og i begge tilfælde har det været udtryk for normale og demokratiske virkemidler," siger Eirik Lae Solberg, fra Microsoft.

Også breve til danske samarbejdspartnere

Der arbejdes forskelligt i de forskellige landes standardudvalg, og derfor har man ikke haft en lignende situation i Danmark.

"I Danmark har arbejdet ikke på samme måde være båret af skriftlige tilkendegivelser, og derfor har standardiseringsprocessen være båret af et ønske om konsensus i det rådgivende udvalg under Dansk Standard," fortæller Jacob Schaumburg-Müller, direktør for politik og strategi i Microsoft Danmark.

Der er således ikke præfabrikeret breve efter norsk mønster, der blot skal underskrives og sendes til Dansk Standard, men Microsofts direktør, Jørgen Bardenfleth, har rettet henvendelse til firmaets store partnere og leverandører med en e-mail dateret den 26. marts 2007.

E-mailen indeholder meget konkrete ønsker til modtagernes reaktioner.

Der indledes med en anmodning om, at man tager stilling til debatten om åbne standarder, og Jørgen Bardenfleth skriver derefter følgende:

"Vil du tage stilling og kontakte IT & Telestyrelsen og give din mening til kende?", samt "Vil du kontakte Dansk Standard om samme emne."

E-mailen afsluttes med en begrundelse for anmodningen, der siger, at "det sikrer din virksomheds mulighed for at vælge it-systemer, der passer til dine nuværende og fremtidige behov, uden at det offentlige pålægger dig standarder, der ikke passer til din virksomhed."

Herefter følger de relevante kontaktoplysninger på kontorchefen i IT- & Telestyrelsen samt centerchefen i Dansk Standard.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S