Tidligere DR-general: Nettet slår ophavsretten ihjel

Christian Nissen, DR’s tidligere generaldirektør, forudsiger, at ophavsretten dør. Den er forældet i en digital verden.

Artikel top billede

På trods af den internationale musikindustri satser hårdt på at bekæmpe musikpirater, udkæmper de en krig, der kan være tabt på forhånd.

”Vi står overfor opløsning af rettighedsbegrebet. Det gamle regime med ophavsret står for fald, fordi det bliver undergravet af internettet,” siger Christian Nissen, som i 10 år sad på en af de mest magtfulde poster i det danske medielandskab, nemlig som generaldirektør for DR.

”Da jeg sad som chef for DR, udvidede EU copyrights-beskyttelse til 70 år efter ophavsmandens død, og det betød, at fotografier, som vi hidtil havde kunnet benytte frit, ikke længere kunne bruges. Selv om man gerne vil betale, så kan man jo ikke finde rettighedshaverne 70 år efter. Det kan være mange hundrede mennesker spredt ud over hele jorden.”

Nettet har sprængt rammerne

Frands Mortensen, professor i medievidenskab på Århus Universitet, er enig i Christian Nissens vurdering:

”Den teknologiske udvikling har sprængt de reguleringsmæssige rammer,” siger Frands Mortensen.

Til gengæld pointerer han, at der er meget stærke kræfter, som arbejder for at opretholde systemet. I EU arbejder man blandt andet på et særskilt Digital Rights Management-system.

”Jeg tør ikke sige, om det projekt vil lykkes. Men man skal holde sig for øje, at dette ikke er et dansk problem. Det er et internationalt problem, og her er EU en stærk spiller. Dansk ophavsret er i mindste detalje bestemt af EU,” siger Frands Mortensen.

Protest mod klippekort

I Frankrig og England arbejder musikindustrien på at få gennemført et slags klippekort, hvor brugerne efter tre advarsler kan få kappet deres forbindelse til internettet, hvis de ulovligt har downloadet musik eller andet indhold. Dette fik et massivt flertal af EU-Parlamentet til at vedtage en resolution i protest mod ideen.

Medlem af EU-Parlamentet for Venstre, Karin Riis-Jørgensen, var en af de 541, der stemte for resolutionen.

”Det er jo ikke realistisk i et samfund som vores, hvor folk går i banken og får deres nyheder over nettet. Og hvad hvis det et barn i familien, som har hentet den ulovlige musik, skal det så gå ud over resten af familien?” sagde hun til Computerworld efter afstemningen.

For kompliceret

Når Christian Nissen taler om, at ophavsretten vil forsvinde, handler det blandt andet om, at systemerne er så komplicerede, at de færreste har et overblik over de juridiske systemer.

”Det synes jeg er en positiv udvikling, men min bekymring kan være, at det kan være sværere at finansiere nogle former for musikproduktion,” siger Christian Nissen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S