Motorola investerer i mobil virtualisering

Kan du ikke vælge mellem Blackberry og Windows Mobile? I fremtiden kan du måske købe en telefon med begge styresystemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: VirtualLogix giver mobilproducenter mulighed for at bruge virtualisering til at køre to styresystemer på én telefon.

Virksomheden har netop offentliggjort, at Motorola er dens nye investor, som dermed slutter sig til Intel, Cisco og Texas Instruments.

Det er usandsynligt, at netop disse to styresystemer vil blive udbudt på samme telefon, men mobilproducenterne er interesserede i mobil virtualisering, fordi det kan forbedre sikkerheden og reducere omkostningerne, fortæller VirtualLogix’ marketingchef, Mark Milligan.

De fleste mobile styresystmer, herunder den proprietære software, der bruges på de fleste mobiltelefoner på markedet, er lukkede.

”Årsagen til det er frygt for, at det vil skabe for store sikkerhedsproblemer, hvis man låser dem op,” fortæller Mark Milligan.

Ved at bruge virtualisering kan mobilproducenterne køre ét styresystem, der styrer vigtige basale telefonfunktioner og adskille det fra et andet system, slutbrugeren kan tilpasse til sine egne behov.

[b]Funktioner beskyttes/b]
Ved at adskille de to systemer beskyttes de basale telefonfunktioner mod at blive ødelagt af de applikationer, brugeren downloader.

På nuværende tidspunkt bruges VirtualLogix’ produkter til at reducere omkostningerne ved telefonudvikling ved at gøre det muligt for producenterne at bruge en enkelt chip i telefoner med multimedie-funktioner.

For eksempel kan NXP Semiconductor bruge én processor til at køre det trådløse net og Linux styresystem. Dét ville normalt kræve en separat applikations-processor, fortæller Mark Milligan.

”Det giver mulighed for at bygge en telefon med multimedie-funktioner for under 500 kroner,” siger han.

Motorolas interesse i VirtualLogix skyldes primært virksomhedens mobiltelefoner, men Motorola har også vist interesse i at bruge til til virtualisering i sit netværksudstyr, fortæller Peter Richards, administerende direktør for VirtualLogix.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S