Motorola investerer i mobil virtualisering

Kan du ikke vælge mellem Blackberry og Windows Mobile? I fremtiden kan du måske købe en telefon med begge styresystemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: VirtualLogix giver mobilproducenter mulighed for at bruge virtualisering til at køre to styresystemer på én telefon.

Virksomheden har netop offentliggjort, at Motorola er dens nye investor, som dermed slutter sig til Intel, Cisco og Texas Instruments.

Det er usandsynligt, at netop disse to styresystemer vil blive udbudt på samme telefon, men mobilproducenterne er interesserede i mobil virtualisering, fordi det kan forbedre sikkerheden og reducere omkostningerne, fortæller VirtualLogix’ marketingchef, Mark Milligan.

De fleste mobile styresystmer, herunder den proprietære software, der bruges på de fleste mobiltelefoner på markedet, er lukkede.

”Årsagen til det er frygt for, at det vil skabe for store sikkerhedsproblemer, hvis man låser dem op,” fortæller Mark Milligan.

Ved at bruge virtualisering kan mobilproducenterne køre ét styresystem, der styrer vigtige basale telefonfunktioner og adskille det fra et andet system, slutbrugeren kan tilpasse til sine egne behov.

[b]Funktioner beskyttes/b]
Ved at adskille de to systemer beskyttes de basale telefonfunktioner mod at blive ødelagt af de applikationer, brugeren downloader.

På nuværende tidspunkt bruges VirtualLogix’ produkter til at reducere omkostningerne ved telefonudvikling ved at gøre det muligt for producenterne at bruge en enkelt chip i telefoner med multimedie-funktioner.

For eksempel kan NXP Semiconductor bruge én processor til at køre det trådløse net og Linux styresystem. Dét ville normalt kræve en separat applikations-processor, fortæller Mark Milligan.

”Det giver mulighed for at bygge en telefon med multimedie-funktioner for under 500 kroner,” siger han.

Motorolas interesse i VirtualLogix skyldes primært virksomhedens mobiltelefoner, men Motorola har også vist interesse i at bruge til til virtualisering i sit netværksudstyr, fortæller Peter Richards, administerende direktør for VirtualLogix.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect