Motorola investerer i mobil virtualisering

Kan du ikke vælge mellem Blackberry og Windows Mobile? I fremtiden kan du måske købe en telefon med begge styresystemer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: VirtualLogix giver mobilproducenter mulighed for at bruge virtualisering til at køre to styresystemer på én telefon.

Virksomheden har netop offentliggjort, at Motorola er dens nye investor, som dermed slutter sig til Intel, Cisco og Texas Instruments.

Det er usandsynligt, at netop disse to styresystemer vil blive udbudt på samme telefon, men mobilproducenterne er interesserede i mobil virtualisering, fordi det kan forbedre sikkerheden og reducere omkostningerne, fortæller VirtualLogix’ marketingchef, Mark Milligan.

De fleste mobile styresystmer, herunder den proprietære software, der bruges på de fleste mobiltelefoner på markedet, er lukkede.

”Årsagen til det er frygt for, at det vil skabe for store sikkerhedsproblemer, hvis man låser dem op,” fortæller Mark Milligan.

Ved at bruge virtualisering kan mobilproducenterne køre ét styresystem, der styrer vigtige basale telefonfunktioner og adskille det fra et andet system, slutbrugeren kan tilpasse til sine egne behov.

[b]Funktioner beskyttes/b]
Ved at adskille de to systemer beskyttes de basale telefonfunktioner mod at blive ødelagt af de applikationer, brugeren downloader.

På nuværende tidspunkt bruges VirtualLogix’ produkter til at reducere omkostningerne ved telefonudvikling ved at gøre det muligt for producenterne at bruge en enkelt chip i telefoner med multimedie-funktioner.

For eksempel kan NXP Semiconductor bruge én processor til at køre det trådløse net og Linux styresystem. Dét ville normalt kræve en separat applikations-processor, fortæller Mark Milligan.

”Det giver mulighed for at bygge en telefon med multimedie-funktioner for under 500 kroner,” siger han.

Motorolas interesse i VirtualLogix skyldes primært virksomhedens mobiltelefoner, men Motorola har også vist interesse i at bruge til til virtualisering i sit netværksudstyr, fortæller Peter Richards, administerende direktør for VirtualLogix.

Oversat af Mille Bindslev

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job