Web 2.0-markedet vil seksdobles i 2013

Web 2.0-markedet vil vokse til 21,6 milliarder kroner i 2013, spår eksperter, som også mener, at store forhandlere som IBM og Microsoft vil dominere endnu mere i fremtiden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Markedet for web 2.0-teknologier, såsom blogs, wikier og sociale netværk vil vokse til 21,6 milliarder kroner (4,6 mia. USD) i 2013, forudsiger en rapport fra Forrester, der blev udgivet mandag.

Oliver Young, analytikeren, der stod for undersøgelsen, udtaler, at antallet af forhandlere, der tilbyder web 2.0-software, sandsynligvis vil skrumpe ind de nærmeste år, idet store forhandlere som IBM og Microsoft holder markedet i et kvælergreb.

Rapporten definerer 'web 2.0' som beståede af syv katagorier: Blogs, mashups, podcasting, RSS, sociale netværk, widgets og wikier. I salget af disse teknologier indberegnede Forrester her både ekstern brug (såsom de blogs, du kan læse her på siden) og intern brug (såsom en virksomhedswiki, som kun de ansatte har adgang til), og rapporten så på både Nordanerika, Europa og Asien/stillehavsområdet.

Kvantespring

Rapporten viser, at markedet for web 2.0-teknologier står foran nogle pludselige spring opad for at nå de forudsagte godt 21 milliarder kroner. Rapporten hævder, at virksomheder med over 1.000 ansatte i 2008 kun vil bruge 3,6 milliarder kroner (764 millioner USD) på web 2.0-teknologier.

Det betyder, at forbruget til web 2.0 skal se en årlig stigning på 43 procent for at nå 21,6 milliarder kroner i 2013, og ifølge Young vil flere og flere virksomheder blive nødt til at se på disse teknologier, som vi ser på produktivitetssoftware såsom Office i dag. Navnlig som noget, der er essentielt, og som 'bare er nødt til at være der'.

Young understreger også, at selv om de godt 21 milliarder kroner synes af meget ved første øjekast, så er det kun en brøkdel (omkring en procent eller mindre) af det samlede marked for erhvervssoftware.

"Det er en dråbe i havet," udtaler han. "Det er faktisk ikke særlig meget."

Rapporten bemærker, at 56 procent af store virksomheder i Nordamerika og Europa mener, at web 2.0 vil være 'på dagsordenen' i 2008.

Integration med SharePoint

I kapløbet om at levere disse teknologier, vil Microsofts SharePoints store kundebase være en stor fordel for virksomheden, ifølge Young, selv om mange af dens samarbejdsteknologier, såsom dens wiki- og blogfunktioner, sakker bagud efter det, der tilbydes af startup-virksomheder i forhold til brugervenlighed og funktionalitet.

"Men store virksomheder køber bare ikke SharePoint for dens blogs og wikier. De køber det af en række andre årsager, og web 2.0-værktøjerne følger tilfældigvis med," hævder Oliver Young.

Mange leverandører af web 2.0 til store virksomheder, såsom Jive Software, Socialtext og Atlassian har allerede designet deres produkter, så de integrerer med SharePoint i håber om, at kunder måske vil vælge deres produkt og hægte det på SharePoint i stedet for blot at bruge Microsofts egen version af at et socialt netværk, en wiki eller en blog.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S