Web 2.0-markedet vil seksdobles i 2013

Web 2.0-markedet vil vokse til 21,6 milliarder kroner i 2013, spår eksperter, som også mener, at store forhandlere som IBM og Microsoft vil dominere endnu mere i fremtiden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Markedet for web 2.0-teknologier, såsom blogs, wikier og sociale netværk vil vokse til 21,6 milliarder kroner (4,6 mia. USD) i 2013, forudsiger en rapport fra Forrester, der blev udgivet mandag.

Oliver Young, analytikeren, der stod for undersøgelsen, udtaler, at antallet af forhandlere, der tilbyder web 2.0-software, sandsynligvis vil skrumpe ind de nærmeste år, idet store forhandlere som IBM og Microsoft holder markedet i et kvælergreb.

Rapporten definerer 'web 2.0' som beståede af syv katagorier: Blogs, mashups, podcasting, RSS, sociale netværk, widgets og wikier. I salget af disse teknologier indberegnede Forrester her både ekstern brug (såsom de blogs, du kan læse her på siden) og intern brug (såsom en virksomhedswiki, som kun de ansatte har adgang til), og rapporten så på både Nordanerika, Europa og Asien/stillehavsområdet.

Kvantespring

Rapporten viser, at markedet for web 2.0-teknologier står foran nogle pludselige spring opad for at nå de forudsagte godt 21 milliarder kroner. Rapporten hævder, at virksomheder med over 1.000 ansatte i 2008 kun vil bruge 3,6 milliarder kroner (764 millioner USD) på web 2.0-teknologier.

Det betyder, at forbruget til web 2.0 skal se en årlig stigning på 43 procent for at nå 21,6 milliarder kroner i 2013, og ifølge Young vil flere og flere virksomheder blive nødt til at se på disse teknologier, som vi ser på produktivitetssoftware såsom Office i dag. Navnlig som noget, der er essentielt, og som 'bare er nødt til at være der'.

Young understreger også, at selv om de godt 21 milliarder kroner synes af meget ved første øjekast, så er det kun en brøkdel (omkring en procent eller mindre) af det samlede marked for erhvervssoftware.

"Det er en dråbe i havet," udtaler han. "Det er faktisk ikke særlig meget."

Rapporten bemærker, at 56 procent af store virksomheder i Nordamerika og Europa mener, at web 2.0 vil være 'på dagsordenen' i 2008.

Integration med SharePoint

I kapløbet om at levere disse teknologier, vil Microsofts SharePoints store kundebase være en stor fordel for virksomheden, ifølge Young, selv om mange af dens samarbejdsteknologier, såsom dens wiki- og blogfunktioner, sakker bagud efter det, der tilbydes af startup-virksomheder i forhold til brugervenlighed og funktionalitet.

"Men store virksomheder køber bare ikke SharePoint for dens blogs og wikier. De køber det af en række andre årsager, og web 2.0-værktøjerne følger tilfældigvis med," hævder Oliver Young.

Mange leverandører af web 2.0 til store virksomheder, såsom Jive Software, Socialtext og Atlassian har allerede designet deres produkter, så de integrerer med SharePoint i håber om, at kunder måske vil vælge deres produkt og hægte det på SharePoint i stedet for blot at bruge Microsofts egen version af at et socialt netværk, en wiki eller en blog.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job