Ny Ubuntu-version er klar

Så er Canonical klar med Ubuntu 8.04, der er blevet døbt Hardy Heron. Versionen gør det lettere end nogensinde før, at få Windows og Linux til at leve side om side på harddisken.

Artikel top billede

Så kom Hardy Heron, en version af Ubuntu, der i høj grad tager højde for, at brugerne kan have mere end et styresystem installeret på sin computer.

Aldrig har det været enklere, at få Linux og Windows til at leve i fredelig sameksistens på samme harddisk.

Det er det lille installationsprogram Wubi, der ligger på Ubuntu-installatis-cd’en, som kan tage æren for at styresystemerne kan leve side om side, uden at man skal bøvle med nye partitioner eller lignende.

Goddag og farvel

Wubi gør det nemlig muligt at installere og fjerne Ubuntu direkte fra Windows. Wubi har været kendt i nogen tid, men programmet er nu blevet inkluderet på installations-cd'en.

Via Wubi installeres Ubuntu i en separat mappe i Windows, og programmet leverer samtidig en boot-menu, der giver brugeren mulighed for at vælge mellem de to operativsystemer når computeren startes.

I modsætning til en traditionel dual-boot-funktion kræves der ikke en ny partition på harddisken, og efter Ubuntu er installeret med Wubi, kan programmet fjernes via Tilføj eller fjern programmer-funktionen i Windows Kontrolpanel.

Ubuntu og dual-boot-konfigurationen kan således installeres og fjernes på helt samme måde som et almindeligt Windows-program.

Desuden kan Ubuntu-brugeren nu verificeres af en central Active Directory-server.

.docx-venlig kontorpakke

Også på dokumentfronten kommer de to styresystemer nærmere hinanden.

OpenOffice er nemlig blevet opgraderet fra version 2.3 til 2.4, der understøtter det omdiskuterede Microsoft format OOXML, eller .docx, som filerne døbes i Microsoft Office.

En anden programudvidelse findes i Inkscape 0.46, der er frikode-miljøets svar på Adobe Illustrator, hvor man nu kan læse og skrive PDF-filer.

Skrivebordet få ansigtsløftning

Skrivebordsmiljøet i Hardy Heron er Gnome 2.22.1, og i den version finder man således masser af nyheder til både brugeren, systemadministratoren og til udvikleren.

Eksempelvis er kalenderen i er blevet integreret med Googles kalender, der er blevet indbygget fjernskrivebordsmulighed og systemadministratoren kan glæde sig over flere funktioner i PolicyKit, hvorfra man kan tildele rettigheder til den enkelt bruger.

Programmet er bygget på Linux-kernen 2.6.24.

En liste over nyhederne i udgivelsen og download findes på Ubuntus-websted.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos