Ny Ubuntu-version er klar

Så er Canonical klar med Ubuntu 8.04, der er blevet døbt Hardy Heron. Versionen gør det lettere end nogensinde før, at få Windows og Linux til at leve side om side på harddisken.

Artikel top billede

Så kom Hardy Heron, en version af Ubuntu, der i høj grad tager højde for, at brugerne kan have mere end et styresystem installeret på sin computer.

Aldrig har det været enklere, at få Linux og Windows til at leve i fredelig sameksistens på samme harddisk.

Det er det lille installationsprogram Wubi, der ligger på Ubuntu-installatis-cd’en, som kan tage æren for at styresystemerne kan leve side om side, uden at man skal bøvle med nye partitioner eller lignende.

Goddag og farvel

Wubi gør det nemlig muligt at installere og fjerne Ubuntu direkte fra Windows. Wubi har været kendt i nogen tid, men programmet er nu blevet inkluderet på installations-cd'en.

Via Wubi installeres Ubuntu i en separat mappe i Windows, og programmet leverer samtidig en boot-menu, der giver brugeren mulighed for at vælge mellem de to operativsystemer når computeren startes.

I modsætning til en traditionel dual-boot-funktion kræves der ikke en ny partition på harddisken, og efter Ubuntu er installeret med Wubi, kan programmet fjernes via Tilføj eller fjern programmer-funktionen i Windows Kontrolpanel.

Ubuntu og dual-boot-konfigurationen kan således installeres og fjernes på helt samme måde som et almindeligt Windows-program.

Desuden kan Ubuntu-brugeren nu verificeres af en central Active Directory-server.

.docx-venlig kontorpakke

Også på dokumentfronten kommer de to styresystemer nærmere hinanden.

OpenOffice er nemlig blevet opgraderet fra version 2.3 til 2.4, der understøtter det omdiskuterede Microsoft format OOXML, eller .docx, som filerne døbes i Microsoft Office.

En anden programudvidelse findes i Inkscape 0.46, der er frikode-miljøets svar på Adobe Illustrator, hvor man nu kan læse og skrive PDF-filer.

Skrivebordet få ansigtsløftning

Skrivebordsmiljøet i Hardy Heron er Gnome 2.22.1, og i den version finder man således masser af nyheder til både brugeren, systemadministratoren og til udvikleren.

Eksempelvis er kalenderen i er blevet integreret med Googles kalender, der er blevet indbygget fjernskrivebordsmulighed og systemadministratoren kan glæde sig over flere funktioner i PolicyKit, hvorfra man kan tildele rettigheder til den enkelt bruger.

Programmet er bygget på Linux-kernen 2.6.24.

En liste over nyhederne i udgivelsen og download findes på Ubuntus-websted.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job