Ny Ubuntu-version er klar

Så er Canonical klar med Ubuntu 8.04, der er blevet døbt Hardy Heron. Versionen gør det lettere end nogensinde før, at få Windows og Linux til at leve side om side på harddisken.

Artikel top billede

Så kom Hardy Heron, en version af Ubuntu, der i høj grad tager højde for, at brugerne kan have mere end et styresystem installeret på sin computer.

Aldrig har det været enklere, at få Linux og Windows til at leve i fredelig sameksistens på samme harddisk.

Det er det lille installationsprogram Wubi, der ligger på Ubuntu-installatis-cd’en, som kan tage æren for at styresystemerne kan leve side om side, uden at man skal bøvle med nye partitioner eller lignende.

Goddag og farvel

Wubi gør det nemlig muligt at installere og fjerne Ubuntu direkte fra Windows. Wubi har været kendt i nogen tid, men programmet er nu blevet inkluderet på installations-cd'en.

Via Wubi installeres Ubuntu i en separat mappe i Windows, og programmet leverer samtidig en boot-menu, der giver brugeren mulighed for at vælge mellem de to operativsystemer når computeren startes.

I modsætning til en traditionel dual-boot-funktion kræves der ikke en ny partition på harddisken, og efter Ubuntu er installeret med Wubi, kan programmet fjernes via Tilføj eller fjern programmer-funktionen i Windows Kontrolpanel.

Ubuntu og dual-boot-konfigurationen kan således installeres og fjernes på helt samme måde som et almindeligt Windows-program.

Desuden kan Ubuntu-brugeren nu verificeres af en central Active Directory-server.

.docx-venlig kontorpakke

Også på dokumentfronten kommer de to styresystemer nærmere hinanden.

OpenOffice er nemlig blevet opgraderet fra version 2.3 til 2.4, der understøtter det omdiskuterede Microsoft format OOXML, eller .docx, som filerne døbes i Microsoft Office.

En anden programudvidelse findes i Inkscape 0.46, der er frikode-miljøets svar på Adobe Illustrator, hvor man nu kan læse og skrive PDF-filer.

Skrivebordet få ansigtsløftning

Skrivebordsmiljøet i Hardy Heron er Gnome 2.22.1, og i den version finder man således masser af nyheder til både brugeren, systemadministratoren og til udvikleren.

Eksempelvis er kalenderen i er blevet integreret med Googles kalender, der er blevet indbygget fjernskrivebordsmulighed og systemadministratoren kan glæde sig over flere funktioner i PolicyKit, hvorfra man kan tildele rettigheder til den enkelt bruger.

Programmet er bygget på Linux-kernen 2.6.24.

En liste over nyhederne i udgivelsen og download findes på Ubuntus-websted.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job